Izlazne ankete sugeriraju da je Irska uspjela; većina je na referendumu bila za legalizaciju pobačaja

Rezultati ankete pokazuju da 68 posto Iraca želi izmjenu rigidnog zakona

Voters arrive and leave St. Patrick's Boys National School polling station in Drumcondra, Dublin, to vote in the Irish referendum on liberalising abortion law on May 25, 2018.
Irish voters headed to the polls Friday to vote in a landmark referendum on whether the country should liberalise some of the strictest abortion laws in Europe. Ireland's current abortion laws ban all terminations except in cases where the mother's life is at risk. Draft legislation already prepared in case of a pro-choice vote in Friday's historic referendum would legalise abortions in the first 12 weeks of pregnancy and up to 24 weeks for health reasons. / AFP PHOTO / Barry CRONIN
FOTO: AFP

Irci su u petak na povijesnom referendumu glasali o tome treba li legalizirati pobačaj, a prve izlazne ankete koje je naručio The Irish Times pokazuju da je većina Iraca, njih 68 posto, glasalo za. Potpuni rezultati referenduma očekuju se u subotu popodne.

“Za mene je to jedno veliko ‘da'”, napisao je na Twitteru premijer Leo Varadkar nakon što je izašao na glasanje u Dublinu. Varadkar, koji se zalaže za liberalizaciju strogih zakona o pobačaju, poticao je ljude da izađu na glasanje, kazavši da će visoki odziv ići u prilog ublažavanju zakona.

Čelnica oporbenog Sinn Feina Mary Lou McDonald nakon glasanja u Dublinu kazala je da je referendum “sudbonosni datum za sve nas”.Organizacija referenduma predizborno je obećanje premijera Lea Varadkara koji je došao na vlast u lipnju 2017.

Najstroži zakon o pobačaju u Europi

Irski građani su se zapravo izjašnjavali o osmom amandmanu irskog ustava, uvedenom 1983. godine, kojim je pobačaj bio potpuno zabranjen sve dok 2013. nije uvedena iznimka za majke kojima je u trudnoći život ugrožen.

Neovisno o tome, irski zakon o pobačaju najstroži je u Europi i ne poznaje iznimke čak niti u slučajevima incesta, silovanja ili malformacije ploda. Svake godine tisuće Irkinja koje žele pobaciti putuju u inozemstvo, uglavnom u Veliku Britaniju, kako bi to učinile.

Pravo glasa imalo je oko 3,2 milijuna birača. Birališta su zatvarena u 23 sata po srednjoeuropskom vremenu. Prebrojavanje glasova počinje u 9 ujutro u subotu, a konačni rezultati očekuju se kasno poslije podne. Dvije ranije objavljene ankete, Sunday Business Posta i Sunday Timesa, pokazivale su da će vjerojatno, ali tijesno (od 55 do 57 posto) pobijediti opcija za liberalizaciju pobačaja.