Izgleda da Trumpovi suradnici imaju svoj plan za Ukrajinu. I kako, iza leđa ukrajinskih vlasti, rade na njemu

Prijedlog koji su sastavili Trumpovi suradnici već je na stolu u Bijeloj kući

US President Donald Trump arrives at Palm Beach International Airport in Florida to spend the weekend at his Mar-a-Lago resort on February 17, 2017. / AFP PHOTO / NICHOLAS KAMM
FOTO: AFP

Tjedan prije nego što je Michael T. Flynn dao ostavku na mjesto Trumpovog savjetnika za nacionalnu sigurnost, u njegov ured stigao je zapečaćeni prijedlog u kojem se ocrtava na koji bi način Trump mogao maknuti sankcije protiv Rusije, piše New York Times.

Gospodin Flynn je otišao nakon što je uhvaćen kako laže da s ruskim veleposlanikom nije razgovarao o sankcijama. No, prijedlog u kojem je mirovni plan za Ukrajinu i Rusiji, i dalje je aktivan, baš kao i oni koji ga žele progurati; Michael D. Cohen, Trumpov osobni odvjetnik, koji je osobno i dostavio dokument. Zatim Felix H. Sater poslovni suradnik koji je pomogao Trumpu izviditi situaciju s Rusijom, jedan ukrajinski zastupnik, kao i bivši šef Trumpove kampanje Paul Manafort.

Ukrajinski Trump

I sada, dok su Trumpove veze s Rusijom, kao i one osoba koje su mu bliske, pod povećanim nadzorom američkih obavještajnih službi, FBI-a i Kongresa, neki od njegovih suradnika i dalje su spremni i željni ulagati u napore za poboljšanje odnosa s Rusijom. Gospodin Trump je svojim pohvalama na račun Putina i željom da osnuje američko-ruski savez podjednako zbunjivao republikance i demokrate. Iako zapravo ne postoji ništa protuzakonito u takvim neslužbenim naporima, prijedlog da se iziđe u susret ruskim interesima može alarmirati američku javnost.

Spomenuti prijedlog je puno više od mirovnog plana. Andrii V. Artemenko, ukrajinski zastupnik, koji sebe vide kao budućeg ukrajinskog lidera u Trump stilu, kaže kako ima konkretne dokaze koji ukazuju na korupciju ukrajinskog predsjednika Petra Porošenka, pomoću kojih bi ga se moglo svrgnuti. Artemenko isto tako tvrdi kako ima poticaje za svoje planove od suradnika gospodina Putina.

“Mnogi će me nazvati ruskim agentom, američkim agentom, ili agentom CIA-a”, rekao je gospodin Artemenko. “Ali kako možete pronaći dobro rješenje između naših zemalja, ako ne pričamo?”

Bijes ukrajinskih vlasti

Trumpov odvjetnik Cohen, kao ni biznismen Sater, nisu razgovarali s Trumpom o ovom prijedlogu, kažu, jer nemaju iskustva u vanjskoj politici. Cohen je jedan od Trumpovih suradnika koji je trenutno pod povećalom FBI-a zbog ispitivanja u vezi veza s Rusijom, no negirao je bilo kakve nezakonite veze. No, ovaj dvojac ima nešto upitne prošlosti, 50-godišnji Sater izjasnio se krivim za ulogu u manipulaciji dionicama prije desetak godina u koji je bila uključena mafija.

Gospodin Artemenko je pak proveo dvije i pol godine u zatvoru u Kijevu tamo negdje ranih 2000.-ih za pronevjeru troškova. Kasnije je rekao da je to bilo politički motivirana. Iako se još ne zna hoće li Bijela kuća uzeti ovaj prijedlog ozbiljno, ukrajinske vlasti ovakav način pregovora ozbiljno je razbijensio. Ukrajinski veleposlanik u SAD-u Valerij Čalj, izjavio je kako gospodin Artemenko nema pravo iznositi bilo kakve mirovne planove vezane za Ukrajinu i ostale države.

Popravljanje odnosa nauštrb Ukrajine

Trumpov odvjetnik Michael D. Cohen, u sredini, lijevo je Michael T. Flynn, bivši Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost AFP

Na konferenciji o sigurnosti koja je u petak održana u Münchenu, gospodin Porošenko upozorio je Zapad zbog “popuštanja u Rusiji”, a neki američki stručnjaci smatraju da bi davanje Rusiji bilo kakve alternative od dvogodišnjeg međunarodnog sporazuma u Ukrajini bila pogreška. Trumpova administracija pak šalje mješovite signale o sukobu u Ukrajini. No, ako uzmemo u obzir Trumpove hvalospjeve o Putinu, kaže bivši američki ambasabor u Ukrajini John Herbst, postoji bojazan da će američki predsjednik požuriti popraviti svoje odnose s Rusijom nauštrb Ukrajine, pa možda i s planom kao što je Artemenkov.

FBI sada razmatra nepotvrđeni dosje koji je sastavio bivši britanski obavještajac, a financirali politički protivnici gospodina Turmpa. U njemu su iznesene tvrdnje da se Cohen sastao s ruskim predstavnikom u Pragu tijekom predsjedničke kampanje kako bi razgovarali o ruskom hakiranju Demokratske stranke. No, ruski dužnosnik koji je imenovan u tom izvješću izjavio je za New York TImes kako se nikada nije sreo s gospodinom Cohenom. S druge strane, i Cohen kaže da nikada nije posjetio Prag i da su tvrdnje iznesene u dosjeu izmišljotina. Cohen ima i osobnu poveznicu s Ukrajinom, njegova žena je Ukrajinka i nekada je radio s rodbinom tamo kako bi razvio poslovanje s etanolom.

