Tvrtka koja je pokrala Inu imala je jednog radnika na plaći od 1219 kn. Kako joj je država dala dozvolu za trgovinu plinom?

Telegram doznaje kako je tvrtkica s 0 kuna prihoda u godinu dana prerasla u energetskog giganta

Tomislav Jureković,, predsjednik Upravnog vijeća HERA-e
FOTO: Patrik Macek, Zeljko Lukunic / Pixsell, Na slici: Tomislav Jureković,, predsjednik Upravnog vijeća HERA-e

Kako je uopće ovo bilo moguće – pitanje je koje se već nekoliko dana iznova postavlja u svakoj priči i svakom novom detalju oko pljačke Ine teške milijardu kuna. Kako to da nitko nije primijetio da se plin odabranoj privatnoj firmi prodaje daleko, daleko ispod tržišne cijene? Milijarda kuna je, pritom, dvije trećine cijelog profita Ine u (vrlo uspješnom) prvom tromjesečju ove godine. A tu milijardu dobitka je “zavrtjela” tvrtkica s jednim zaposlenim, koja je u 2020. godini imala točno – nula kuna prihoda.

Dio odgovora na ključno pitanje ove afere – dakle, kako je to uopće bilo moguće, leži u hrvatskim propisima i načinu na koji ih tumači Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA).

Lake note ili prirodni plin?

Tvrtka OMS – Upravljanje osnovana je u prosincu 2019. godine, ali tad se još nije moglo nazrijeti da će brzo prerasti u energetskog giganta – prije u organizatora tečajeva, seminara, koncerata i izložbi, što je jedna od djelatnosti za koju je bila registrirana. Bilo je tu, između ostalog, i “istraživanja tržišta i ispitivanja javnog mnijenja”, pa “kupnje i prodaje robe”, ali od energetike – ni “e”.

No, već krajem siječnja sljedeće, 2020. godine, u OMS – Upravljanju otkrivaju da im budućnost nije u svjetlima pozornice, lakim notama i tečajevima engleskog (ili, hm, ruskog) jezika – nego u energetici. Tad u svoj predmet poslovanja upisuju svu silu energetskih poslova, uključujući i onaj po kojem su, evo, postali nadaleko poznati – trgovinu plinom.

Minusi, plaća od tisuću kuna…

Već u ožujku iste godine OMS – Upravljanje je spremno za ulazak na veliku pozornicu – HERA-i šalju prijavu kojom traže izdavanje dozvole za obavljanje energetske djelatnosti trgovine plinom. Početkom lipnja 2020. godine, dok se ostatak zemlje nakon lockdowna navikava na nešto slobodniji život, HERA im tu dozvolu izdaje na tri godine.

Do trenutka dok ta dozvola nije bila izdana, sve je samo bila teorija i, kako istražitelji sumnjaju, ideja direktora Ininog sektora trgovine plinom Damira Škugora, koji je u očekivanom rastu cijene plina vidio priliku za dobrom zaradom. No, OMS – Upravljanje, tvrtka koja je trebala biti ključna za preprodaju jeftino dobivenog plina iz Ine imala je tek 20 tisuća kuna temeljnog kapitala, a godinu u kojoj je dobila dozvolu za trgovinu plinom završila je sa 60.600 kuna minusa. Pritom je imala tek jednog zaposlenog, s prosječnom mjesečnom plaćom od 1219 kuna.

HERA im glatko izdala dozvolu

Pa opet, OMS – Upravljanje je vrlo glatko dobilo dozvolu HERA-e za trgovinu plinom. U rješenju kojim im se ta dozvola dodjeljuje, rutinski je konstatirano kako su podnijeli nužnu dokumentaciju i kako ispunjavaju sve potrebne zakonske uvjete za trgovanje plinom. U rješenju koju je potpisao predsjednik Upravnog vijeća HERA-e Tomislav Jureković stoji, između ostalog, i kako tvrtka “raspolaže potrebnim sredstvima za obavljanje energetske djelatnosti”, te kako “u radnom odnosu ima potreban broj stručno osposobljenih djelatnika za obavljanje energetske djelatnosti”.

Makar se može činiti čudnom činjenica da je tvrtka bez ikakvih prihoda s temeljnim kapitalom od 20.000 kuna i jednim zaposlenim (za lukrativnu plaću od 1219 kuna mjesečno) doista posve kvalificirana za posao poput ovog u kojem se mogu vrtjeti stotine milijuna kuna – nije nemoguće da je sve oko dozvole bilo u zakonskim okvirima. Naime, po Pravilniku o dozvolama za obavljanje energetskih djelatnosti, financijska sredstva potrebna za dobivanje dozvole iznose samo 20 tisuća kuna (prosječno stanje na računu tvrtke u posljednjih 30 dana).

Potreban broj stručno osposobljenih djelatnika – jedan?

Koliki je, pak, potreban broj stručno osposobljenih djelatnika u radnom odnosu se ne navodi precizno, već se kaže da tvrtka HERA-i treba dostaviti “popis radnika zaposlenih u energetskoj djelatnosti, s naznakom stupnja obrazovanja, radnog mjesta i opisom poslova prema sistematizaciji poslova i radnih mjesta”. Ove odredbe iz pravilnika su nam citirali i iz HERE u odgovoru na pitanje zbog čega su dali dozvolu tvrtki bez prihoda i s jednim zaposlenim. Uz dodatak: “Imajući u vidu da se radi o postupku koji se trenutačno vodi pred nadležnim tijelima, nismo u mogućnosti detaljnije komentirati dokumentaciju i dokaze dostavljene uz konkretni zahtjev”.

No, i bez detaljnijeg komentiranja dokumentacije koju je OMS – Upravljanje dostavilo uz svoj zahtjev, prilično je izvjesno je kako je HERA procijenila da je jedan zaposleni s plaćom od 1219 kuna mjesečno – “potreban broj stručno osposobljenih djelatnika za obavljanje energetske djelatnosti”. S obzirom na to da je već 2021. godine prihod s nula narastao na više od 223 milijuna kuna (a u 2022. je očito poskočio još nekoliko puta), možda i nisu pogriješili u procjeni? Barem do trenutka u kojem su, prošlog vikenda, krenula – uhićenja.