Izašli računi za hitnu sanaciju stana Frke Petešića koja je koštala 205.000 kuna. Kupovali su lampe i posebnu boju

24sata došla su do službenih dokumenata o obnovi državnog stana koji koristi bliski suradnik premijera

20.01.2022., Zagreb - Sjednica Vlade RH, Zvonimir Frka-Petesic, predstojnik Ureda premijera Andreja Plenkovica. Photo: Robert Anic/PIXSELL
FOTO: Robert Anic/PIXSELL

Državni stan u kojem živi predstojnik premijerovog ureda Zvonimir Frka-Petešić već je tjednima u fokusu javnosti. Stradao je u zagrebačkom potresu, a Vlada i sam Frka-Petešić do sada su uvjeravali da je obnovljen kad i ostali stanovi, te da se radilo o hitnim sanacijama kako stan ne bi bio opasan za život.

Međutim, 24sata objavljuju ugovore, račune i suglasnosti iz kojih proizlazi da se stan u kojem živi Frka-Petešić počeo obnavljati prije svih ostalih u zgradi. S posebnim izvođačem sklopljen je ugovor mjesec dana prije nego što su ostali suvlasnici potpisali suglasnost za kredit za obnovu zgrade. Ovdje valja podsjetiti da je riječ o zgradi u Jurišićevoj ulici 8 koja je prva, sama uspješno finalizirala obnovu nakon potresa.

Koliko je koštala obnova stana?

Iz računa koje su objavila 24sata vidljivo je da je uređenje predstojnikovog stana dva puta poskupljivalo, a obavljeni su i radovi koji ne spadaju samo u hitne popravke. Novinaru Ivanu Pandžiću sugovornik, koji želi da istina izađe na vidjelo, potvrdio je da je službenica Državnih nekretnina poslana u stan odmah nakon potresa i tad su počele pripreme za obnovu stana u kojem je Frka-Petešić.

Državne nekretnine su ranije priopćile da su potrošile 164.000 kuna bez PDV-a, odnosno 205.000 kuna s porezom na hitnu sanaciju stana u Jurišićevoj. Naveli su i da je od toga 124.000 kuna otišlo za konstruktivne, a 40.000 kuna za nekonstruktivne elemente.

Kako je tekla žurna sanacija?

Prema dokumentima koje posjeduju 24sata, Državne nekretnine su 28. travnja 2020. zatražile ponudu za projekt sanacije. Odmah su sklopili i ugovor s naznakom ‘Žurno: rok izvršenja 3 dana’. I projekt je bio odmah gotov, te je predviđao sanaciju vrijednu 100.000 kuna. Već 5. svibnja sklopljen je ugovor s tvrtkom Graditelj Zaprešić na iznos od 98.500 kuna. Odmah počinju i radovi.

Ostali suvlasnici četiri dana kasnije sklapaju ugovor s tvrtkom Futura i to za hitnu sanaciju stubišta i dimnjaka. Ista tvrtka kasnije će obnavljati i same stanove.

Zašto je rastao račun za obnovu?

Od prvotnih 98.500 kuna iznos za radove u stanu Frke-Petešića narastao je do 25. svibnja na 124.500 kuna, odnosno 155.000 kuna s PDV-om.

Prema računu iz lipnja 2020. vidljivo je da se nije radilo samo o konstrukcijskim popravcima. Naime, Državne nekretnine tvrdile su da je popravljen i zabatni zid, dok je Frka-Petešić čak uvjeravao da je taj zid prijetio da padne na prolaznike.

Istovremeno Graditelj Zaprešić naplaćuje i višekratno premještanje namještaja iz sobe u sobu – 2.500 kuna, a zaštitu podova kartonima i folijom 1.500 kuna. Obojili su zidove i stropove, očistili, zapunili fuge, na zidove su nanijeli pletivo i visokokvalitetnu žbuku. To je bio najveći dio troškova. Onda su izveli i spušteni strop gipsanim kartonskim pločama. Napravili su i šliceve u zidovima te kabele stavili u nove cijevi. Ugradili su i tri nove zidne lampe, plafonijeru, 10 utičnica i dva prekidača. Demontirali su i parketne lajsne te postavili nove, sanirali su špalete prozora i vrata te ugradili nove pocinčane vodilice.

No to još nije bilo sve…

Oličena su i 142 kvadrata što je plaćeno 10 tisuća kuna. Korištena je, stoji u računu, visokokvalitetna paropropusna boja koja sprečava nastanak gljivica. Oličeni su i fasadni zid na balkonu fasadnom vodoperivom bojom. U troškovniku se navodi i da je “korisnik”(Frka-Petešić, op.a.) želio drugu boju u stanu umjesto predviđene bijele. Pa su to naplatili dodatnih 1.850 kuna. To je, prema tvrdnjama Državnih nekretnina, sve bila konstrukcijska obnova.

Novinari 24sata tražili su na uvid račune za 40 tisuća kuna za nekonstrukcijsku obnovu, no Državne nekretnine još ih nisu dostavile. Suvlasnici su novinarima opisali da su iz stana Frke-Petešića iznošena vrata na tapeciranje, te da su o državnom trošku stigle i nove zavjese. Za to, međutim, nema potvrde u računima.

Kredit za obnovu zgrade

Zgrada je u lipnju zatražila kredit od 1,142 milijuna kuna, za što su Državne nekretnine dale suglasnost kao vlasnik državnog stana. Kredit je odobren u kolovozu 2020., a radovi su okončani u veljači 2021. godine.

Zbog ovog kredita povećat će se pričuva u zgradi. Suvlasnici, kako su potvrdili za 24sata, ne računaju da će išta dobiti od države jer su sami obnovili svoju zgradu i nisu čekali Zakon o obnovi.

Nisu svi k’o Frka-Petešić

Novinari 24sata pronašli su i druge stanare u državnim stanovima kojima država nije na isti način kao Frki-Petešiću renovirala nekretninu nakon potresa.

“Preuredili smo stan u poslovni prostor. U potresu nam je pao strop i uništio opremu. Državne nekretnine nisu htjele ni čuti da plate i kunu te su rekli da je unutarnje uređenje na nama. Iako se radilo o potresu. Morali smo potrošiti oko 100.000 kuna na popravke državnog prostora samo kako bismo mogli funkcionirati. Želudac mi se okrenuo od iritacije kad sam vidjela da to ne vrijedi kad je u stanu netko iz Vlade. Tamo su itekako bili spremni potrošiti stotine tisuća kuna”, ispričala je korisnica državne nekretnine za 24sata.