Izašli prvi detalji Vladinog paketa pomoći teškog šest milijardi kuna: poduzetnicima će se subvencionirati računi za struju

Novi paket trebao bi biti jači od onog iz veljače

26.08.2022., Rijeka - Predsjednik Vlade RH Andrej Plenkovic u drustvu ministara Olega Butkovica i Davora Filipovica prosetao je gradom sa zupanom Zlatkom Komadinom, gradonacelnikom Markom Fliipovicem i zupanom krapinsko zagorskom Zeljkom Kolarom, te posjetio manifestaciju 100% zagorsko.
Photo: Goran Kovacic Photo: Goran Kovacic/PIXSELL
FOTO: Goran Kovacic/PIXSELL

Jutarnji list doznaje kako bi Vladin dugo najavljivani paket mjera pomoći za obuzdavanje cijena energenata mogao biti težak blizu šest milijardi kuna, dakle gotovo milijardu kuna više od prošlog paketa mjera iz veljače. Mjere još uvijek nisu finalizirane, no njihovi obrisi polako se počinju nazirati, piše Jutarnji list.

Prema tome što su do sada saznali, kreće se u promjenu obračuna struje za javni sektor, koji je dosad račune plaćao kao da su profitni poduzetnici. Škole, vrtići, domovi za starije i nezbrinutu djecu, fakulteti, bolnice, muzeji, kao i nevladini sektor poput udruga i vjerskih zajednica, struju bi ubuduće mogli plaćati kao da su kućanstva. Budući da se radi o ogromnom trošku, za sada nije jasno kako će se to točno izvesti, niti tko će platiti razliku u cijeni struje.

Pomoć kućanstvima i poduzetnicima

Jutarnji neslužbeno doznaje i kako će mikro, mali i srednji poduzetnici imati određenu subvencioniranu cijenu struje, te da bi to mogao biti i najizdašniji paket mjera. U prošlom paketu pomoći, struja je bila subvencionirana samo za kućanstva, pa su računi narasli za 9,4 posto umjesto 23 posto. HEP je tada, kako bi se mjera mogla provesti, odnosno, kako bi se ublažio rast cijene struje, za 460 milijuna kuna odlučio ograničiti porast naknada za električnu energiju.

Struja bi prema očekivanjima trebala rasti od 1. listopada i za kućanstva, pa će Vlada morati intervenirati. No, očekuje se i da će porasti cijene i za poduzetnike, pa se i tu očekuje intervencija Vlade. Poduzetnici sada plaću i do pet puta skuplju struju, što im dovodi u pitanje egzistenciju.

Socijalno najugroženije skupine dobit će određenu vrstu povećane naknade, a umirovljenici će ponovno primati energetske dodatke kako bi lakše podmirili račune. Minimalne mirovine bi se s izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju trebale dodatno povećati za 1,5 posto. Visina tog energetskog dodatka ovisit će o mjesečnim primanjima.

Mjere će biti usvojene već u četvrtak?

Cijene plina za građanstvo regulirane su do kraja ožujka iduće godine i kroz direktnu subvenciju od 10 lipa po kilovatsatu. Jutarnji navodi da će to proračun koštati 600 milijuna kuna. S 15 lipa po kilovatsatu subvencionirat će se i mikro, mali i srednji poduzetnici koji imaju potrošnju manju od 10 gigavatsati. Ta subvencija se ostvaruje vaučerom Hamag-Bicroa, što će proračun također koštati 600 milijuna kuna. Smanjuje se i PDV na plin i toplinsku energiju s 25 na 5 posto.

Novi Vladin paket bi se, navodi Jutarnji, trebao dovršiti idući tjedan. Nakon toga će se predstaviti koalicijskim i socijalnim partnerima, poslodavcima i sindikatima. Nakon toga, premijer Andrej Plenković kani javnosti predstaviti paket, koji će biti usvojen na idućoj sjednici Vlade, zakazane za četvrtak.