Ingrid Antičević Marinović oštro protiv izručenja švercera droge Americi: 'Pa tamo će ih tretirati nehumano'

Ustavna sutkinja i još troje njezinih kolega napisali su izdvojeno mišljenje

18.3.2022., Zagreb - U povodu Dana hrvatskih odvjetnika, Hrvatska odvjetnicka komora (HOK) organizirala je okrugli stol "Trajno strucno usavršavanje odvjetnika - jamstvo uspjesnog obavljanja odvjetnicke sluzbe”. Uz čclnike HOK-a, na okruglom stolu su govorili ministar pravosudja i uprave Ivan Malenica.  Photo: Davorin Visnjic/PIXSELL
FOTO: Davorin Visnjic/PIXSELL

Čak četvero sudaca Ustavnog suda usprotivilo se odluci da dvojica optuženih dilera budu iz Hrvatske izručena u SAD. Američke vlasti terete ih za planiranje šverca 400 kilograma heroina iz Afganistana, a po tjeralici su u ožujku 2022. uhićeni u Istri. Riječ je o dvojici Slovenaca, Gorazdu Filimonoviću i Gašperu Urbancu koji u istražnom zatvoru u Puli čekaju izručenje. Sada se o tom slučaju oglasio i Ustavni sud RH.

Iako su suci Ingrid Antičević Marinović, Goran Selanec, Andrej Abramović i Lovorka Kušan u svojim izdvojenim mišljenjima zaključili da se dvojicu osumnjičenih ne smije izručiti, jer SAD imaju propisanu kaznu doživotnog zatvora, većina sudaca Ustavnog suda odlučila je izručenje odobriti. Zato su Slovencima ustavne tužbe odbijene.

Detalji ustavnih tužbi

Filimonović i Urbanc tvrdili su da ih Hrvatska ne smije izručiti SAD-u jer će tamo nečovječno postupati s njima. Naime, SAD imaju propisanu kaznu doživotnog zatvora bez mogućnosti pomilovanja što niti jedna zemlja EU nema. Za golemi šverc droge, budući da su i ranije osuđivani, oni bi doista mogli dobiti doživotni zatvor i to upravo bez mogućnosti pomilovanja.

No, za većinu na Ustavnom sudu to nije problematično. Smatraju da dužina zatvorske kazne nije bitna, te da je dovoljno što je Hrvatska od SAD dobila pisanu garanciju da se s optuženim Slovencima neće postupati nečovječno.

Evo što kaže četvero sudaca

Ipak, čak četvero ustavnih sudaca ne dijeli stav većine u vijeću Ustavnog suda. Smatraju da upravo kazna doživotnog zatvora predstavlja oblik nečovječnog postupanja, a Ustavni sud uopće u to problematiku nije ulazio.

“Protivno je i Ustavu i Konvenciji izručenje neke osobe drugoj zemlji u kojoj bi ona trpjela mučenje i nečovječno ili ponižavajuće postupanje. Takvim postupanjem smatra se i kazna doživotnog zatvora bez ikakve mogućnosti ranijeg puštanja, odnosno preispitivanja te kazne”, napisalo je četvero sudaca koji se nisu složili s većinom.

Pojašnjavaju da prema standardima zaštite ljudskih prava koje štite Konvencija, kao i naš Ustav, u slučaju kazne doživotnog zatvora mora postojati mogućnost preispitivanja te kazne kako bi se moglo utvrditi je li kod osobe koja izdržava kaznu došlo do značajnih promjena ili rehabilitacijskog napretka. Ako napretka ima, ukazuju, daljnje zatvaranje te osobe bilo bi neopravdano sa stanovišta legitimnih penoloških ciljeva.

Sudovi su pogriješili?

“Stoga su sudovi u ovom predmetu trebali ispitati situaciju u zemlji koja traži izručenje te ispitati prijeti li Filimonoviću i Urbancu kazna doživotnog zatvora bez mogućnosti ranijeg, uvjetnog puštanja na slobodu. Trebali su ispitati i postoje li konkretne mjere u SAD-u koje omogućavaju preispitivanje kazne doživotnog zatvora. Kako to nije učinjeno smatramo da ustavne tužbe nije trebalo odbiti”, poručilo je četvero ustavnih sudaca.

Zanimljivo je da je ranije i Europski sud za ljudska prava zaustavio izručenje Filimonovića i Urbanca, o čemu je Telegram i pisao. Razlog je bila upravo mogućnost izricanja doživotnog zatvora bez mogućnosti pomilovanja što je kazna kakve nema niti u jednoj zemlji EU.

Što će odlučiti ministar?

Europski sud za ljudska prava u međuvremenu je svoju zabranu izručenja dvojice dilera ukinuo. Naime, i hrvatski Ustavni sud, dok nije odlučio o ustavnoj tužbi, također je zaustavio izručenje Slovenaca SAD-u. No, sada su sve te zapreke pale.

Na potezu je ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica. On, kako nam je objasnio odvjetnik Matija Miloš, koji zastupa Filimonovića, ima mogućnost suglasiti se s izručenjem ili ga zaustaviti zbog opasnosti da osobama koje SAD traži tamo ne budu prekršena osnovna ljudska prava.