Insajderi iz Kremlja o infarktnim trenucima Prigožinova marša na Moskvu. 'Putina nije bilo nigdje'

Neovisni ruski portal objavio je manje poznate detalje o pobuni Wagnera

Members of Wagner group sit atop of a tank in a street in the city of Rostov-on-Don, on June 24, 2023. President Vladimir Putin on June 24, 2023 said an armed mutiny by Wagner mercenaries was a "stab in the back" and that the group's chief Yevgeny Prigozhin had betrayed Russia, as he vowed to punish the dissidents. Prigozhin said his fighters control key military sites in the southern city of Rostov-on-Don. (Photo by STRINGER / AFP)
FOTO: AFP

Wagnerove snage su u večernjim satima, 24. lipnja, bile udaljene tek nekoliko stotina kilometara od Moskve. Njihov vođa Jevgenij Prigožin u tom je trenutku obustavio njihov proboj.

On je izjavio kako je njegov “marš za pravdu” već došao do točke na kojoj je “krvoproliće moguće”, što je ne samo nejasan, već i neistinit navod, s obzirom na to da je 13 pilota već dotad bilo ubijeno tijekom pobune.

Noć prije Wagnerova napada na Rusiju, njegov osnivač okrivio je rusko ministarstvo obrane za napad na njegove borce, iako za to nije iznio nikakve dokaze koji bi potkrijepili te tvrdnje.

Prigožin je Šojgua nazvao kukavicom

Prigožin je posebno istaknuo i napao ruskog ministra obrane Sergeja Šojgua nazvavši ga “kukavicom” i “stvorom kojega treba zaustaviti”.

Netom prije Wagnerova povlačenja, otkriveno je da je bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko vodio pregovore. On je očito bio taj koji je konačno uvjerio Prigožina da odstupi, navodi službeni Minsk.

Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov također je to potvrdio, iako sam Prigožin još nije komentirao situaciju. Prema Peskovu, Prigožin će otići u Bjelorusiju, a Rusija će povući kazneni postupak protiv njega.

Neuspješni pregovori s Prigožinom

Međutim, još uvijek nije jasno što čeka Prigožina u Bjelorusiji gdje je navodno viđen u ponedjeljak. Prema jednom od kremaljskih izvora ruskog neovisnog portala Meduza, ruske su vlasti počele pregovore s Prigožinom uvečer 23. lipnja.

“Vojno vodstvo, zaposlenici Kremlja i vladini dužnosnici pokušali su pregovarati s Prigožinom. Međutim, nije bilo jasno o čemu se točno radi, odnosno o čemu bi se uopće trebalo pregovarati.

Prigožinovi zahtjevi bili su nejasni i čudni. Zahtijevao je odlazak Šojgua, autonomiju nad Wagnerovim poslovima i više financiranja. Međutim, nakon oružane pobune u njegovoj organizaciji, za njega više nije bilo mjesta u ruskom državnom sustavu.

Kremlj se nadao mirnim pregovorima

U svakom slučaju, čak i kad bi mu jamčili da će biti siguran i da će Wagner i dalje postojati u nekom obliku, Prigožin bi izvukao deblji kraj, ali on naprosto nije želio ništa izgubiti”, tvrdi izvor iz Kremlja.

Meduza je također objavila da se Kremlj prvo nadao da će riješiti situaciju relativno mirnim putem, ali dogovor s Prigožinom nije postignut. Kremlj je tada naredio gubernatorima ruskih oblasti i političarima da javno osude Prigožinove postupke i proglase ga “izdajnikom”.

Oko 10 ujutro po moskovskom vremenu, ruski predsjednik Vladimir Putin se obratio na nacionalnoj televiziji, nazivajući Prigožina (bez da ga je spomenuo imenom) “izdajnikom”, a njegove postupke “zabijanjem noža u leđa”. Činilo se da je time isključena mogućnost mirnog rješenja.

Prigožin zvao Putina, ovaj se nije javio

Prigožin je pak odgovorio da je Putin u zabludi. U tom su trenutku Wagnerovci već kontrolirali Rostov na Donu i odvalili dobar put do Moskve.

Prema izvorima Meduze bliskim Kremlju, do sredine dana 24. lipnja Prigožin je sam pokušao kontaktirati Kremlj. Navodno je čak pokušao nazvati Putina, ali predsjednik nije htio razgovarati s njim.

