Istražuje se presuda Hrvatima koji su planirali raznijeti srpski klub u Sydneyju. Možda im je smjestio agent UDBA-e

Hrvatska šestorka osuđena je na 15 godina zatvora za zavjeru za bombaški napad na pet lokacija u Sydneyju

A police presence is seen outside the courthouse before the arrival of US actor Johnny Depp and his wife Amber Heard in the Gold Coast on April 18, 2016. Depp and his wife Amber Heard arrived at an Australian court April 18 over Heard's alleged illegal importation of their two Yorkshire terrier dogs Boo and Pistol into the country in a private jet in 2015, as Depp was in Australia for the filming of the latest Pirates of the Carribean movie. (Photo by Patrick HAMILTON / AFP)
FOTO: AFP

Ponovno je otvorena sudska istraga iz 1981. godine u slučaju tzv. “Hrvatske šestorke” za terorističku zavjeru u Sydneyju, piše The Guardian. Hrvatsku šestorku čine Maksimilian Bebić, Mile Nekić, Vjekoslav Brajković, Anton Zvirotić te braća Ilija Kokotović i Josip Kokotović.

Tijekom nove istrage, koja započinje danas, ispitat će se svjedočenje glavnog svjedoka Vice Virkeza, pravo ime mu je Vitomir Misimović, za kojeg istražitelji žele provjeriti je li radio za jugoslavenske obavještajne službe. Također će ispitati postupke policije, uključujući one osuđenog ubojice Rogera Rogersona, korumpiranog policajca iz Novog Južnog Wales, koji je pomogao u uhićenjima šestorice muškaraca.

Namjerno dao lažne podatke

Novu istragu je u kolovozu prošle godine naredio sudac Robertson Wright. Tom prilikom je upozorio kako “postoji realna mogućnost da je jugoslavenska tajna služba koristila Virkeza kao agenta doušnika kako bi policija Novog Južnog Walesa, a moguće i ASIO (australska tajna služba), dobili lažnu informaciju o bombaškoj zavjeri s s ciljem diskreditacije Hrvata u Australiji”.

Dodao je da “postoji niz sumnji ili pitanja u vezi s dijelovima dokaza u slučaju i krivnjom Hrvatske šestorke” te da je Virkez možda “namjerno dao lažne podatke”. Iako su zahtjevi za revizijom podneseni u ime Bebića, Nekića i Brajkovića, sud će istražiti presude svim osuđenima. Viši sudovi odbijali su prethodne zahtjeve za revizijom presude.

Sudac Wright je isto tako istaknuo da su četvorica od šestorice osuđenih Hrvata tvrdili da ih je australska policija teško pretukla. Liječnici su potvrdili da je Brajković dan nakon ispitivanja imao na vratu ozljedu od davljenja, modrice oko očiju i na licu te mogući gubitak sluha na jednom uhu koji može nastati od udarca u čeljust. Sva šestorica Hrvata negirala su da su tijekom policijskog ispitivanja priznala krivnju.

Što je Virkez ispričao policiji?

Naime, 8. veljače 1979. godine Virkez je došao u policiju u Lithgowu i ispričao da hrvatski nacionalisti sutradan planiraju eksplozivom dignuti u zrak nekoliko lokacija u Sydneyu. Virkez je tada istaknuo da skupina planira napasti nekoliko jugoslavenskih putničkih agencija, okupljalište Jugoslavena u Cabramatti i vodovodnu infrastrukturu.

Virkez se predstavio kao navodni član grupe, a njegova izjava potaknula je niz racija. Policija je kasnije objavila da je pronašla eksploziv i detonatore u Virkezovom autu. Policiji je ispričao da je Bebić, koji mu je u to vrijeme bio cimer, iz obližnje elektrane ukrao eksploziv. Policija je također potvrdila da je pronašla četiri mehanička sata, tiskane pločice i druge električne uređaje, pušku Winchester kalibra .22, pismo-bombu i samoljepljivu traku te pisma i knjige s informacijama o izradi bombi.

Suđenje je trajalo 172 dana

Vjerodostojnost i pouzdanost Virkeza bili su oštro osporavani tijekom prvog suđenja, a odvjetnici su tvrdili da je agent jugoslavenske obavještajne službe UDBA-e, stoga je imao skriveni motiv. “Virkezovi dokazi bili su kritična komponenta slučaja protiv šestorice muškaraca”, navela je odvjetnica koja pomaže u novoj istrazi.

Hrvatska šestorka je 17. veljače 1981. osuđena na 15 godina zatvora za zavjeru za bombaški napad na dvije putničke agencije u Sydneyu, srpski društveni klub, elizabetinsko kazalište u Newtownu i gradsku vodovodnu infrastrukturu. Suđenje je trajalo 172 dana, a ukupno je saslušano 111 svjedoka. Pušteni su nakon što su odslužili sedam, odnosno, osam godina kazne. Virkez je dobio samo dvije godine zatvora i nakon odsluženja vratio se u Jugoslaviju.

Hrvatski ministar diplomacije Gordan Grlić Radman spomenuo je kako s velikom pozornošću prati ovaj proces. “Hrvati još uvijek nose ožiljke koji su nam naneseni pod komunističkom Jugoslavijom zbog naše težnje za slobodom, povijesnim hrvatskim identitetom ili prakticiranjem vjere, čak i izvan naših granica. To je dio razloga zašto pozorno pratimo slučaj hrvatske ‘šestorke’ ovdje u Sydneyju”, istaknuo je.