Imamo snimke. Prodekan PBF-a uzimao novac preko studentskih ugovora: ‘Neka mi donesu 5000 kuna...'

Donosimo tajno snimljeni razgovor tijekom kojeg Damir Ježek s Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta traži da mu studenti donesu izvučeni novac

Prije nekoliko tjedana Telegram je objavio detaljan specijal o krajnje neuobičajenom peglanju službenih kartica na zagrebačkom Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu. Kako smo otkrili, dekanica Jadranka Frece i prodekan Damir Ježek novcem fakulteta kupovali su parfeme, namještaj i ekskluzivnu odjeću u Hrvatskoj i inozemstvu.

Sada smo pak došli u posjed razgovora tajno snimljenog prije nekoliko godina, tijekom kojeg Damir Ježek, današnji prodekan, a tada dekan Fakulteta, objašnjava kako studenti po njegovom nalogu podižu 5500 kuna temeljem studentskih ugovora, zatim njemu predaju 5000 kuna, a sebi ostave 500 kao nagradu za trud.

Bivšem dekanu smo u dva navrata ponudili da iznese svoju stranu, no on je uporno poručivao da nema veze s bilo kakvim isplatama preko studentskih ugovora.

‘Pet i pol je, njima ide 500, a 5000 meni’

Na snimci nastaloj prije nekoliko godina, međutim, jasno se čuje tadašnji dekan Ježek kako govori o proceduri isplate novca preko studentskih ugovora. Napominjemo da smo glas profesorovog sugovornika izmijenili kako bismo mu zaštitili identitet:

Ježek: Možemo poslije praznika, nije ono sad hića da mora bit u pet dana. Dakle…ako…dva puta dva?
Suradnik: Da.
Ježek: Reci mi, datume, posebno, jel oni traže kakve datume, znam da je to bitno radi…
Suradnik: Nisu mi ništa rekli, nisu mi ništa rekli. Ono što su me pitali, onda sam se i ja sad više pogubio u tim ciframa, šest i pol, pet i pol…
Ježek: Pet i pol je, da, njima ide tih 500 kuna, odmah oni si uzmu, a 5000 meni.
Suradnik: Aha, ok.
Ježek: To je to. Jedino sada, ne znam, ja ću opet morat tebe onda žicat kad ja to sve ispunim onda to kad mi ovjerimo onda opet ti, ja dam tebi pa ti njima svima daš i onda, ako nisu svi, mogu opet tebi svi donijet novce pa onda ti meni dalje, da ne moramo, evo, malo asistencije. I ovih četiri još ako uspiješ, to ne mora sad, imam ja tu sad ispunjavanje, kad dobijem svih šest, onda ću ja to… ne moramo navrat-nanos, ali da, bilo bi dobro čim prije.

Suradnik: ‘Keš se nosio dekanu ili u računovodstvo’

Telegram je razgovarao s bivšim suradnikom profesora Ježeka, iz vremena dok je bio dekan. Naš sugovornik radio je, između ostaloga, na projektima koji su se održavali na PBF-u pa je zbog prirode projekata blisko surađivao s dekanom.

“Tijekom jednog od naših razgovora, dekan je zamolio prikupljanje studentskih ugovora, i to na način da ukupna isplata na jedan studentski ugovor ide u iznosu 5500 kuna. Od toga je 500 kuna išlo studentu, a 5000 dekanu na ruke. Procedura je išla ovako: studentu preko SC-a bude isplaćeno 5500 kuna. Zatim student, ili osoba koja je posrednik, u kuverti dekanu donosi 5000 kuna na ruke”, tvrdi suradnik bivšeg dekana Ježeka.

Novac se isplaćivao za ‘obradu i analizu podataka’

Kao najčešći razlog isplate, objašnjava dalje, na studentskom je ugovoru pisalo “studentski posao obrade i analize podataka”. Bivši dekan mu je, dodaje, tvrdio kako je “određene račune na taj način lakše riješiti”.

“Što je dekan dalje radio s tim novcem, nije mi poznato”, kaže Telegramov sugovornik i naš razgovor zaključuje prisjećanjem da se na hodnicima fakulteta tada otvoreno govorilo o prikupljanju studentskih ugovora za dekana. S Telegramom je podijelio i fotografiju novca kojeg je prikupio od studenata. Sve te novčanice, tvrdi, kasnije je u kuverti odnio dekanu:

Novac koji se nosio dekanu

Zabilježeni dogovori sa studentima za ugovore

Telegram je i u posjedu screenshotova poruka u kojima su se, tvrdi naš sugovornik, dogovarali ugovori između studenata i dekanovih posrednika:

Idućem studentu, tvrdi Telegramov sugovornik, posrednik eksplicitno objašnjava da ugovore daje dekanu.

