Iscurili konkretni podaci o zdravstvu o kojima HDZ ne želi da se govori: kad se usporede s Austrijom ili Slovenijom, jasno je i zašto

Hrvatska je po ulaganju u preventivnu zdravstvenu skrb po glavi stanovnika na začelju Europske unije

FOTO: Sandro Lendler/Luka Stanzl/PIXSELL

Europska unija nema zajedničku zdravstvenu politiku, poput primjerice poljoprivredne ili one koja vrijedi na financijskom tržištu. Kako će pojedina zemlja financirati ili organizirati zdravstveni sustav, ovisi o njoj samoj. Zato se u zdravstvu možda najbolje vide razlike u ekonomskoj snazi članica, ali i sposobnosti države da organizira taj javni servis građana da dodatno financijski participiraju u njemu.

Jedan od primjera za to je i ovih dana objavljena Eurostatova usporedba ulaganja u preventivnu zdravstvenu zaštitu po državama članicama. Eurostat usporedbu radi na nekoliko godina starim podacima, onima za 2021., kad su izdaci za preventivnu zdravstvenu zaštitu zbog pandemije porasli u svim državama. No, Eurostat je nudio i podatke za cijelo desetljeće prije toga, pa je njihova usporedba doista utemeljena. I za Hrvatsku nije nije nimalo laskava.

Hrvatska šesta najlošija u Uniji

Ti podaci pokazuju da je Hrvatska po ulaganju u preventivnu zdravstvenu skrb po glavi stanovnika na začelju Europske unije. Manje novca od Hrvatske ulažu tek Bugarska, Malta, Poljska, Rumunjska i Slovačka. Prosječna ulaganja u prevenciju u Uniji višestruko su veća od ulaganja u Hrvatskoj. Prosječno ulaganje u preventivnu zdravstvenu zaštitu u Europskoj uniji u 2021. bilo je 213,18 eura po glavi stanovnika.

No, u tom su prosjeku i samo 20,63 eura koliko je odvajala Poljska i 566 eura koliko je u preventivu po glavi stanovnika u toj godini uložila Austrija. Hrvatska je te godine odvojila 52,91 euro, što je bilo četiri puta manje od prosjeka EU-a i deset puta manje od Austrije. U susjednoj Sloveniji ta su izdvajanja bila dvostruko veća nego u Hrvatskoj. U 2021. godini Austrija je najviše od svih članica povećala ulaganje u preventivnu skrb, pa je zato iskočila na prvo mjesto koje je dotad držao Luksemburg.

Pandemija udvostručila izdvajanja

Financijska potpora tom segmentu zdravstva rasla je značajno i u Hrvatskoj, koja je sve do pandemije u preventivu ulagala između 20 i 30 eura po glavi stanovnika. Tako je od ulaska Hrvatske u Europsku uniju izdvajanje po glavi stanovnika u Hrvatskoj bilo barem tri puta manje od prosjeka u EU-u, u Austriji od tri do četiri puta, a u svakoj je godini Slovenija odvajala za preventivu dvostruko više od Hrvatske.

Ipak, i Slovenija je ostala daleko ispod prosjeka EU-a, kao i sve ostale države koje su posljednjih 20 godina ušle u Uniju. Uz te države su još i Belgija, Grčka, Španjolska i Portugal, dok u “starim” članicama izdvajanje za preventivu znatno nadmašuje prosjek Europske unije. Primjerice, u Njemačkoj je 70 posto veće od EU prosjeka.

Hrvatska izdvaja tek četiri posto proračuna

Hrvatska mora toliko zaostajati u izdvajanju za preventivu, kad je i njezino ukupno ulaganje u zdravstvo znatno manje od onoga u Europskoj uniji. U prosjeku se u Uniji za zdravstvo izdvajalo 11 posto BDP-a dok je to u Hrvatskoj 8,1 posto. Po glavi stanovnika EU prosjek je bio 4028 eura, dok je u Hrvatskoj to bilo 1787 eura. Uz to, u EU-u se od ukupnog zdravstvenog fonda na preventivu ulaže nešto više od šest posto, a u Hrvatskoj tek četiri posto.

No, i s tim postotkom Hrvatska je bolja od deset zemalja članica, uglavnom onih iz srednje i istočne Europe. No, u konačnici to daje ipak nešto lošiji rezultat kad je u pitanju izdvajanje po glavi stanovnika, jer je u Hrvatskoj manji ukupni iznos zdravstvenog proračuna, kojeg plaća tek 42 posto osiguranika.