Iznenađujuće otkriće o Hitlerovom komandosu, čovjeku kojega su smatrali najopasnijim u Europi

Skorzeny, časnik SS-a, potajno je regrutiran u Mossadove redove

FOTO: Bundesarchiv

Zloglasni bivši časnik SS-a poznat pod nadimkom Hitlerov komandos navodno je radio kao plaćeni ubojica za izraelsku obavještajnu službu, piše izraelski Ha’aretz.

Poručnik-pukovnik Otto Skorzeny, kojeg su američki i britanski obavještajci jednom prozvali “najopasnijim čovjekom u Europi”, potajno je regrutiran u Mossadove redove nakon Drugog svjetskog rata, piše Ha’aretz.

Likvidacija znanstvenika

On je 1962. likvidirao bivšeg nacističkog znanstvenika koji je radio na razvoju raketnog programa. Heinz Krug, koji je u prošlosti radio pod paskom Wernhera von Brauna na razvoju V2 raketa, nestao je bez traga u Münchenu. U to je vrijeme radio na raketnom programu za egipatsku vladu.

Dugo se sumnjalo da je postao metom Izraelaca, nervoznih zbog tadašnjih neprijateljskih namjera egipatskih vlasti. Ha’aretz tvrdi da ga je ubio Skorzeny, i to na naredbu Mossada.

Strahujući za svoj život, nakon što je nekoliko drugih znanstvenika iz istog programa dobilo pismene i telefonske prijetnje smrću iz Izraela, Krug je uposlio bivšeg SS-ovog časnika kao tjelohranitelja.

Ali nije bio svjestan da je čovjek kojeg je zaposlio zapravo dvostruki agent koji radi za Izraelce. Skorzeny i Krug su se odvezli u šumu sjeverno od Münchena gdje su mogli neometano razgovarati. No kad su ondje stigli Skorzeny je likvidirao znanstvenika, a tijela se riješio uz pomoć kiseline, na taj način prikrivši dokaze o ubojstvu.

Komandos koji je spasio Mussolinija

Skorzeny, kojeg je Hitler osobno odlikovao ordenom Željeznog križa, bio je najpoznatiji kao član nacističkog odreda komandosa koji su spasili talijanskog diktatora Benita Mussolinija iz zatočeništva u srpnju 1943. godine.

No on je također bio upleten u operaciju zauzimanja Mađarske kad je tadašnji nacistički režim pod paskom Miklosa Horthyja bio na rubu sklapanja primirja s Rusijom. Ta je operacija rezultirala slanjem desetaka tisuća mađarskih Židova u koncentracijske logore.

Na kraju rata Skorzenyja su uhvatile američke snage, ali je on dramatično pobjegao uz pomoć još tri bivša časnika SS-a prerušenih u američke uniforme. Skorzeny je u svojim memoarima napisao kako smatra da su ga Amerikanci namjerno pustili. Pobjegao je u Španjolsku gdje se skrasio pod Francovim režimom.

Regrutacija u Španjolskoj

bundesarchiv covik
Otta Skorzenyja smatrali su najopasnijim čovjekom u Europi Bundesarchiv

Prema pisanju Ha’aretza, Mossad ga je locirao, ali umjesto da ga ubiju, izraelski su ga obavještajci regrutirali. Tu je informaciju za izraelski list otkrio Rafael Eitan, bivši Mossadov časnik koji je uspješno oteo Adolfa Eichmanna i doveo ga pred sud u Izrael. Eitan nije otkrio više detalja, ali prema pisanju Ha’aretza Skorzeny je rekao Mossadovim agentima da ga ne zanima novac. Umjesto toga je tražio da ga lovac na naciste Simon Wiesenthal skine s popisa ratnih zločinaca.

Čak niti Mossad nije mogao uvjeriti Wiesenthala da izbriše njegovo ime s popisa. Stoga je obavještajna služba krivotvorila Wiesenthalovo pismo u kojem se “potvrđuje” brisanje imena s popisa.

Skorzeny je proveo ostatak života u Španjolskoj, a umro je 1975. od raka. Na pogrebu su se bivši kolege iz SS-a od njega oprostili uz nacističke pozdrave i pjesme, nevjesni da je čovjek kojeg oplakuju zapravo bio izraelski agent.