Istražili smo što se dogodi sucima kad tulumare sa strankama i krše etičke propise. Uglavnom ništa

Zapravo nema nikakve kazne za kršenje Kodeks sudačke etike

FOTO: Pixsell/Tomislav Metelko

Predsjednik Vrhovnog sud RH Đuro Sessa maloprije je petoricu svojih kolega sudaca koji su tulumarili u konobi Željka Keruma prijavio za kršenje Kodeksa sudačke etike.

Smatra, kako je naveo u prijavi, da njihovo ponašanje nije bilo u skladu sa standardima, te da je, kako proizlazi iz snimke, ostavilo dojam nedoličnosti. Takvog ponašanja suci se moraju suzdržavati jer im to propisuje upravo Kodeks sudačke etike.

Što piše u Kodeksu sudačke etike?

U Kodeksu je navedeno da je svaki sudac “dužan obnašanjem sudačke dužnosti i aktivnostima izvan suda razvijati standarde ponašanja koji pridonose očuvanju ugleda i dostojanstva suda i sudačkog poziva”.

No, zanimljivo je da zapravo nema nikakve kazne za kršenje Kodeksa. Stoji to u tumačenju Kodeksa sudačke etike koje je objavljeno na internetskim stranicama više sudova. Svatko tko misli da sudac krši etičke norme može to i prijaviti. Anonimne prijave se, navedeno je u kodeksu, ne razmatraju.

Tko odlučuje o prijavama protiv sudaca?

Takve prijave provjeravaju posebna sudačka vijeća koja se na rok od četiri godine biraju na svakom sudu. Čini ih u pravilu 15 sudaca tog istog suda. O prijavama što ih je predsjednik Vrhovnog suda RH podnio protiv petorice sudaca raspravljat će sudačka vijeća Županijskog suda u Splitu, Općinskog suda u Splitu, te Visokog upravnog suda RH.

Ako utvrdi povredu Kodeksa sudačko vijeće izdaje svojevrsno upozorenje sucu na neprimjereno ponašanje. “Ne radi se, dakle, o kažnjavanju suca, niti o njegovoj stegovnoj odgovornosti”, napisano je u tumačenju Kodeksa sudačke etike.

Kada suci ipak mogu biti kažnjeni?

Predsjednik Sessa imao je uz prijavu kršenja Kodeksa sudačke etike mogućnost pokrenuti i stegovni postupak protiv petorice sudaca. Kaže, međutim, da za sada nema osnove da to učini.

Naime, da je pokrenut stegovni postupak sucima koji su partijali kod Keruma prijetile bi ozbiljnije kazne – od novčanih do razrješenja od sudačke dužnosti. Kazne se uglavnom izriču za neuredno obavljanje sudačke dužnosti, ali je propisano i kažnjavanje nanošenja štete ugledu sudstva. O njima odlučuje Državno sudbeno vijeće.

Valjda ovdje napomenuti da stegovni postupak može biti pokrenut protiv suca koji opetovano krši Kodeks sudačke etike. Dakle, ako sudačko vijeće u više navrata zaključi da se ponašao neetično i time naštetio ugledu sudačke profesije.