Izgleda da je potvrđeno, Britanija ove godine još neće aktivirati izlazak iz EU. Misle da je to dobro za biznis

Stručnjaci vjeruju da će otezanje Brexita ići na ruku poduzetnicima

(FILES) This file photo taken on June 27, 2016 shows British Home Secretary Theresa May walking through the door of 10 Downing Street after attending a cabinet meeting at 10 Downing Street in central London.
Theresa May became the sole contender to become Britain's next prime minister on Monday after her sole rival pulled out in a dramatic twist as turmoil sweeps the political scene in the wake of the Brexit vote. Andrea Leadsom, who had come in for heavy criticism after appearing to imply that she was more qualified than May because she had children, said a lengthy leadership race would be "highly undesirable". / AFP PHOTO / LEON NEAL
FOTO: AFP

Jedan odvjetnik britanske vlade potvrdio je danas Visokom sudu u Londonu da Velika Britanija tijekom ove godine neće aktivirati Članak 50 iz Lisabonskog sporazuma, piše Independent. Jason Coppen referirao se time se na izjavu premijerke Therese May koja je rekla da se u postupak ne bi trebalo ulaziti ove godine. No, dao je naslutiti da bi se položaj vlade uskoro mogao promijeniti.

May je, inače, prošli tjedan kazala kako Velika Britanija neće ulaziti u postupak izlaska iz Europske unije sve dok se ne razriješi položaj Škotske. Britanska premijerka poručila je, naime, nakon sastanka sa svojom škotskom kolegicom Nicolom Strugeon da Brexit službeno neće započeti sve dok cijelo Ujedinjeno Kraljevstvo ne usuglasi svoj pristup.

“Škotska mi jako važna. Kad sam u srijedu stala na stepenice u Downing Streetu dala sam jasno do znanja da vjerujem u Ujedinjeno Kraljevstvo”, rekla je May.

Otezanje Brexita ide na ruku poduzetnicima

“Iako je jasno da je situacija prilično nestabilna, ova formalna indikacija vlade da joj se ne žuri s aktivacijom Članka 50 sjajna je vijest za gospodarstvo”, rekao je Ros Kellaway, šef uglednog odvjetničkog ureda Eversheds EU Competition and Regulatory Group.

“Kako stvari stoje još uvijek ne znamo točno kakve uvjete izlaska iz EU Britanija točno može očekivati kad pregovori jednom započnu, a kamoli kako će se oni na nas odraziti u širem kontekstu. Poduzetnici se možda boje otezanja aktivacije Članka 50, no stvarnost je takva da će otezanje aktivacije na kraju njima ići u korist”, dodao je.

Što se događa kad se aktivira Članak 50

Izlazak neke zemlje članice iz Europske Unije inače počinje tako da ta zemlja mora formalno obavijestiti Bruxelles o svojoj namjeri o izlasku iz EU. Nakon toga predviđen je dvogodišnji period u kojem zemlja na odlasku mora ispregovarati uvjete izlaska.

Tijekom tog perioda, u ovom slučaju, Britanija više neće moći sudjelovati u donošenju odluka Europske Unije, a listu uvjeta izlaska morat će potvrditi sve članice Unije kao i Europski parlament. Tek nakon toga Britanija će moći započeti nove pregovore o trgovanju s Unijom.