Znanstvenici su istražili koja je kombinacija materijala najbolja za platnene maske

Otkrili su da je čvrsto tkani pamuk, plus dva sloja šifona, izrađen od poliestera i spandeksa, najučinkovitija kombinacija

Coronavirus pandemic. Novel coronavirus (2019-nCoV), people in white medical face mask. Concept of coronavirus quarantine vector illustration. Seamless pattern.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Tim znanstvenika sa Sveučilišta Chicago i Nacionalnog laboratorija Argonne, kaže da su pronašli najbolje materijale za maske za lice iz kućne radinosti, a to je kombinacija pamuka i šifona ili pamuka i prirodne svile, za koje se čini da učinkovito filtriraju kapljice i aerosole.

Ažurirane smjernice preporučuju nošenje platnenog pokrivala ili maske za lice kada je teško održati fizičku distancu, na primjer prilikom kupovine ili u sredstvima javnog prijevoza. Neke nedavne studije sugeriraju da su platnene maske za višekratnu upotrebu izrađene od pamuka neučinkovite u filtriranju kapljica koje sadrže virus koji uzrokuje COVID-19.

Na to pitanje ovi znanstvenici pokušavaju odgovoriti u novoj studiji, objavljenoj u časopisu ACS Nano. Njihova otkrića upućuju na to da neke kombinacije tkanina mogu uspješno zaustaviti širenje novog koronavirusa, piše MNT.

Performanse usporedive s onima maske N95

Tim je eksperimentirao s različitim vrstama tkanina da vidi kako pamuk, šifon, svila, spandeks, saten i poliester, samostalno i u kombinaciji, mogu filtrirati sitne čestice aerosola koje se šire ne samo kašljem nego kada ljudi jednostavno govore i dišu i koje je puno teže uhvatiti. Čestice promjera 10 nanometara do 6 mikrometara raspršivane su kroz različite uzorke tkanina brzinom zraka sličnoj onoj kao dah osobe kada je u stanju mirovanja.

Znanstvenici su otkrili da je čvrsto tkani pamuk, plus dva sloja šifona, izrađen od poliestera i spandeksa, najučinkovitija kombinacija koja filtrira 80 do 99 posto čestica. Tim čak sugerira da su performanse ove kombinacije usporedive s performansama maske N95 koje koriste zdravstveni radnici.

Još neke kombinacije koje su OK

Ostale kombinacije koje dobro djeluju, prema ovim znanstvenicima, su čvrsto tkani pamuk plus prirodna svila ili flanel i pamučni prekrivač s punjenjem od pamuka i poliestera. Znanstvenici objašnjavaju da su kombinacije koje uključuju tkaninu čvrstog tkanja poput pamuka i tkanine koja može držati statički naboj, poput svile, vjerojatno učinkovite jer pružaju dvostruku barijeru, mehaničku i elektrostatičku.

Da bi maske bile djelotvorne moraju dobro prianjati uz lice. Praznine između kontura lica i maske zbog nepravilnog postavljanja, utječu na učinkovitost bilo koje maske za lice. To može smanjiti učinkovitost za 50 posto. Buduće studije, ističu znanstvenici, trebale bi obratiti pozornost i da druge potencijalne čimbenike, kao utjecaj vlage na učinak maski i može li ponovna upotreba i pranje maski iz kućne radinosti umanjiti njihovu učinkovitost.