Izgleda da građani Zapadne Europe misle da bi se istočne države trebale same braniti ako ih napadne Rusija

Građani NATO-a ne podržavaju slanje oružja niti vojnika u Ukrajinu

         AFP PHOTO / MAXIM MARMUR
FOTO: AFP

Otkako je u veljači prošle godine svrgnut ukrajinski predsjednik Viktor Janukovič, a Rusija aneksirala Krim, odnosi Rusije i zapadnih zemalja sve su lošiji. Istraživači Pew Research Centera ispitali su javno mnijenje građana osam zemalja NATO-a te Rusiji i Ukrajini o temama koje se izravno tiču sukoba u Ukrajini te odnosa Rusije i Zapada. Uočili su zanimljiv trend, naime, udaljenost od sukoba najviše utječe na razlike u mišljenju, a u nastavku pročitajte 7 najbitnijih točaka njihova istraživanja.

1. Građani zemalja NATO-a ne žele slati oružje u Ukrajinu

pew1

Većina ispitanika (u prosjeku 70 posto) u osam zemalja NATO saveza je zadovoljno slanjem ekonomske pomoći Ukrajini. Mnogi ispitanici podržavaju pristupanje Ukrajine NATO-u, a polovina ispitanika u zemljama Europske unije podržava pristupanje Ukrajine EU. Međutim, podrška naoružavanju Ukrajine puno je manja; prosječno 41 posto ispitanika podržava slanje oružja u Ukrajinu. Zanimljiv je zemljopisni trend, više Poljaka nego Španjolaca ili Talijana podržava slanje oružja.

2. Talijani ne bi pomogli NATO saveznicima

pew2

Na pitanje smatraju li da bi njihova zemlja trebala pomoći NATO saveznicima ako dođe do oružanog sukoba s Rusijom, većina Poljaka, Kanađana i Britanaca smatra da bi trebala. S druge strane, većina Nijemaca i Talijana drži da njihova država ne bi trebala pomoći saveznicima.

To znači da, ako Hrvatsku napadne neka druga zemlja, naši susjedi Talijani radije bi nas pustili da se sami snalazimo nego poslali vojnike da pomognu. Uzgred budi rečeno, to bi bilo kršenje famoznog Članka 5 NATO sporazuma koji kaže da je napad na jednu članicu napad na sve članice.

Većina Amerikanaca smatra da bi SAD trebao pomoći saveznicima ako Rusija napadne neku od članica NATO saveza.

3. Za krizu u Ukrajini kriva je Rusija, ili Zapad, ovisi koga pitate

pew3

U prosjeku 39 posto ispitanika u zapadnim zemljama smatra da je Rusija odgovorna za sukob u Ukrajini, a zanimljivo je da samo 18 posto ispitanika smatra da su proruski pobunjenici odgovorni za ukrajinsku krizu.

S druge strane, polovina Rusa krivi zapadne zemlje za sukob u Ukrajini. Otprilike četvrtina, 26 posto, ispitanika u Rusiji smatra da je odgovorna vlast u Kijevu, a samo 2 posto Rusa smatra da je Rusija odgovorna za sukob u Ukrajini.

4. Unatoč ekonomskim problemima, Putin je iznimno popularan

pew4

Niske cijene nafte i ekonomske sankcije utjecale su na slabljenje ruskog gospodarstva. Unatoč svemu tome, Vladimir Putin uživa iznimno veliku podršku. Velika većina ruskih ispitanika vjeruje da Putin na odgovarajući način vodi međunarodnu politiku. Povjerenje u Putina poraslo je za čak 19 posto od početka ukrajinskog sukoba.

5. Zapad gubi popularnost u Rusiji

pew5

Dok Putinova popularnost raste, popularnost zapadnih organizacija i zemalja drastično pada. Njemačka, o kojoj je prije četiri godine 78 posto Rusa imalo pozitivno mišljenje, danas uživa popularnost samo trećine, 35 posto, građana Rusije. NATO kao organizacija još je lošije prošao. Naime, 2011. samo je 37 posto Rusa imalo pozitivno mišljenje o NATO-u, a danas ih samo 12 posto to misli.

6. Ukrajinci žele da Donbas ostane u sastavu Ukrajine

pew6

Rusi i Ukrajinci ne slažu se s pravim načinom za rješenje zahtjeva proruskih pobunjenika na istoku Ukrajine. Ukrajinci žele da Donbas ostane dio Ukrajine, a više od polovine, 51 posto, želi da ostanu isti uvjeti kao i prije sukoba. S druge strane, više od trećine Rusa želi da Donbas postane samostalna država (ili države), a čak 24 posto smatra da bi Donbas trebao postati dio Rusije.

7. Većina Ukrajinaca želi ujedinjenu Ukrajinu, a skoro polovina želi pregovore

pew7

Velika većina, 85 posto, Ukrajinaca želi da Ukrajina ostane cjelovita i ujedinjena država, a najviše Ukrajinaca, 47 posto, smatra da su mirovni pregovori ispravan način za postizanje tog cilja. Da se oružjem treba riješiti pitanje pobunjenika na istoku Ukrajine, smatra 23 posto Ukrajinaca, ali je zanimljivo da je zemljopis opet važan. Naime, samo 13 posto ispitanika na istoku Ukrajine želi oružano rješenje sukoba, a trećina ispitanika na zapadu zemlje smatra da se samo oružjem može riješiti sukob na istoku zemlje.