Iskustva žena iz Hrvatske koje su pobacile terminalno bolesne bebe: ‘Svi su nam govorili neka idemo u Sloveniju’

Zorica, koju su odbili u Rijeci, na kraju je pobacila u zagrebačkoj Petrovoj bolnici

Novinarka Ivana Paradžiković danas je na društvenim mrežama prepričala slučaj svoje prijateljice Mirele Čavajde čija beba ima terminalan tumor no u Hrvatskoj ne može abortirati. Liječnici kojima se obratila slali su je kući, a jedna doktorica diskretno joj je sugerirala neka “ode u Sloveniju da joj tamo pomognu”.

Emisija Provjereno prošle je godine objavila sličnu priču. Radilo se o slučaju iz KBC-a Rijeka u kojemu su trudnici u petom mjesecu trudnoće rekli da joj dijete ima anomaliju zbog koje neće preživjeti te joj savjetovali da pričeka termin poroda, ili da ode na prekid trudnoće u Sloveniju.

Informirajući se o postupku u Sloveniji, žena je doznala kako bi ga tamo morala platiti pet tisuća eura.

U Rijeci je uputili da prekid trudnoće obavi u Sloveniji

Sve je počelo nakon 23. tjedna uredne trudnoće. “Dolazim na pregled kod ginekologa, koji mi govori da ne vidi djetetovu glavu. Da mu je čudno i da mu se to još nije dogodilo u karijeri, da trebam ići u KBC Rijeku na anomaly scan i daje mi uputnicu”, ispričala je žena koju je Provjereno predstavilo kao Zoricu. Dodala je da su je tamo zaprimili, rekli joj da beba ima anomaliju nespojivu sa životom i da se prognozira smrtni ishod.

Nakon prvog šoka uslijedio je novi jer su joj liječnici “u povjerenju” dali preporuku za koju su joj rekli da ne smije postojati pismeni trag. Rekli su joj, ispričala je, da se inducirani porod ne može obaviti u Hrvatskoj ali da je u Sloveniji moguć i nakon 22. tjedna.

Žena je sa suprugom potražila još jedno mišljenje untar KBC-a Rijeka. Taj doktor je stao iza mišljenja svojih kolega, što je kasnije napravio i ginekolog primarne zdravstvene zaštite. Onda su se počeli raspitivati oko subvencije za postupak u Sloveniji i pritom dobili savjet da stupe u kontakt s Petrovom bolnicom u Zagrebu.

Etičko povjerenstvo Petrove bolnice odobrilo prekid trudnoće

Tada su doznali kako se postupak koji im je savjetovan uredno može obaviti u Hrvatskoj, a sve što im je u Rijeci uskraćeno, u Zagrebu nije bilo. Zbog dijagnoze nespojive sa životom, etičko povjerenstvo odobrilo je prekid trudnoće, a slučaj je sablaznio zagrebačke kolege.

Zahvat je obavljen 23. prosinca u 7:50 sati u Petrovoj. Zorica je na Badnjak izašla iz bolnice. Vjeruje da ona nije nije prvi ovakav slučaj te da je vjeroatno puno žena prošlo kroz isto u Sloveniji. ”To mi je najbitnije. Ne želim da itko to prolazi na način na koji sam ja prošla. Ja vjerujem da ima dovoljno žena koje nisu jake i koje bi vjerojatno pukle nakon toga svega”, istaknula je govoreći o razlozima zašto je podijelila svoju priču.

Zlopaša naveo kada se može odobriti prekid trudnoće

Ginekolog iz Petrove bolnice u Zagrebu Gordan Zlopaša iz Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Zagreb rekao je kako je njemu ovakvo postupanje potpuno neshvatljivo i nerazumljivo s ljudske i profesionalne strane. Rekao je kako svaka ustanova ima pravo donijeti odluku po savjesti ali da su potrebne daljnje kontrole trudnice, ako se ne odluči prekinuti trudnoću.

“Međutim, ako se odluči ne prekinuti trudnoću, onda trebaju postojati daljnje kontrole jer takav plod može odumrijeti u maternici i to treba na vrijeme prepoznati kako ne bi nastale određene komplikacije”, istaknuo je tada. Zakon o pobačaju iz 1978. godine dopuša prekid trudnoće do 10. tjedna. Nakon toga o tome odlučuje Povjerenstvo. Zlopaša je objasnio kako dvojbe o postupanju u određenim slučajevima gotovo i nema. Naveo je dvije situacije u kojima se prekid trudnoće može obaviti.

“Prva je tamo gdje može biti znatno ugrožen život ili zdravlje majke, primjerice uznapredovali stupanj karcinoma zbog kojeg žena može umrijeti tijekom trudnoće ili tijekom, odnosno nakon poroda. Druga skupina s kojom se najčešće susrećemo jest predviđeni dijagnostički ili ultrazvukom postavljene sumnje da se radi o situacijama da dijete uopće ne može preživjeti”, rekao je.

Ubrzo se počele javljati i druge žene sa sličnim pričama

Nakon ovog priloga Provjerenom su se počele javljati i druge žene. Jedna od njih je ispričala kako su joj u 26. tjednu trudnoće otkrili da nešto nije dobro i poslali je u KBC Rijeka. Kazala je da su joj rekli kako dijete nema šanse preživjeti i da će za za njezin život biti jako opasno ako takvo dijete rodi. “Čak su me jedan dan držali u bolnici bez razloga dok su raspravljali hoće li to napraviti u Hrvatskoj ili ne”, prisjetila se.

Etičko povjerenstvo njezine matične bolnice, one u Puli, odbilo je prekid trudnoće. U KBC Rijeka su potvrdili dijagnozu, a isti liječnik iz Zoričine priče joj je rekao da ode u Ljubljanu na prekid trudnoće. Njoj je na komadu papira napisao kome da se javi. Sve je platila 3000 eura. To je bilo 2015. godine.

Otišla u Sloveniji vjerujući da je prekid u Hrvatskoj nemoguć

Još jednoj sugovornici Provjerenog su rekli da se prekid trudnoće nakon 10. tjedna ne može obaviti u Hrvatskoj. Njezinoj bebi su utvrdili tetrasomiju P 18, poremećaj s kojim živi oko 500 djece na svijetu. Iz KBC-a Rijeka su u njenom slučaju kontaktirali KBC Ljubljanu i najavili da će ona doći na prekid trudnoće.

Tamošnji konzilij je odobrio prekid trudnoće u 23. tjednu, a sve je platila oko 4000 eura. U Sloveniju je otišla vjerujući da je taj postupak nemoguće obaviti u Hrvatskoj, kako joj je rečeno. Tek nakon toga je počela istraživati i kopati po zakonima i pronašla istinu.