Bivši dekan sve negira

Profesoru Ježeku javili smo se u dva navrata, još prije nekoliko tjedana. Zamolili smo ga za komentar na tvrdnje Telegramovih izvora kako je, kao dekan, preko posrednika tražio isplate temeljem studentskih ugovora. Potom smo ga pitali za što je, ako su tvrdnje naših izvora točne, koristio tako prikupljen novac i zašto je uopće koristio studentske ugovore na taj način. U prvom odgovoru Ježek nam je kazao da ne zna na koji su način studenti utrošili uplaćeni novac.

“Ali znam da studenti taj novac nisu osobno donosili meni na ruke, niti imam bilo kakve veze sa dotičnim novcem kako to insinuirate u vašim pitanjima”, napisao nam je.

Odvjetnik u niskom startu

Opisao nam je i cijeli niz prigoda u kojima fakultet angažira svoje studente preko student servisa, od studentskih demonstratura do pomoći u poslovima rada IT službe fakulteta. “Čisto za napomenu”, kako nam je napisao Ježek, fakultet za ovakve namjene troši isključivo sredstva ostvarena iz vlastitih prihoda ostvarena na tržištu. “To nije novac poreznih obveznika”, napisao je u konačnici bivši dekan i dodao kako Državna revizija u dva navrata tijekom njegovog dekanskog mandata nije pronašla nikakve nepravilnosti u radu sa studentskim ugovorima.

Nakon što smo došli u posjed audio snimke i dobili službenu izjavu nekadašnjeg dekanovog suradnika, Ježeku smo se javili još jednom i, ne otkrivajući da se radi o snimci, pojasnili mu da smo u posjedu eksplicitnih iskaza svjedoka koji tvrde da su mu nosili gotovinu isplaćenu kroz studentske ugovore. Tako smo mu još jednom ponudili da iznese svoju stranu, no profesor je ubrzo otpisao uz poruku da se već izjasnio u prethodnom odgovoru i da se za sve ostalo obratimo njegovom odvjetniku “koji priprema odgovarajuće pravne radnje”.

Na studentske ugovore troše između 500.000 i milijun kn

Javno dostupna financijska izvješća PBF-a bilježe koliko godišnje novca na tom fakultetu odlazi na isplate preko studentskih ugovora. Tako 2016. na stavci Usluge agencija, studentskog servisa PBF troši 841.169 kuna, a godinu kasnije, 2017., taj se iznos penje na gotovo 1,1 milijun kuna. Iduće godine Fakultet na tu stavku troši 954.802, a 2019. tijekom koje Ježek predaje dekansku dužnost Jadranki Frece, PBF preko studentskih ugovora isplaćuje 808.825 kuna. U pandemijskoj 2020., kada su studenti uvelike studirali od doma, PBF preko studentskih ugovora isplaćuje nešto manje od pola milijuna kuna.

Profesor Ježek na čelu Fakulteta bio je u dva navrata, od 2006. do 2010. i od 2015. do 2019. kada dekansku dužnost predaje Jadranki Frece, svojoj dotadašnjoj prodekanici. Dekanica Frece 2019. uzima Ježeka za svog prodekana za financije i poslovanje. Kako je Telegram već pisao, Frece i Ježek zajedno su tijekom studenog 2019. putovali na Bali na znanstvenu konferenciju. Tamo su potrošili značajan novac sa službene PBF-ove kartice za luksuzan smještaj u resortu s pet zvjezdica.

Nemale iznose tamo su ostavili i u duty free zoni u zračnoj luci pri povratku; samo prodekan Ježek potrošio je 12.000 kuna. On je za Telegram tvrdio kako se radilo o poslovnim poklonima za 12 članova organizacijskog odbora konferencije. Međutim, organizatori su nam u dva službena odgovora potvrdili da nikakve razmjene poklona nije bilo. Profesor Ježek potom nam je napisao kako je moguće da su onda, citiramo, “ti darovi ukradeni”. Dekanica koja troši na Chanel u međuvremenu je dobila novi dekanski mandat za iduće tri godine.