Izruguje se Vučiću, prijeti novinarima, Lavrov je obožava. Tko je Marija Zaharova, šefica ruske propagandne mašine

Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova redovito napada Zapad i medije

FOTO: AFP

“Središnja osoba ruske propagande”, tako Europska unija vidi Mariju Zaharovu. Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova našla se uz druge ruske dužnosnike bliske Vladimiru Putinu na udaru europskih sankcija dan uoči početka invazije na Ukrajinu, koje je Bruxelles uveo zbog Putinovog priznanja suverenosti odcijepljenih ukrajinskih regija Donjecka i Luganska.

U velikom profilu o Zaharovoj iz 2018., BuzzFeed News, ju je nazvao “glavnim ruskim trolom”, a svoju ulogu, kao središnja osoba ruske propagande, Zaharova je dokazala nakon početka rata u Ukrajini. Redovito i marljivo ponavlja službenu retoriku Moskve oko napada na Ukrajinu, tvrdeći da se ne radi o ratu, nego oslobođenju Ukrajine od nacista i samoobrani. Uz to oštro napada Zapad zbog sankcija protiv Rusije, kao i zapadne medije zbog “lažnog izvještavanja” o ratu, ili kako Rusi to nazivaju “posebnoj vojnoj operaciji”.

Tako je danas odbacila, kao “fake news”, da su ruske snage granatirale dječju bolnicu i rodilište u Mariupolju. “To je informacijski terorizam”, poručila je Zaharova. Uoči jučerašnjeg napada na Mariupolj Zaharova je optužila Ukrajinu, odnosno “ukrajinske nacionalističke brigade”, da su izbacili sve osoblje i pacijente iz mariupoljske bolnice i tamo postavili vojnu opremu. Tu istu tezu danas je ponovio njezin šef i glavni ruski diplomat Sergej Lavrov nakon sastanka s ukrajinskim ministrom vanjskih poslova Dmitrom Kulebom u Turskoj.

Danas se svađala s novinarkom CNN-a oko situacije u Ukrajini. Novinarka joj je pokazivala snimku napada na Mariupolj pitajući Zaharovu ostaje li pri stavu da u bolnici nije bilo pacijenata. Glasnogovornica ruskog ministarstva nije odustajala od službene retorike tvrdeći da su “zapadni mediji zatvorili oči na osam godina rata u Donbasu”

Tko je Marija Zaharova?

Maria Zaharova je karijerna diplomatkinja, no mnogi za nju kažu da se ne ponaša baš diplomatski. U Rusiji je često hvale zbog njezinog “borbenog” pristupa svom poslu i redovitih napada na Zapad. Njezin otac također je bio diplomat, koji je radio u sovjetskom veleposlanstvu u Pekingu od 1981. i stoga Zaharova tečno govori kineski. Kako je BuzzFeed pisao 2018., išla je očevim stopama u profesionalnom životu, ali je temperamentom nalik na majku. Njezina obitelj je bila u Kini kada je pao Sovjetski Savez i u Moskvu su se vratili 1993.

Iste godine Zaharova je krenula u elitni Moskovski državni institut za međunarodne odnose, isto sveučilište koje je završio i njezin današnji šef Lavrov. Inače, studenti njezine bivše škole nastavili su tradiciju Zaharove i Lavrova te su jučer objavili video u kojem opravdavaju “specijalnu vojnu operaciju” i Putinove odluke. Nakon što je završila fakultet, s fokusom na Kinu, prijavila se za posao u Ministarstvu vanjskih poslova u odjelu za Aziju, ali nije prihvaćena.

Nakon toga je prijatelj njezinog oca povukao veze i zaposlio je u odjelu za medije ministarstva, no ona je u kasnijem intervjuu odbacila da je posao dobila zbog obiteljskih veza. Zaharova je 2005. radila u ruskom veleposlanstvu u UN-u, a u ministarstvu vanjskih poslova se zaposlila 2008. Odjel za informacije i medije vodi od 2015., kao prva žena na toj funkciji. Pod njezinim vodstvom ministarstvo je počelo objavljivati na društvenim mrežama i često se okreće šalama i provokacijama na račun Zapada i svjetskih medija, s čime su nastavili.

