Nekad je nužno odabrati stranu

Istraživanje: pamučne maske jače filtriraju zbog vlage koju stvaramo dok dišemo

Kod pamučnih materijala u vlažnim uvjetima učinkovitost filtriranja povećala se u prosjeku za 33 posto

man wearing face mask environmental industrial smog dust toxic air pollution and virus protection concept male cartoon character portrait flat vector illustration (man wearing face mask environmental industrial smog dust toxic air pollution and virus
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Znanstvenici su smislili bolji način testiranja da bi ustanovili koje su tkanine najbolje za izradu maski koje usporavaju širenje Covida-19. Testirajući tkanine u uvjetima koji oponašaju vlažnost čovjekova daha, znanstvenici su dobili mjerenja koja preciznije odražavaju učinak tkanina kada ih nosimo.

Nova mjerenja pokazuju da se kod pamučnih materijala u vlažnim uvjetima učinkovitost filtriranja povećala u prosjeku za 33 posto, prenosi phys.org. Sintetičke tkanine su se pokazale lošije u odnosu na pamuk, a vlaga nije dodatno poboljšavala njihove performanse. Performanse materijala za medicinske maske isto tako se nisu poboljšavale s vlagom iako su se ponašale slično pamuku.

Pamučne tkanine bolje nego se mislilo

Ovu studiju su proveli znanstvenici iz Nacionalnog instituta za standarde i tehnologiju i Smithsonian’s Museum Conservation Institute, a objavljena je u časopisu ACS Applied Nano Materials.

Ranija studija istog istraživačkog tima pokazala je da su dvoslojne maske izrađene od čvrsto tkanih pamučnih tkanina kao flanel, posebno učinkovite u filtriranju daha. To je istraživanje provedeno u relativno suhim uvjetima u laboratoriju, a njegov glavni nalaz i dalje stoji.

“Pamučne tkanine i dalje su izvrstan izbor”, kazao je znanstvenik iz NIST-a, Christopher Zangmeister. “Ali ovo novo istraživanje pokazuje da su pamučne tkanine prikladnije za maske nego se prvo mislilo.”

Pamuk naprosto voli vodu

Testirano je i čini li vlažnost tkaninu težom za disanje ali nije primijećena promjena u prozračnosti. Kada se pravilno nose, maske filtriraju kapljice pune virusa koje zaražena osoba izdiše, a pružaju i određenu zaštitu nositelju filtriranjem dolaznog zraka.

Ovo je istraživanje jedno od nekoliko koje su proveli NIST i druge organizacije koje su pridonijele prvim standardima za maske od tkanine namijenjene usporavanju širenja Covid-19. Te standarde je nedavno objavila organizacija za razvoj standarda ASTM International.

Učinkovitost filtriranja pamučnih tkanina povećava se u vlažnim uvjetima jer je pamuk hidrofilan što znači da voli vodu. Upijajući male količine vode iz ljudskog daha pamučna vlakna stvaraju vlažno okruženje unutar tkanine. Kad mikroskopske čestice prolaze, apsorbiraju dio vlage i postaju veće što čini vjerojatnijim da će biti zarobljene.

Sintetičke tkanine ne vole vodu

Većina sintetičkih tkanina je hidrofobna, znači ne vole vodu. Te tkanine ne upijaju vlagu, a njihova se učinkovitost filtriranja ne popravlja u vlažnim uvjetima.

Za istraživanje su korišteni dvoslojni uzroci tkanina, smješteni u kutiju u kojoj se zrak održavao na 99 posto vlažnosti, koliko otprilike ima i dah čovjeka.

Drugi set uzoraka bio je na 55 posto vlažnosti. Nakon što su tkanine postigle ravnotežu s navlaženim zrakom, stavljeni su ispred cijevi koja je ispuhivala zrak jednakom brzinom kako čovjek diše. Taj zrak sadržavao je čestice soli, metodu koju preporučuje američki Nacionalni institut za zaštitu na radu za mjerenje performansi filtriranja materijala za izradu maski.

Testirano devet vrsta pamučnih flanela

Znanstvenici su mjerili učinkovitost filtracije mjereći broj čestica u zraku prije i nakon prolaska kroz tkaninu. Testirano je devet vrsta pamučnih flanela koji su u vlažnim uvjetima povećali učinkovitost filtriranja s 12 na 45 posto, uz prosječni porast od 33 posto. Testirano je i šest vrsta sintetičkih tkanina najlon, poliester i rajoin. U usporedbi s pamučnim flanelima svi su pokazali loše rezultate bez obzira na vlažnost. Maske koje se koriste u medicini i maske N95 pokazale su jednaku učinkovitost filtriranja i pod uvjetima visoke i niske vlage.

Iako je promjena u performansama pamučnih flanela velika oni ne apsorbiraju puno vode. U vlažnim uvjetima dvoslojna pamučna tkanina upija oko 150 miligrama vode iz ljudskog daha, što odgovara tek jednoj ili dvije kapi. Ako se maske navlaže na druge načine kod nekih aktivnosti, mogu otežati disanje. Ako se smoče zbog vremena, treba ih promijeniti.