Barack Obama je odlučio promijeniti pristup borbi protiv Islamske države

Amerikanci će poslati dodatne vojne instruktore u Irak, njih oko 450

US President Barack Obama speaks about healthcare reforms and the Affordable Care Act, known as Obamacare, during the Catholic Hospital Association Conference in Washington, DC, June 9, 2015. AFP PHOTO / SAUL LOEB
FOTO: AFP

Američki predsjednik Barack Obama je izgleda odlučio promijeniti strategiju borbe protiv Islamske države. Naime, on je odobrio do 450 novih vojnih instruktora koji će pomoći iračkim snagama sigurnosti u oslobađanju grada Ramadija, javlja New York Times.

Iz Bijele kuće su objavili novi plan koji je nastao nakon mjeseci tajnih rasprava o tome kakvu ulogu će imati planovi oslobađanja Mosula, koji je Islamska država zauzela prošle godine, u ranim fazama vojne kampanje protiv Islamske države. Pad Ramadija, koji se dogodio prošlog mjeseca, je riješio jednu veliku dilemu američkog predsjednika. Obama i njegovi savjetnici si planirali skroo oslobađanje Mosula, ali je Ramadi te planove odgodio. Kako sada stvari stoje, duga ofenziva kojom se planira oslobađanje Mosula je vjerojatno odgođena za iduću godinu.

Novi instruktori počinju već ovog ljeta

Novi američki vojni instruktori će vjerojatno početi s radom već ovog ljeta, a očekuje se da će obučavati sunitske pripadnike iračke vojske. Instruktori će osnovati centre za obuku putem kojih će pokušati dobiti podršku sunitskih plemena u provinciji Anbar, koja se smatra srcem Islamske države. Američki vojnici će pokušati pomoći sa sektaškom integracijom iračke vojske, prvenstveno će pokušati privući veći broj sunita da pristupe iračkoj vojci u kojoj su većinom šiiti.

Stručnjaci su svjesni da će to biti veliki problem zato što suniti, s jako dobrim razlozima, nemaju povjerenja u iračku vojsku i vlasti u Bagdadu. Naime, nakon pada režima Saddama Husseina su šiiti preuzeli vlast u Iraku i dopustili su progon sunita. U godinama nakon američke okupacije Iraka je bilo sasvim normalno da šiiti uđu u sunitske četvrti i pobiju svakog muškarca kojeg uhvate. Bagdadske vlasti su učinile malo ili ništa kako bi zaustavile to nasilje.

Sektaško nasilje se nastavlja

Drugi bitan razlog zašto je potrebno obučavati sunitske vojnike za oslobađanje sunitskih područja je primjer Tikrita. Taj grad su nedavno oslobodili pripadnici iračke vojske i šiitskih paravojnih jedinica. Svjedoci i aktivističke udruge su ukazale na mnoge slučajeve osvete nad sunitima zbog zločina koje su učinili pripadnici Islamske države. Tako da su mnogi suniti, ni krivi ni dužni, ubijeni ili protjerani zato što su ih osumnjičili za suradnju s ISIS-om.

Bez obzira na ovo povećanje broja američkih vojnika, kritičari će reći da je potrebno uraditi još više. Jedna od najvećih zamjerki je što američki vojnici ne koordiniraju zračne udare. Mnogi piloti, ali i oni koji znaju kako iračka vojska funkcionira se žale da irački vojnici iznimno loše označavaju mete. Naime, bez obzira što koalicijski zrakoplovi mogu iznimno precizno ispustiti bombe, potrebno je da netko na tlu označi gdje točno bomba treba detonirati. Iračani su se do sad pokazali kao poprilično nepouzdani koordinatori i neki kritičari kažu da su zračni udari imali mali učinak na ISIS upravo zbog nesposobnosti iračke vojske.