Iako se mnogima zamjerila u Rusiji i izvan nje, većina se slaže da je dobra u svom poslu, čak i neki koje napada. Jedna je od rijetkih ruskih glasnogovornika čije je ime naširoko poznato. Jedan ruski diplomat 2018. je rekao da Zaharovu ljudi ili vole ili mrze, ali da je najbitnije da je Lavrov dio prve skupine.

Retorika od početka invazije

Osim što je danas optužila Zapad i svjetske medije za “informacijski terorizam” oko granatiranja Mariupolja (u kojem su stradali civili iako Rusi tvrde suprotno), Zaharova je pozvala NATO i EU da ne opskrbljuju “neodrživi kijevski režim” najnovijim oružjem. Razlog – da se izbjegne “ogromni rizik za međunarodni zračni promet i druge načine prijevoza u Europi i izvan nje”.

Zaharova je od početka invazije, između ostalog, optužila Zapad, za “histeriju sa sankcijama” nakon što su uveli oštre mjere protiv Rusije kao odgovor na napad. Optužila je i Ukrajinu da, uz pomoć SAD-a, razvija biološko oružje, a zaprijetila je Finskoj i Švedskoj oko ulaska u NATO.

Od njezinih brojnih napada, posebno treba izdvojiti onaj na Njemačku nakon što je Berlin napravio veliki zaokret u vanjskoj politici i odlučio slati oružje Ukrajini. Zaharova je kazala da je do te njemačke odluke došlo zbog pronacističkih simpatija dvaju naroda. “Njemačka je odlučila dati oružje ideološkom nasljedniku nacističkog kolaboratora Stepana Bandera. Morate se zapitati: koliko je temeljita i cjelovita bila denacifikacija same Njemačke nakon Drugog svjetskog rata?”

Putin i drugi ruski dužnosnici redovito zazivaju “denacifikaciju” Ukrajine i optužuju Volodimira Zelenskog i njegovu vlast da su “nacisti” i “banderisti”. Upravo se taj drugi termin odnosi na spomenutog Stepana Banderu – ultradesničara i terorista koji je surađivao s nacističkom Njemačkom, a zatim je i sam završio u koncentracijskom logoru.

Što je govorila uoči rata?

Zaharova se nije suzdržavala ni uoči rata. Često je kritizirala i napadala zapadne čelnike i medije koji su upozoravali na nadolazeću rusku invaziju na Ukrajinu. Početkom veljače njemački tabloid Bild je objavio mogući ruski plan za invaziju na Ukrajinu, Zaharova je u intervjuu kazala da su zapadni mediji “prešli sve moguće granice ljudskosti, istinskog morala i etike”. Kada je SAD redovito upozoravao da će Rusija napasti Ukrajinu, Zaharova je ponovno krenula u napad.

“Histerija Bijele kuće ponovno sve otkriva. Anglosaksoni trebaju rat. Pod svaku cijenu”, kazala je. Posebno se sprdala sa Zapadom i svjetskim medijima 15. i 16. veljače – na dane koji su se spominjali kao mogući početak invazije. “Ovaj dan će biti zapamćen u povijesti kao dan neuspjeha zapadne ratne propagande. Osramoćeni i savladani bez ispaljenog hica”, narugala se Zaharova, pa kasnije nastavila: “Molimo američke i britanske medije za dezinformiranje (…), objavite vremenski plan naših ‘invazija’ za iduću godinu da možemo planirati godišnji odmor.”

