Iz Sjevernog toka cure ogromne količine plina. Znanstvenici strahuju od pogubnog utjecaja na klimu

Stručnjaci procjenjuju da će između 50 i gotovo 100 posto plina koji je iscurio doći do atmosfere

FOTO: FORSVARET/TWITTER/FORSVARET/TWITTER

Metan koji curi iz oštećenog Sjevernog toka će u atmosferu poslati više tog plina, ključnog za klimatske promjene, nego bilo koji drugi događaj dosad. To će vjerojatno postati najveće curenje plina u kratkom razdoblju.

“Iz onoga što sam vidjela ovo je nezabilježen gubitak fosilnog metana u atmosferu. Dogodio se u jako kratkom vremenu, iz jako koncentriranog izvora, rekla je predsjednica američke nacionalne akademije znanosti, Marcia McNutt.

Metan brzo doprinosi zagrijavanju Zemlje. Činjenica da on brže nestaje iz atmosfere od ugljikovog dioksida je “vjerojatno slaba utjeha građanima Floride i drugih mjesta koja sve češće pogađaju tropska oluje pokrenute zagrijavanjem oceana iz stakleničkih plinova u atmosferi”, dodala je McNutt, prenosi Sky.

Znanstvenici očekuju poguban utjecaj na klimu

Potpuni razmjeri štete još nisu poznato, ali znanstvenici vjeruju da će ogromne količine ovog jakog stakleničkog plina imati značajan i poguban utjecaj na klimu. Neposredna šteta za morski život u Baltičkom moru kao i utjecaj na ljudsko zdravlje se također očekuju jer su benzen i druge kemikalije inače prisutne u prirodnim plinovima, zaključili su znanstvenici.

Kada metan prirodno curi iz procjepa na dnu oceana, njegove količine su obično male i upije ih morska voda. “Ali ovo nije normalna situacija za ispuštanje plina”, rekao je znanstvenik za pitanja klime na Sveučilištu u Stanfordu Rob Jackson.

“Ne govorimo o metanu koji samo radi mjehuriće na površini, poput mineralne vode, nego je to strujanje plina”, rekao je. Jackson i stručnjaci procjenjuju da će između 50 i gotovo 100 posto plina koji je iscurio doći do atmosfere.