Iz udruge Glas poduzetnika umjesto crne liste poduzetnika predlažu crnu listu uhljeba

U UGP-u kažu da u državi postoje gori problemi od zaokruživanja cijena

02.01.2023., Osijek - Malobrojni trgovci koji su i danas došli na svoje radno mjesto na osjeckoj trznici spremno su docekali euro te su cijene osim u kunama istaknili i u eurima. Photo: Dubravka Petric/PIXSELL
FOTO: Dubravka Petric/PIXSELL

Udruga Glas poduzetnika u svojem se današnjem priopćenju osvrnula na najave o objavi crnih lista poduzetnika koji su zaokruživali i povećavali cijene zbog prelaska na euro. Takvu listu okarakterizirali su kao “suludu i nepromišljenu”.

“Crne liste, ograničavanje cijena i uvođenje novčanih kazni u vrijeme inflacije i financijske nesigurnosti svakako nisu odraz demokracije. Koliko je nama poznato, živimo u državi koja ima tržišnu ekonomiju i gdje svaki poduzetnik samostalno određuje cijenu svog proizvoda/usluga ovisno o tome postoji li za njim potražnja”, objašnjavaju na početku priopćenja iz UGP-a, pa kažu kako je “tragikomično da živimo u državi koja izravno napada poduzetnike zbog podizanja i zaokruživanja cijena, a sve to tijekom rapidnog povećanja cijena energenata, hrane, komunalnih davanja, te konstantnom željom poduzetnika za podizanjem plaća svojih zaposlenika”.

Kažu da postoje veći problemi

Iz UGP-a dalje navode kako u državi postoje gorući problemi koji se trebaju riješiti, poput neefikasnog i korumpiranog pravosuđa, “nevjerojatno neefikasne birokracije”, ogromnih poreza, nameta i sličnog. Umjesto rješavanja tih problema, UGP kaže kako Vlada traži krivca za sve u onima koji su podigli cijene svojih proizvoda ili usluga.

“Do sada od aktualne vlasti nismo vidjeli niti jednu reformu, ali zato prijetnje, napade i prozivanja poduzetnika, ponajviše kroz medije, gledamo gotovo svakodnevno. Jedine crne liste koje nama kao društvu trebaju su one s nesposobnim uhljebima koje desetljećima ‘nagrađujemo’ za nerad i korupciju, za nezasitnost u pljački. No, takvo što teško ćemo dočekati jer iziskuje političku hrabrost, dignitet i pritom ne podilaženje biračkom tijelu”, pišu iz UGP-a.

Nadalje kažu kako smo svjedoci “kako je ovih dana podizanje cijena proizvoda ili usluga pljačka, bezobrazluk i pohlepa, no kad to učini državna firma, to je promjena koja se morala dogoditi jer rastu troškovi i radnici trebaju veće plaće”. Umjesto da se smanji stopa PDV-a, ukine većina parafiskalnih nameta, prestane oporezivanje dobiti koja se reinvestira, konačno podigne prag za ulazak u sustav PDV-a na 100.000 eura, drastično smanji broj državnih službenika te napravi reforma pravosuđa – poduzetnici, koji stvaraju i zapošljavaju, dobivaju prijetnje, napade i potencijalne kazne.

Investitori će nas zaobilaziti

UGP ističe da kada se u dobrim godinama ne provode reforme koje bi od hrvatskog društva stvorile društvo više nalik nizozemskom ili švicarskom, onda se u teškim godinama poput ove pribjegava rješenjima koja poništavaju tržište: zamrzavanju cijena, na neodređeno. Smatraju kako će ta mjera, kao u vrijeme socijalizma rezultirati nestašicama – roba će biti jeftina, ali je neće biti.

“Također, u budućnosti će nas, osim u turizmu, strani investitori zaobilaziti u širokom luku. Nije bilo potrebe za ovim mjerama jer će zbog Schengena, a i zbog najavljene zabrane rada nedjeljom, Hrvati opet vikendima kupovati u Sloveniji, Italiji, Austriji i Mađarskoj i to bi brzo vratilo cijene u normalu. Kad nema granica i carine, granice postaju administrativne i više ništa ne sprječava naše građane da kupuju vani, ali i naše firme da se presele u Brežice, dok radnici žive u Zagrebu ili Svetoj Nedelji”, pišu iz UGP-a.

Cijene ne rastu zbog ‘obijesti prodavača’

UGP objašnjava kako cijene “ne rastu iz obijesti prodavača”, već zbog toga što su cijene energenata previsoke, inflacija je visoka, čime i cijena rada skače. “Ako ministri misle da cijena hrane neopravdano raste neka onda kupe farmu i djelatno nam pokažu kako njihova hrana može biti jeftinija. Neka ministri kupe jednu benzinsku pumpu i pokažu nam kako se stvara ekstra profit kad plavi dizel moraš prodavati po nižoj cijeni od veleprodajne”, pišu iz UGP-a.

“Nisu vremena za pokazivanje ega. Neka Vlada pozove predstavnike poduzetnika, dakle predstavnike UGP-a i recimo HUP-a, da s Vladom nađemo zajednička rješenja koja će zadovoljiti i Vladu i poduzetnike te stvorimo i zajedničko tijelo koje će raditi na reformama i digitalizaciji. Vladin novac i znanje poduzetnika mogu od Hrvatske napraviti čudo, a sad je potez na Vladi da to i omogući. U protivnom iz Hrvatske će otići mnogi koji to nisu htjeli. Pružimo si ruku jer jednostavno zbog domoljublja moramo”, rekao je Boris Podobnik, član Nadzornog odbora UGP-a, prema priopćenju.