Interni dokument iz Moskve razotkriva: Rusiju čeka najveći pad BDP-a od 1994., krahira i proizvodnja nafte

Prema procjenama ruskog ministarstva ove će godine imati i pad proizvodnje nafte do 17 posto

FOTO: AFP

Ruski BDP ove godine bi se mogao smanjiti za oko 12 posto, a procjenjuje se i pad proizvodnje nafte za gotovo 17 posto, pokazuju dokumenti ruskog ministarstva financija koje je Reuters dobio na uvid. Gospodarstvo Rusije bi zbog posljedica zapadnih sankcija moglo pasti za 8,8 posto u najboljem ili za 12,4 posto u najgorem slučaju, procjenjuje ministarstvo, što bi bio najveći pad BDP-a u Rusiji od 1994. godine.

Ministarstvo financija očekuje da će ruski BDP rasti u narednim godinama – 1,3 posto u 2023., 4,6 posto u 2024. i 2,8 posto u 2025. Međutim, Reuters ističe da će Moskva najvjerojatnije više puta mijenjati procjene ove godine, jer bi moglo doći do novih sankcija i problema u trgovinskim sporazumima što bi izazvalo dodatne probleme ruskom gospodarstvu.

Svjetska banka je prije desetak dana predvidjela da bi ruski BDP mogao pasti za 11,2 posto zbog sankcija uvedenih ruskim bankama, državnim tvrtkama i drugim institucijama. Inflacija u Rusiji je narasla za 17,62 posto do 15. travnja, a dokument ruskog ministarstva procjenjuje da bi mogla dosegnuti i 22,6 posto ove godine.

Pad proizvodnje ruske nafte

Rusko ministarstvo smatra da bi se i proizvodnja nafte u zemlji mogla smanjiti do čak 17 posto ove godine, navodi Reuters. Zapadne sankcije već su utjecale na rusku trgovinu energentima, jer je SAD zabranio uvoz na naftu, a i EU razmatra embargo, pogotovo nakon što je Moskva blokirala dotok plina dvjema članicama EU-a.

Takav pad proizvodnje nafte bio bi najznačajniji od 1990.-ih kada Rusija nije dovoljno ulagala u naftnu industriju. Prošle godine Rusija je zabilježila pad proizvodnje zbog pandemije koronavirusa. Međunarodna energetska agencija smatra da će puni utjecaj zapadnih sankcija Rusija osjetiti tek od svibnja.

Rusija je 2021. proizvela 524 milijuna tona nafte, a ministarstvo procjenjuje da će ove godine proizvesti između 433,8 milijuna i 475,3 milijuna tona nafte. Očekuju i pad izvoza nafte i plina, jer se sve više zemalja okreće od ruskih energenata. Iz ministarstva nisu htjeli komentirati na upit Reutersa.