Prilikom dolaska na konferenciju za medije tog dana novinarima se ispričala što kasni. “Samo sam provjeravala hoćemo li upasti u Ukrajini ili ne. Nećemo”, kazala je Zaharova. Rusko ministarstvo vanjskih poslova je nastavilo sa sprdnjama. Citirali su svoju glasnogovornicu i poručili: “Danas označavamo još jedan dan ‘početka rata s Ukrajinom’ koji se nije dogodio, na žalost zapadnih medija, bez obzira na to koliko stvaraju histeriju”, napisali su na Twitteru. Uz to su objavili snimku praznog polja. Tjedan dana kasnija ruska invazija je počela.

Raniji istupi Marije Zaharove

Zaharova je proteklih godina imala više istupa. Tako je jednom Michaela McFaula, američkog veleposlanika u Moskvi za vrijeme mandata Baracka Obame, nazvala “profesionalno nesposobnim”. Jednom ukrajinskom komentatoru je tijekom televizijske emisije poručila da joj dopusti da govoriti ili će “čuti kako zapravo zvuče ruske rakete”. Često je napadala Jen Psaki, sadašnju glasnogovornicu Bijele kuće i nekadašnju glasnogovornicu američkog ministarstva vanjskih poslova.

No, možda najupečatljiviji njezin istup bila je razmjena s finskim novinarom Erkkom Mikkonenom na njezinoj redovnoj konferenciji za medije iz 2017. Mikkonenon ju je pitao oko anti LGBT kampanje u Čečeniji, koju je pokrenuo brutalni čečenski vođa Ramzan Kadirov, osumnjičen za kršenje ljudskih prava, ubojstva i mučenje. Umjesto da novinaru odgovori na pitanje Zaharova se obratila direktno Kadirovu.

“Gospodine Kadirov… biste li mogli organizirati put u Čečensku Republiku za novinara finske televizije tijekom kojeg bi mogao dobiti odgovore na pitanja koja ga toliko zanimaju”, rekla je Zaharova pa zatim prišla Mikkonenu i poručila mu: “Ne bojite se, je l’ da? Ponavljam. Mi se ne šalimo. Aktivno radimo na tome da vas pošaljemo direktno u Čečeniju.” Na kraju je finskom novinaru namignula. Mnogi su to shvatili kao prijetnju, a kasnije se nadovezao i Kadirov pozvavši novinara “da dođe u Čečeniju i piše o onome što se stvarno događa”.

Društvenim mrežama se proširila i snimka Zaharove iz 2019. kako pleše s nekadašnjim ruskim predsjednikom Dmitrijem Medvedevom.

Usporedba Vučića i i Sharon Stone

Zaharova od svog britkog jezika nije štedjela ni ruske saveznike, pa se tako u rujnu 2020. posebno obrušila na srpskog predsjednika Aleksandra Vučića, zbog čega se Putin morao ispričati, prenio je tada BBC. Na Facebooku je objavila fotografiju Vučića iz Bijele kuće, kako sjedi preko puta Donalda Trumpa (nakon što je potpisao dogovor o suradnji s kosovskim čelnikom), a ispod sliku Sharon Stone s prekriženim nogama iz filma Sirove Strasti – točnije poznatu scenu u kojoj lik Stone provokativno prekriži noge.

Zaharova je ustvrdila da Vučić izgleda kao da ga Trump ispituje, pa poručila: “Ako vas pozovu u Bijelu kuću, a položaj vaše stolice izgleda kao da ste na ispitivanju trebali bi sjediti kao na slici broj dva. Tko god da jeste. Vjerujte mi.”

Vučića je to naljutilo. “Marija Zaharova time najviše govori o sebi. Primitivizam i vulgarnost koju je pokazala govori o njoj i onima koji su je postavili”, poručio je Vučić. Od Putina je zatražio ispriku, koju je i dobio, a ispričao mu se i Lavrov. Zaharova je kasnije objavu nadopunila s isprikom tvrdeći da su ju krivo shvatili. Konstatirala je da je napadala “američku aroganciju”, ne srpskog predsjednika.