Iranski šef diplomacije prvi put u Rijadu od obnove odnosa sa Saudijcima. 'Radimo na jedinstvu islamskog svijeta'

Dva regionalna takmaca na Bliskom istoku odnose su obnovila pod kineskim pokroviteljstvom

RIYADH, SAUDI ARABIA - AUGUST 17: (----EDITORIAL USE ONLY - MANDATORY CREDIT - 'IRANIAN MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS / HANDOUT' - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS----) Iranian Foreign Minister Hossein Amir-Abdollahian (L) meets with Foreign Minister of Saudi Arabia Faisal bin Farhan Al Saud (R) in Riyadh, Saudi Arabia on August 17, 2023. Iranian Ministry of Foreign Affairs / Handout / Anadolu Agency (Photo by Iranian Ministry of Foreign Affa / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)
FOTO: Anadolu Agency via AFP

Iranski ministar vanjskih poslova Hossein Amir-Abdollahian izjavio je u četvrtak da njegova zemlja radi na “jedinstvu islamskog svijeta”, u prigodi svog prvog službenog posjeta Saudijskoj Arabiji nakon diplomatskog približavanja tih dviju suparničkih sila na Bliskom istoku.

Iran, zemlja sa šijitskom većinom i Saudijska Arabija, sa sunitskom većinom, desetljećima su u napetim odnosima i na suprotnim stranama u regionalnim sukobima.

Amir-Abdollahian i saudijski šef diplomacije Faycal ben Farhane sastali su se u dvorani “Islamske solidarnosti”, a što je Iranac nazvao “uvodom za susret predsjednika dviju država” no nije rekao kada će predsjednik Ebrahim Raissi posjetiti Saudijsku Arabiju na poziv kralja Salmana.

Prekinuli diplomatske veze 2016.

“Sigurni smo da će ovi susreti i suradnja pridonijeti jedinstvu islamskog svijeta”, istaknuo je iranski dužnosnik. Hossein Amir-Abdollahian opetovao je potporu Islamske Republike palestinskoj stvari, a Faycal ben Farhane je potvrdio nastavak rada saudijskog veleposlanstva u Teheranu, ocijenivši ga “novom etapom u razvoju veza dviju država”.

Iran i naftom bogata monarhija u Perzijskom zaljevu prekinuli su diplomatske veze 2016. nakon napada prosvjednika na saudijska diplomatska predstavništva u Iranu, kao odgovor na odluku Rijada da pogubi utjecajnog šijitskog vođu.

Nakon dugih pregovora, u kojima je posredovao Irak, dvije suparničke sile pristale su na obnovu diplomatskih veza u okviru ugovora potpisanog u ožujku pod kineskim pokroviteljstvom.

Nada za regionalno smirivanje

Diplomatsko zatopljenje probudilo je nadu u regionalno smirivanje, u času kada se Saudijska Arabija pokušava izvući iz rata u Jemenu u kojem je intervenirala 2015. na strani provladinih snaga u sukobu s Hutima, pobunjenicima bliskim Iranu.

Nadalje, upravo je vrlo utjecajna Saudijska Arabija omogućila povratak sirijskog predsjednika Bašara al-Asada u Arapsku ligu. Sirija je isključena iz panarapske organizacije 2011. pošto je Asadov režim krvavo gušio protuvladine prosvjede koji su poslije prerasli u građanski rat. No, saudijsko-iranske veze i dalje su složene, napose zbog spora o plinskom polju na koje pravo polažu obje zemlje.