Istražitelji vjeruju da se Notre Dame zapalio slučajno, ispituju radnike koji su radili na rekonstrukciji

U vodu padaju teorije zavjere koje su počele kolati društvenim mrežama

French police officers stand outside Notre-Dame-de Paris on April 16, 2019 in Paris in the aftermath of a fire that devastated the cathedral. - A raging fire that tore through Notre-Dame Cathedral in central Paris was extinguished, the city's fire service announced on April 16, around 15 hours after it first broke out. The blaze brought its towering spire and roof crashing to the ground, wiping out centuries of priceless heritage central to French culture and history. (Photo by LUDOVIC MARIN / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Nakon 12 sati borbe s vatrom, vatrogasci su ranije danas potpuno ugasili požar koji je jučer navečer zahvatio katedralu Notre Dame. Vatra je stavljena pod kontrolu noćas oko 3 sata. Pariški tužitelj objavio je kako 50 ljudi radi na istrazi kako bi dokučili što je uzrokovalo požar. Kako javlja France 24, zasad nema tragova da ga je netko podmetnuo. Vjeruje se kako se katedrala zapalila slučajno, i da požar ima veze s radovima na rekonstrukciji. Policija je danas započela ispitivanje radnika koji su renovirali katedralu.

Iako su nakon objave vijesti da je katedralu zahvatila vatra društvenim mrežama počele kružiti teorije zavjere o tome da je požar namjerno izazvan, malo nakon podneva oglasio se francuski tužitelj koji vodi istragu o njegovim uzrocima. “Požar u pariškoj katedrali Notre Dame bio je nesretan slučaj”, decidirano je izjavio Remy Heitz. “Ova istraga je vrlo opsežna i složena i trenutačno u njoj sudjeluje 50 ljudi. Svi favoriziramo teoriju da je požar izazvan nesretnim slučajem”, zaključio je.

Umjetnička djela idu u Louvre

Jutros oko 9 sati vatrogasci su objavili da je vatra ugašena, a Pariz i Francuska počeli su razmišljati o obnovi građevine koja je, uz Eiffelov toranj, vjerojatno najprepoznatljiviji simbol zemlje i grada. U intervenciji su ozlijeđena dva policajca i jedan vatrogasac, a najnovije informacije kažu da su sva trojica pretrpjela lakše ozljede. Zasad je jasno da je izgubljen središnji toranj koji je izgorio i propao te krov koji je počivao na okviru od stoljetnih hrastovih greda koje je vatra potpuno uništila.

Vatrogasci i policajci su herojskom akcijom uspjeli spasiti neprocjenjive umjetnine koje su se nalazile u katedrali. Formirali su ljudski lanac i iz požara spasili vrijedno kulturno blago, zbog čega ih je pohvalila i gradonačelnica Pariza Anne Hidalgo. Monsinjor Patrick Chauvet, kustos katedrale, objavio je kako je spašena nekoliko stoljeća stara kruna od trnja i tunika za koju se vjeruje da ju je nosio sveti Ljudevit, kralj Francuske iz 13. stoljeća. Bakrene skulpture dvanaest apostola i četiri evanđelista uklonjene su prošli tjedan u sklopu renovacije. Ministar kulture Franck Riester rekao je novinarima da će umjetnička djela iz Notre Damea biti prebačena u muzej Louvre.

Milijarderi obećavaju novac za obnovu

“Najgore je izbjegnuto”, kazao je francuski predsjednik Emmanuel Macron novinarima na mjestu događaja malo prije ponoći. Najavio je pokretanje kampanje za prikupljanje novca za obnovu katedrale, koja se smatra jednim od najboljih primjeraka francuske gotičke katedralne arhitekture. “Obnovit ćemo je zajedno. To će nedvojbeno biti dio francuske sudbine i naš projekt za nadolazeće godine”, rekao je Macron.

Milijarderi i privatni donatori obećali su u utorak stotine milijuna eura za obnovu katedrale Notre-Dame u Parizu koja je uništena u velikom požaru. Francuski milijarder Bernard Arnault najavio je da će on i konglomerat za luksuznu robu LVMH koji kontrolira dati 200 milijuna eura za obnovu katedrale. Nešto prije, njegov suparnik Kering, modna grupa koju je osnovao milijarder Francois Pinault, ponudila je 100 milijuna eura za pomoć “potpunoj obnovi Notre-Dame”.

Pariška gradonačelnica Anne Hidalgo također je u utorak najavila da će grad donirati 50 milijuna eura i da će predložiti održavanje međunarodne donatorske konferencije u tjednima koji dolaze kako bi se koordiniralo obećanja za obnovu tog gotičkog spomenika. Privatna francuska Zaklada Heritage na svojoj je internetskoj stranici objavila poziv za donacijama (www.fondation-patrimoine.org), a nekoliko stranica postavljeno je i na portalu za prikupljanje donacija Leetchi. Regija Ile-de-France koja obuhvaća širu parišku regiju osigurat će isto tako deset milijuna eura.

Jedna tvrtka za obnovu nudi najbolje hrastove grede

Za obnovu katedrale, koju svake godine posjeti više od 13 milijuna ljudi, u prosjeku više od 35.000 na dan, bit će potrebni specijalizirani obrtnici i rijetki minerali. Direktor jedne francuske tvrtke za drvenu građu rekao je za FranceInfo radio da je spreman donirati najbolje hrastove grede koje posjeduje za obnovu složene drvene konstrukcije koja je pridržavala izgorjeli krov. “Radovi će sigurno potrajati godinama, čak desetljećima, i bit će potrebne tisuće kubičnih metara drveta. Morat ćemo pronaći najbolje primjerke, velikih promjera”, rekao je Sylvain Charlois, iz Charlois grupe u Murlinu, za radio postaju.

UNESCO je također obećao da će biti “uz Francusku” u cilju obnove katedrale, koja je 1991. upisana na popis svjetske baštine. “Već smo u kontaktu sa stručnjacima i spremni smo poslati hitnu misiju da procijeni štetu, spasi što se spasiti može i započnemo pripremu kratkoročnih i srednjoročnih mjera”, rekla je glavna tajnica UNESCO-a Audrey Azoulay.

Obnova će koštati milijune eura i trajat će godinama

Obnova će vjerojatno koštati stotine milijuna eura i trajati nekoliko godina, ako ne desetljeća, iako su stručnjaci odahnuli što šteta nije i gora. No mnogi dužnosnici pozivaju vladu da mobilizira resurse za brzu obnovu katedrale. “Od jučer slušam da će potrajati deset godina, kakva glupost!”, rekao je bivši ministar kulture Jack Lang za France Presse ispred crkve u utorak.

Zauzeo se umjesto toga da se provede ambiciozan trogodišnji projekt obnove. “Moramo postaviti kratak rok, kao što smo činili i prije s drugim izvanrednim radovima”, rekao je. Katedrala je bila u fazi obnove vrijednoj 11 milijuna eura što je financirala država kako bi se otklonila šteta koju su uzrokovali vrijeme, zagađenje i vremenske neprilike.