Infektolog iz Zarazne: 'Nastavi li se ovakav intenzitet epidemije, možda ćemo morati birati koga staviti na respirator'

Istaknuo je da iako cijepljene osobe mogu širiti zarazu to nije u tolikoj mjeri kao necijepljeni

FOTO: Screenshot Dnevnik Nove TV

Ne jenjava epidemija u Hrvatskoj i prema najnovijim neslužbenim podacima nastavio se rast novozaraženih (imamo 3319 slučajeva) , kao i udio pozitivnih od ukupno testiranih (pozitivno je 38 posto nalaza). O epidemiološkoj situaciji je za Novu TV govorio infektolog Marko Kutleša iz Klinike za infektivne bolesti ‘Dr. Fran Mihaljević’.

Istaknuo je da je u Klinici trenutno gužva te da svi zdravstveni djelatnici rade “punom parom” kako bi pružili maksimalnu skrb pacijentima u dramatičnim uvjetima. Kutleša je naglasio da većina pacijenata koji se nalaze na intenzivnom odjelu nije cijepljena.

“Od dvadeset i nešto pacijenata, imamo samo dvoje koji su cijepljeni. Cijepljenje definitivno štiti od ovih najtežih formi bolesti. Jednom kad dođu u intenzivnu, onda završe na aparatu za disanje. Sve to bude prilično slično s time da smo primijetili da se ovi koji su cijepljeni, a dobiju težak oblik bolesti, ipak lakše iz svega toga izvuku”, pojasnio je.

‘Cijepljeni mogu širiti zarazu, ali ne kao necijepljeni’

Kutleša je naglasio kako za sada još uvijek mogu zbrinuti sve pacijente koji stižu, ali da je s mjestima “vrlo knap”. Upozorio je da bi moglo doći do situacije da će liječnici morati birati koga će staviti na respirator. “Ako se ovakav intenzitet epidemije nastavi, možda će doći i do takvih situacija, a to je svima nama najveća noćna mora”, ocijenio je.

O tvrdnji da i cijepljene osobe prenose zarazu rekao je kako cjepiva sprječavaju mnoge infektivne bolesti.

“Sva cjepiva imaju nedostatke, no nikad nisu bila toliko u žiži interesa. I s ovim cjepivom naravno da se možete zaraziti, pogotovo s novim delta sojem i možete širiti zarazu, ali ne toliko koliko oni koji nisu cijepljeni. Najbitnije je da štiti od najtežih oblika bolesti”, poručio je Kutleša.

‘Strahujemo da ne dođe do veće promjene virusa’

Naglasio je kako će virus biti s nama i dalje i da će se možda trebati cijepiti svake godine, kao što se čini za gripu. “Ono od čega mi najviše strahujemo je da dođe do neke veće promjene virusa. Morali bismo razvijati novo cjepivo sa svim onim što ide uz to”, rekao je Kutleša.

Smatra da je nezahvalno predviđati hoće li korona postati poput gripe, kao što je u nedavnom intervjuu za Deutsche Welle rekao tvorac Pfizerovog cjepiva. “Meni se čini da ovaj virus neće otići, zadržat će se uz nas i mogao bi postati nešto poput gripe, no vrijeme će pokazati”, rekao je Kutleša.

Kutleša je naveo da su istraživanja pokazala da nakon cijepljenja uvijek dođe do staničnog odgovora. “No, ako se virus promijeni, morate resetirati imunološki sustav na tu varijantu”, zaključio je Kutleša.