Vjetar ponovno širi požar na Krasu. Istarski vatrogasci vratili se doma: ‘U Sloveniji smo bili tri dana i dvije noći…’

Vatrogasci su iscrpljeni nakon višednevne borbe s požarom, javljaju slovenski mediji

22.07.2022., Lipa - U slovenskom selu Lipa  u tijeku je velika akcija gasenja pozara. 

  Photo: Sasa Miljevic/PIXSELL
FOTO: Sasa Miljevic/PIXSELL

Nema predaha za slovenske vatrogasce koji se na području Krasa s vatrom bore osmi dan. Trenutačno je na terenu 960 gasitelja, objavilo je Ministarstvo obrane. Poslijepodne je počeo snažniji vjetar, što vatrogasce dodatno zabrinjava, javlja portal 24ur.

“Čak i danas vatra nastavlja razarajući pohod”, objavio je Stožer civilne zaštite Sjeverne Primorske. Trenutačno je najgore kod Kostanjevice, a ponovno gori i na području između Lokvice i Mirna. Europska komisija objavila je kartu požarišta u Sloveniji. Vatrena buktinja stigla je i do sela Hudem Log, odakle su, srećom, još prekjučer evakuirani stanovnici.

Slovenska televizija N1 javlja da je na terenu preko 960 vatrogasaca koji su iscrpljeni nakon višednevne borbe sa požarom.

Evakuacije traju u devet mjesta

Kako odmiču popodnevni sati situacija u Sloveniji se i dale pogoršava. Dok se vatra približavala mjestu Renče naređene su totalne evakuacije za sedam mjesta. Vrtoče, Merljaki, Martinuchi, Žigoni, Vinišče, Mohorini i Oševljek trebaju biti evakuirani, dok stanovnici Renčea moraju biti u pripravnosti za evakuaciju.

Civilna zaštita je stanovnike obavijestila o tome da budu na oprezu i prate vijesti jer se situacija mijenja ekstremno brzo. Osim navedenih sedam mjesta, evakuacije traju i u selu Gradišče i Prvačino. Slovenski mediji javljaju da se popodne pogoršala i situacija u Italiji iz koje se požar i proširio u Sloveniju.

Istarski vatrogasci koji su išli u ispomoć su se vratili u Hrvatsku

Istarski vatrogasci koji su 20. srpnja poslani kao pomoć slovenskim kolegama u gašenju požara, u popodnevnim su se satima vratili u Hrvatsku. “Mi smo u Sloveniji bili 3 dana i 2 noći i pomagali smo prvenstveno u punjenju rezervoara za vreće helikoptera tijekom dana, a po noći smo raspoređeni kao pomoć za snabdijevanje vozila koja su radila na linijama požara, ali smo i direktno gasili požar“, kazao je zapovjednik Serđo Šilić. Rekao je da je zadimljenost velika te da zračne snage teško rade, osobito kada vjetar stane.

“Dim otežava vidljivost, a na tom je području puno zaostalih mina iz Prvog svjetskog rata stoga se konstantno čuju i detonacije. U ovome je trenutku puno vatrogasaca i opreme na požarištu, ali će samo gašenje sigurno potrajati s obzirom na zahvaćenu površinu“, objasnio je zapovjednik Šilić i kazao kako je najbitnije da su se svi vratili s požarišta bez ikakvih ozljeda.

Deset vatrogasaca s četiri vatrogasne autocisterne te jednim zapovjednim vozilom iz JVP Pula, JVP Poreč, JVP Umag i JVP Pazin upućeni su prije dva dana kao pomoć u gašenju požara otvorenog prostora u Sloveniji, blizu granice s Trstom.

Vjetar popodne širi požar

Nakon što se u jutarnjim satima činilo da veliko požarište na slovenskom Krasu imaju pod kontrolom, u petak popodne snažan vjetar opet je preokrenuo situaciju i požar se nanovo širi. Prema informacijama s terena, vjetar je ojačao i promijenio smjer, pa umjesto juga puše dosta jaka bura, te rasplamsava vatru.

“Vatra se bjesomučno širi i potrebni su krajnji napori prisutnih ekipa na terenu da kontroliraju samo požarište”, upozoravaju ljudi koji vode vatrogasnu intervenciju. Čini se sve da požar ne prijeđe cestu prema Trstelju, a vatrogasci brane i jedan objekt nedaleko od Opatjega sela. Malo poslije 15 sati civilna zaštita odredila je evakuaciju triju sela prema kojima se širi vatra.

Požar gase zračne snage pet zemalja

Stanovnici Opatjega Sela, Nove vasi i Hudog loga bit će evakuirani u sportsku dvoranu u Šempeteru, objavio je regionalni štab civilne zaštite, upozorivši da su prilike vrlo zahtjevne. Stanovnici spomenutih sela prevozit će se u Šempeter cestom koja vodi po talijanskoj strani granice, jer su lokalne ceste na tom području zbog požara zatvorene.

Prilikom obilaska požarišta ministar obrane Marjan Šarec ukazao je na problem neeksplodiranih mina iz Prvog svjetskog rata zbog kojih vatrogasci ne mogu u samo požarište nego gase rubove požara, a intervencija helikopterima i kanaderom i zraka ograničena je vidljivošću, pa se odvija po danu, ali uz poteškoće zbog gustoga dima.

Požarište je danas posjetila i ministrica unutarnjih poslova Tatjana Bobnar koja je najavila de će Slovenija nabaviti još jedan helikopter koji će koristiti za pomoć u gašenju požara, za spašavanje u visokogorju, te za hitnu medicinsku pomoć. Naglasila je da je vlada o tome ovog tjedna već donijela odluku. Što se tiče glasina o tome da je požar možda podmetnut, rekla je da policija provjerava svaku takvu informaciju, no da se takve sumnje koje su primili do sada i forenzički ih provjerili nisu pokazale kao istinite.