Iran smaknuo muškarca kojeg su optužili da je špijunirao za SAD i Izrael

Smaknuće dolazi u vrijeme kad su milijuni Iranaca počeli prosvjedovati na društvenim mrežama

Pakistani Shiite Muslim women march during a protest in Lahore on January 3, 2016, against the execution of prominent Shiite Muslim cleric Nimr al-Nimr by Saudi authorities. Saudi Arabia's execution of a leading Shiite cleric reflects an assertive but risky new approach that threatens to escalate its proxy wars with arch-rival Iran in Syria and Yemen, experts said. AFP PHOTO / Arif ALI (Photo by Arif Ali / AFP)
FOTO: AFP

Iranac optužen za špijuniranje za američku i iransku obavještajnu službu pogubljen je u ponedjeljak, prenosi iranska državna novinska agencija IRIB.

Prošli mjesec, pravosuđe je potvrdilo da je Mahmoud Mousavi-Majd, koji je uhićen 2018. godine, špijunirao bivšeg zapovjednika Revolucionarne Garde, Kasema Sulejmanija i dodao da taj slučaj nije bio povezan uz Sulejmanijevo ubojstvo ranije ove godine.

Sulejmani je ubijen 3. siječnja u američkom napadu dronom u Iraku. Washington je Sulejmanija, zapovjednika Kuds postrojbi Revolucionarne garde, okrivio za planiranje napada na američke snage u regiji.

Milijuni Iranaca javno prosvjeduju

Smaknuće dolazi u vrijeme kad su milijuni Iranaca na društvenim mrežama počeli javno prosvjedovati protiv smrtnih kazni trojici muškaraca koji su optuženi za sudjelovanje na protuvladinim prosvjedima u studenom prošle godine. Smaknuća su prekinuta, rekao je u nedjelju jedan od njihovih odvjetnika, Babak Paknia.

Aktivisti za ljudska prava rekli su da je svrha izrečenih smrtnih kazni trojici muškaraca zastašiti buduće prosvjednike. Svjedok je rekao da su sigurnosne službe ispalile suzavac prošli četvrtak kako bi rastjerale prosvjednike u jugozapadnom gradu Behbahanu koji su prosvjedovali protiv ekonomskih problema, ali i protiv smrtnih kazni trojici muškaraca.

Masovno tvitaju ‘ne smaknuću’

Iranski vjerski vođe pokušavaju spriječiti izbijanje protuvladinih prosvjeda kakvi su bili u studenom prošle godine. Vjeruje se da je tada, u najgorim uličnim sukobima od Islamske revolucije 1979. godine, poginulo nekoliko tisuća ljudi.

Prošlogodišnji prosvjedi krenuli su zbog ekonomske situacije, no prerasli su u političko nezadovoljstvo stanovnika koji su zatražili smjene najviših dužnosnika. Iransko gospodarstvo, pogođeno američkim sankcijama koje su zaustavile izvoz nafte, dodatno se pogoršalo zbog pandemije koronavirusa. Hashtag “Ne smaknuću” na perzijskom jeziku ‘tvitan’ je milijunima puta prošli tjedan.