Izgleda da Libanon misli da Saudijska Arabija njihovog premijera u ostavci drži u kućnom pritvoru

Reuters je objavio ovu vijest, Francuska i SAD kažu da Hariri nije zatočen

Lebanese Prime Minister Saad al-Hariri (C) attends the opening ceremony of the  second "Kuwait Financial Forum" in Kuwait City on October 31, 2010. AFP PHOTO/STR / AFP PHOTO / -
FOTO: AFP

Libanon vjeruje kako je Saad al-Hariri zadržan u Saudijskoj Arabiji, odakle je podnio ostavku na mjesto libanskog premijera, rekla su dva visoka libanonska dužnosnika, ekskluzivno je objavio Reuters.

Libanon je trenutno u dubokoj krizi koja se dogodila uslijed borbe za moć između Saudijske Arabije i Irana. Treći Reuterskov izvor, visoko pozicionirani političar, rekao je kako je Saudijska Arabija naredila Haririju da podnese ostavku te kako da drže u kućnom izvoru. Četvrti izvor koji je upoznat sa situacijom kazao je kako Saudijska Arabija kontrolira i ograničava njegovo kretanje.

Francuska i SAD kažu da Hariri nije zatočen

Saudijska Arabija negira da je Hariri u kućnom pristvoru, a on nije davao izjave i nije negirao da je njegovo kretanje ograničeno. Nakon iznenadnog posjeta francuskog predsjednika Emmanuela Macrona Rijadu, francuske vlasti kazale su kako se ne čini da je Hariri zatočen u Saudijskoj Arabiji. Američki šef diplomacije Rex Tillerson kazao je kako “nema indicija”, da je Hariri zadržat te kako su od Saudijaca dobili garancije da je Hariri na slobodi.

“Zadržavanje Haririja s ograničenom slobodom u Rijadu napad je na libanonsku suverenost. Naše dostojanstvo je njegovo dostojanstovo. Radit ćemo sa (stranim) državama kako bi ga vratili u Bejrut”, rekao je visoki libanonski dužnosnik, koji je govorio za Reuters pod uvjetom anonimnosti jer Vlada još uvijek nije zauzela tu poziciju.

Saduijska Arabija kaže kako je Hariri podnio ostavku jer je Hezbollah, koji je bio dio njegove koalicijske Vlade, “oteo” libanonski politički sustav.

Podnio ostavku u televizijskom prijenosu

Hariri je u televizijskom prijenosu u subotu podnio ostavku kazavši kako sluti zavjeru s ciljem njegova ubojstva. Kritizirao je tada Iran i njegovog libanonskog savjetnika Hezbollah.

“Živimo u ozračju sličnom onom koje je prethodilo ubojstvu mučenika Rafika al-Haririja. Slutim da se tajno stvara zavjera kojoj sam ja meta”, rekao je Hariri govoreći o svom ocu, bivšem premijeru ubijenonom u atentatu 2005. godine.

Hariri je postao premijer krajem prošle godine nakon političkog sporazuma koji je doveo saveznika Hezbollaha Michela Aouna na funkciji predsjednika. Hezbollah je politički dominantan u Libanonu, no dio stanovništva nije zadovoljan s njihovim vezama s Iranom i podrškom sirijskom predsjedniku Bašaru al-Asadu.

Saudijci su se okrenuli protiv Haririjeve Vlade

Saudijska Arabija je na početku podržavala Haririjevu Vladu, ali ju je potom žestoko kritizirala do njegovog odstupanja, tvrdivši kako nisu djelovali protiv Hezbollaha, čija je gerilska vojska znatno moćnija od slabe države.

Hariri, poslovni tajkun čija je obitelj zaradila bogatstvo u Saudijskoj Arabiji, a njegova ostavka dogodila se istodobno kao i val uhićenja saudijskih prinčeva i poslovnih ljudi optuženih za korupciji. Hariri je u Saudijsku Arabiju odletio prošlog petka.