Izvori vjeruju da je Prigožin vjerojatno shvatio da je pretjerao te da ima premale izglede za napredak. Unatoč Prigožinovim tvrdnjama da mu se pola ruske vojske spremno pridružiti, Wagner nije dobio dodatnu potporu od vojnika u prvim satima ustanka.

Lukašenko preuzeo vodeću ulogu

Kremlj je najvjerojatnije shvatio da su se Prigožinovi planovi promijenili, pa su tada odlučili izbjeći krvavi obračun s Wagnerom.

Završna runda pregovora navodno je uključivala šefa kabineta Kremlja Antona Vainoa, tajnika ruskog Vijeća sigurnosti Nikolaja Patruševa i ruskog veleposlanika u Bjelorusiji Borisa Grizlova, dok je Lukašenko preuzeo vodeću ulogu.

Prema jednom izvoru bliskom Kremlju, Prigožin je inzistirao da pregovori uključuju najviše dužnosnike. S obzirom na Putinovo odbijanje suradnje s Prigožinom, pregovaračima je ostalo malo opcija.

Korist za Lukašenkov publicitet

“Prigožinu je bila potrebna treća strana od povjerenja da nekako spasi reputaciju. Onda je u jednadžbu ušao Lukašenko. On uživa u publicitetu, zato je i pristao”, navodi izvor.

Izvor dodaje da to očito ide u korist Lukašenku, koji zna kako izvući korist iz publiciteta, da postane onaj koji spašava Rusiju od krvoprolića ili još gore – potencijalnog građanskog rata.

Izvori dodaju da je Prigožin na kraju ipak gubitnik u ovoj priči. “Protjeran je iz Rusije. Predsjednik to neće oprostiti”, objasnio je jedan izvor. Dok točni detalji Prigožinove budućnosti još nisu jasni, on neće imati jednak utjecaj i resurse kao i prije, navodi se.

Prigožinove mete u vrhu vojske

Također bi moglo doći do promjena u ruskom ministarstvu obrane, iako bi to bilo zbog internih pitanja ministarstva, a ne Prigožinovih zahtjeva.

Na početku pobune, ruski general Sergej Surovikin objavio je video u kojem je pozvao Wagnerovce da se povuku i mirno riješe problem. General-pukovnik Vladimir Aleksejev Prigožinove je postupke nazvao zabijanjem noža u leđa i pokušajem državnog udara.

Međutim, Prigožin se nekoliko sati nakon izjave sastao s Aleksejevim i zamjenikom ministra obrane Junus-bekom Jevkurovim. Prigožin im je rekao da će krenuti prema Moskvi i da su mu glavne mete načelnik Glavnog stožera Valerij Gerasimov i ministar Sergej Šojgu.

Ovo bi moglo oslabiti Putinovu poziciju

Ni Šojgu ni Gerasimov nisu komentirali Prigožinove postupke. Osim toga, nije jasno gdje su se nalazili u vrijeme pobune.

Još jedan izvor blizak ruskom vodstvu sumnja u skorije kadrovske promjene u ministarstvu obrane, navodeći da Putin gotovo nikad ne popušta pod pritiskom. Međutim, izvor također navodi da pobuna slabi Putinovu poziciju.

“Nije se uspio spustiti na Prigožinov nivo, ali nije ga bilo nigdje nakon nacionalnog obraćanja. On prvi zapovijeda i preuzima kontrolu kada je potrebno. Ne bi trebao od Lukašenka stvarati predstavnika i dopustiti ruskim sigurnosnim dužnosnicima da vode pregovore”, navodi.

Pokušaj restrukturiranja hijerarhije

Dok je Prigožin vodio svoju vojsku prema Moskvi, Putin je, prema riječima njegovog glasnogovornika Peskova, rješavao dokumente u Kremlju.

Putinov zrakoplov također je navodno poletio iz Moskve 24. lipnja poslijepodne. Prema podacima FlightRadara24, nestao je s radara u blizini grada Tvera.

Jedan od izvora Meduze smatra da će Putin sada pokušati konsolidirati vlast, ali i da će broj pokušaja ruskih elita da restrukturiraju hijerarhiju unutar vlasti samo rasti.