Veze između dviju supruga

Gospodin Artemenko, visok i krupan čovjek, odsjedao je u hotelu na Manhattanu tijekom svojih posjeta Washingtonu. Njegova supruga je prema njegovim tvrdnjama upoznala Melaniu Trump još prije mnogo godina tijekom njihovih karijera modela, ali kaže da nije upoznao Trumpa. Bio je prisutan na inauguraciji i posjetio Kongres, a pritom je na svom Facebooku izrazio svoje divljenje Trumpu i razgovarao s američkim zakonodavcima o svom mirovnom planu.

U ukrajinski parlament ušao je 2014. godine, baš u godini kada je bivši ukrajinski predsjednik Viktor Janukovič pobjegao u Moskvu. U cijeloj toj priči bio je i gospodin Manafort, koji je bio šef Trumpove kampanje, a koji je pomogao Janukoviču da dođe na vlast. Manafort i Artmenko se pak, prema Artmenkovim tvrdnjama, nisu nikada sreli.

Referendum o Krimu koji je razljutio diplomate

Prije ulaska u politiku Artmenko je poslovao na Bliskom istoku i kao trgovac nekretninama za područje Miamija zastupao mnoge ukrajinske sportaše. Neki kolege u parlamentu opisuju ga kao korumpiranog, nevjerodostojnog ili jednostavno nevažnog, no činjenica je da se domogao značajnog bogatstva. On je zapravo ukrajinski Trump, čak je prošle godine otišao na Nacionalnu konvenciju republikanaca u Cleveland, kako bi imao priliku sresti se s članovima Trumpove kampanje. “Vrijeme je za nove vođe, nove pristupe upravljanju zemljom, nova načela i nove pregovarače u međunarodnoj politici”, napisao je na svom Facebooku 27. siječnja. “Naše vrijeme je stiglo!”

Artemenko, kako on to sam kaže, vidi u Trumpu priliku za dogovaranje plana za mir u Ukrajini, te šansu za svoju političku karijeru. U biti, njegov plan podrazumijeva povlačenje svih ruskih snaga iz istočne Ukrajine. Ukrajinski birači bi na referendumu odlučiti o Krimu koji je Rusija aneksirala 2014. Pitanje je hoće li ga dati u zakup Rusiji na rok od 50 ili 100 godina. Ukrajinski veleposlanik Chaly odbacuje takav zakup smatrajući ga brutalnim kršenjem Ustava. “Takve ideje mogu stvoriti i forsirati samo oni koji otvoreno ili prikriveno predstavljaju ruske interese.”

Trump se distancira od Satera

Gospodin Sater, dugogodišnji Trumpov suradnik za veze s Rusijom, bio je spreman pomoći Artmenku da njegov prijedlog dođe na stol Bijele kuće. Trump se zadnih godina nastojao distancirati od Satera. “Kada bi Sater sada sjedio u ovoj sobi, ja stvarno ne bih znao kako on izgleda”, izjavio je Trump 2013. No, Sater je barem deset godina radio na poslovima zajedno s Trumpovim firmama, čak i nakon što je u javnost izašala njegova afera s manipulacijama dionica.

Sater je rođen u Sovjetskom Savezu, a odrastao je u New Yorku. Radio je kao izvršni direktor firme Bayrock Group, smještene dva kata ispod Trump Organization u Trump Toweru. Kasnije je bio viši savjetnik gospodina Trumpa. Rekao je kako je radio na planu za Trump Tower u Moskvi s ruskim agencijama za nekretnine u jesen 2015. No, posao je stao zbog Trumpove predsjedničke kampanje. Artmenko je izjavio da ga je s Saterom spojio zajednički prijatelj. Pomogao mu je unaprijediti prijedlog tako da ima smisla, ispričao je Sater.

Dokument je na stolu

“Želim zaustaviti rat, to je broj jedan”, rekao je. “Broj dva je da SAD i Rusija apsolutno trebaju biti saveznici,a ne neprijatelji. Ako to mogu postići u jednom potezu to će biti zgoditak”, rekao je. Nakon razgovora sa Saterom i Artmenkom, Cohen je rekao da će dostaviti plan u BIjelu kuću. Cohen je rekao kako ne zna tko je podržao ovaj prijedlog iz ruske vlade, ali je shvatio kako se radi o dokazu korupcije ukrajinskog predsjednika. “Prevara nikad nije dobra, zar ne?”, rekao je Cohen za NYT.

Ispričao je da mu je Sater dao pismeni prijedlog u zatvorenoj omotnici. Kada se Cohen sastao s Trumpom u Ovalnom uredu početkom veljače, ostavio je prijedlog u Flynnovu uredu. Cohen je rekao kako je čekao odgovor kada je Flynn bio prisiljen otići sa svoje dužnosti. Sada, gospoda Cohen, Sater i Artemenko sve nade polažu u to da će novi Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost uzeti u obzir njihov prijedlog. Tko će to biti, još se ne zna, zna se samo da je Trump u petak na svom Twitteru napisao da ima četiri kandidata za ovu poziciju.