Imunolog Trobonjača: Potreban je kolektivni imunitet od 85 posto da zaraza ne širi. Hrvatska to nema

Upozorava da je potreban kolektivni imunitet od 85 posto da se spriječi širenje zaraze. Hrvatska to nema, naglasio je

Imunolog Zlatko Trobonjača u emisiji “Dobro jutro Hrvatska” rekao je kako bi delta soj koronavirusa mogao ponovno dovesti do visokih brojeva novozaraženih u Hrvatskoj, jer je ta visokozarazna varijanta doprinjela širenju epidemije u zemljama koje su slično Hrvatskoj prošle treći val epidemije. Da se spriječi širenje zaraze potrebna je razina od preko 85 posto kolektivne imunosti, što u Hrvatskoj nije tako, rekao je Trobonjača za HRT.

Istaknuo je kako je u Rijeci procijepljenost relativno visoka u odnosu na lošiju situaciju s cijepljenjem u južnijim županijama. Međutim, zabrinjava ga situacija u Izraelu u kojem se, unatoč velikoj procijepljenosti, delta varijanta širi.

“Informacije iz Izraela su zabrinjavajuće, skok novooboljelih bez obzira na to što je 60 posto populacije cijepljeno s obje doze. Interesantno je što se tiče delta-soja, da je preko 50 posto novooboljele populacije cijepljeno Pfizerovim cjepivom. Ti podaci brinu u smislu da nas možda Pfizerovo cjepivo ne štiti u onoj razini u kojoj smo mislili, 90 posto”, naglasio je no nije govorio o broju hospitaliziranih, odnosno u kojem su postotku zaraženi razvili teže oblike bolesti.

‘Docijepljivanje trećom dozom ovisit će o situaciji na terenu’

Rekao je da se ne može predvidjeti koliko će biti varijanti, napomenuvši da je u svijetu trenutno više od 2000 različitih sojeva s obzirom na mutacije. “Delta soj ima 15 ili 18 mutacija, ali ima četiri ključne mutacije koje se nalaze u genomu koji kodira protein šiljka i koji mu daje veliku infektivnost i imunoevazivnost. Nisu sve mutacije jednake. Neke mogu biti tihe, a neke su ozbiljne kao brazilski ili južnoafrički soj”, objasnio je Trobonjača u “Dobro jutro Hrvatska”.

Smatra da nije dobro što se neki zdravstveni djelatnici ne žele cijepiti. “To ne ulijeva povjerenje ljudima”, naglasio je i dodao da bi zdravstveni djelatnici biti primjer za cijepljenje ljudima. Preporučio je cijepljenje, istaknuvši da su cjepiva učinkovita, preveniraju teške oblike bolesti i imaju mali broj neželjenih nuspojava.

Misli da će moguće docijepljivanje trećom dozom ovisiti o epidemiološkoj situaciji. Dodao je kako su iz Pfizera objavili da bi se ljudi unutar 12 mjeseci trebali docijepiti. “Ako bude epidemije možda ćemo se trebati docijepiti trećom dozom, a ako je ne bude onda nećemo. Ovisi i o mutaciji virusa koja će se proširiti, jer ako se prošiti neka nova mutacija koju ovo cjepivo neće neutralizirati, onda ćemo se morati cijepiti” rekao je Trobonjača za HRT.