Vrhovni sud: 'Suci koji su feštali kod Keruma u doba lockdowna prekršili su sudački kodeks'

Etičko vijeće Vrhovnog suda RH utvrdilo je da se suci nisu ponašali prema Kodeksu sudačke etike

Etičko vijeće Vrhovnog suda Republike Hrvatske utvrdilo je da su petorica sudaca koji su unatoč epidemiološkim mjerama feštali u konobi Željka Keruma ipak prekršila Kodeks sudačke etike.

Suci Bruno Klein, Miho Mratović i Dinko Mešin sa Županijskog suda u Splitu, Tomislav Zlodra, s Općinskog suda u Splitu, te Silvio Čović, s Upravnog suda u Splitu zabavljali su se usred lockdowna, 23. siječnja ove godine, u Kerumovoj konobi na rođendanu bivšeg nogometaša Ivice Mornara. Inače, Klein i Čović predsjednici su svojih sudova, ali to ih nije spriječilo da prekrše mjere budući da je zbog buktanja korone rad restoranima bio zabranjen, a bila su zabranjena i veća okupljanja. Video s tog okupljanja prvi je objavio Index.

Različite odluke različitih vijeća

Prvotno je samo za suca Čovića zaključeno da je kršio Kodeks, dok ostala sudačka vijeće nisu smatrala da je feštanje kod Keruma bilo razlog za utvrđivanje kršenja Kodeksa. Sudac Čović na odluku se žalio, a žalbu je uložio i predsjednik Vrhovnog suda RH Đuro Sessa, na čiji su zahtjev i pokrenuti postupci pred sudačkim vijećima.

Sada je potvrđeno da je Etičko vijeće Vrhovnog suda RH odbilo prigovor suca Čovića, te su izmijenjene odluke Sudačkog vijeća Županijskog suda u Splitu. Svi suci su, zaključeno je, kršili Kodeks. Ovdje valja podsjetiti da za kršenje Kodeksa nema kazni.

Mjere protiv korone za sve

Utvrđeno je da su epidemiološke mjere bile na snazi kako bi se spriječilo širenje Covida-19. To je, primijetilo je vijeće Vrhovnog suda, promijenio živote svih građana u privatnoj, ali i u profesionalnoj sferi djelovanja.

“Od svih građana zahtijevalo se da se pridržavaju epidemioloških mjera pod prijetnjom sankcija. Zbog toga su se građani suzdržavali od okupljanja u životno važnijim okolnostima od objedovanja s kolegama, neovisno o povodu okupljanja. Te su mjere građani trebali poštivati ma koliko im to bilo tegobno. U takvoj se situaciji osobito od sudaca očekivalo da poštuju epidemiološke mjere”, analiziralo je vijeće okolnosti u kojima su suci kršili mjere.

Ostali na fešti iz pristojnosti

Branili su se da su iz pristojnosti ostali a proslavi, no to im nije prošlo. Jer ostali građani mjera su se pridržavali , te se odricali prisustvovanja pogrebima najdražih osoba, njihovim vjenčanjima i drugim važnim događajima, a odgađali su i vjenčanja.

“Mnogi građani su pridržavajući se epidemioloških mjera imali značajne ekonomske gubitke zbog ograničenja u poslovanju. Stoga, takvim kršenjem tada važećih epidemioloških mjera povrijeđen je Kodeks sudačke etike koji propisuje da je sudac dužan obnašanjem sudačke dužnosti i aktivnostima izvan suda razvijati standarde ponašanja koji pridonose očuvanju ugleda i dostojanstva suda i sudačkog poziva.

Sudac mora izbjegavati svako ponašanje koje je nedostojno i koje stvara dojam nedoličnosti sudačkom položaju, prihvaćajući i ona ograničenja koja bi se drugim građanima činila opterećujućima. Ponašanje suca mora biti primjereno i primjerno – služiti kao dobar primjer svima”, zaključeno je.

Hoće li biti i stegovno gonjeni?

Nakon utvrđene povrede Kodeksa predsjednik Vrhovnog suda RH ima mogućnost pokrenuti i stegovne postupke protiv ovih sudaca pred Državnim sudbenim vijećem. Postavili smo to pitanje predsjedniku Sessi, te ćemo njegov odgovor objaviti čim ga dobijemo.

U međuvremenu je Kerum dobio kaznu od ukupno 15 tisuća kuna, a Mornaru je izrečena sankcija od 5.000 kuna. Suci su pak od policije dobili samo upozorenja zbog sudjelovanja na njihovoj fešti.