Japanski car Akihito započeo s povijesnom abdikacijom

Akihito će tehnički ostati car dok sat ne otkuca ponoć. Tron tada automatski preuzima njegov sin Naruhito

FOTO: screenshot/twitter

Japanski car Akihito pomolio se šintoističkoj božici sunca u utorak ujutro, na početku dana prepunog ceremonija obilježavanja završetka tri desetljeća vladavine kojom je htio približiti monarhiju narodu i olakšati bolna sjećanja na Drugi svjetski rat. Akihito (85) je bio prvi car koji je preuzeo Prijestolje Krizantema pod novim ustavom, donesenim nakon rata, a koji definira cara kao simbol naroda bez političke moći.

Njegov otac, Hirohito, u čije ime se Japan borio u Drugom svjetskom ratu, bio je smatran živućim božanstvom, sve dok nije izgubio u ratu te se odrekao svoje svetosti. Akihito je zajedno sa svojom ženom pučankom, caricom Michiko, imao ulogu simbola pomirenja, mira, i demokracije. Na prijestolju će ga u srijedu naslijediti njegov sin, prijestolonasljednik Naruhito.

Novi car vlast preuzima u ponoć

“Mislim da narod voli cara. Njegova slika je ona koja ohrabruje ljude, kao nakon katastrofa te je vrlo blizak narodu”, rekao je stanovnik Tokija, Morio Miyamoto. “Nadam se da će i sljedeći car, poput Heisei cara, biti blizak narodu na isti način”, dodao je Miyamoto.

Akihito, koji se inače liječio od raka prostate i operacije na srcu, u televizijskom obraćanju 2016. godine je rekao kako strahuje da neće moći obavljati svoju dužnost zbog lošeg zdravlja. Svoju će abdikaciju objaviti u hramovima u Carskoj palači, među kojima i u hramu posvećenome božici Amaterasu Omikami, za koju mit kaže da je od nje potekla carska obitelj. Japanci i strani turisti okupili su se u velikom broju ispred palače ususret ceremonijama, a od ponedjeljka policija je pojačala sigurnost u okolici palače.

Carski par popularizirao dinastiju

Car Akihito i carica Michiko dramatično su modernizirali monarhiju okovanu tradicijom. Vladar koji će abdicirati 30. travnja i njegova supruga “spustili su se među ljude” i značajno povećali popularnost dinastije. Akihito je prekinuo tradiciju u gotovo svemu, od vjenčanja s pučkom ljubavi do isprike za japanske ratne zločine. Njegov pristup često je uzrujavao tradicionaliste koji cara doživljavaju polubožanstvom.

Rođen je 1933. godine, u vrijeme kada je Japan započinjao svoje militarističko širenje Azijom. Bilo mu je 11 kada je Japan, ponižen i razoren, izgubio Drugi svjetski rat. Prijestolje Krizantema naslijedio je 1989. nakon smrti oca, cara Hirohita. Za Hirohitove vladavine Japan je prošao put od agresivnog ekspanzionizma do institucionaliziranog pacifizima, ustavne kategorije koju si im nametnule poslijeratne američke okupacijske snage.

Amerikanci su Hirohita ostavili na vlasti, ali mu je status iz polubožanskog degradiran u figuru bez političke moći. Uloga je to koju je Akihito prigrlio i tiho transformirao monarhiju dotad otuđenu od naroda. Bio je prvi član carske obitelji koji je oženio pučanku, kći vlasnika tvornice brašna. Njihove metode izazvale su, naravno, kritike u palači i među tradicionalistima, a to je posebno iskusila Michiko, naročito u prvim godinama braka.

Car koji je užasavao tradicionaliste

Par je postao poznat i po obilascima mjesta prirodnih katastrofa i pružanju potpore unesrećenima. Nakon razorna potresa i cunamija 2011. koji je izazvao nuklearnu katastrofu u Fukushimi, Akihito se televizijski obratio naciji, što je bilo prvi put u povijesti monarhije, kako bi je smirio i spriječio paniku. Carski par je dva mjeseca poslije i osobno posjetio Fukushimu na užas čistunaca koji smatraju da je primarna careva uloga da izdaleka vodi molitvu, a ne da razgovara s podanicima. Šira javnost je, međutim, carevo suosjećanje i bliskost objeručke prigrlila.

Akihitu je popularnost omogućila i da iznosi stavove koji su bili na rubu toga da prekrši zabranu političkog upletanja. Posebno je jasno pokazao svoje protivljenje nacionalizmu i iskazao “duboko žaljenje” za japanske poteze u Drugom svjetskom ratu. Za povijesna posjeta Kini 1992., car je rekao da je Japan “nanio veliku patnju kineskom narodu” i dodao povijesnu rečenicu: “Zbog toga duboko žalim”. Koreju nije posjetio, ali se i Korejcima ispričao za patnje nanesene tijekom brutalne japanske vladavine Korejskim poluotokom od 1910. do 1945. godine.

Na kraju vladavine prekršio je još jednu tradiciju. Prije tri godine je javno zamolio javnost da mu dopusti abdikaciju zbog poodmakle dobi i narušena zdravlja. “Iskreno se nadam vašem razumijevanju”, rekao je narodu. Vlada ga je poslušala i promijenila zakon po kojem su carevi bili prisiljeni vladati do smrti.

Počinje doba “prekrasne harmonije”

Akihito će tehnički ostati car dok sat ne otkuca ponoć. Tron tada automatski preuzima njegov sin Naruhito i nakon Akihitova carskog razdoblja Heiseija počinje novo doba, nazvano Reiwa (prekrasna harmonija). Formalna ceremonija Naruhitova ustoličenja bit će 1. svibnja. Naruhito, kojem će biti predani carski mač i dragulj, na samoj ceremoniji neće govoriti, ali će se podanicima obratiti kasnije u danu. Njegovi roditelji, car emeritus Akihito i carica emerita Michiko, neće biti na svečanosti.

“Pokušavao sam ostvariti različite kontakte s pukom kako bi mogao razumjeti što carska vlast može učiniti za njih”, rekao je prijestolonasljednik na novinskoj konferenciji u veljači. Dodao je kako takve kontakte smatra “važnim stupom” svoje uloge i s njima kani nastaviti i kad postane car. Naruhito je rođen 23. veljače 1960. godine. Prijestolonasljednik je postao kada mu je 1989. umro djed, car Hirohito, a otac preuzeo tron.

Tradicionalisti ne žele caricu

Diplomirao je povijest na sveučilištu Gakushin u Tokiju 1982., a iduće je tri godine nastavio školvanje na Oxfordu. Kasnije je ostvario doktorat iz humanističkih znanosti. Godine 1993. o Naruhitu se pričalo diljem svijeta pošto je carska palača objavila zaruke s Masako Owadom, diplomatkinjom koja je magistrirala ekonomiju na Harvardu. Vjenčanje je održano u lipnju iste godine, a Japan je odmah počeo napeto očekivati rođenje nasljednika prijestolja pošto u carskoj obitelj dječak nije rođen tri desetljeća.

Taj je pritisak slomio princezu Masako koja je patila od poremećaja prehrane i malodušja. Rodila je kći, danas 17-godišnju princezu Aiko, ali to nije zadovoljilo tradicionaliste u zemlji u kojoj još uvijek prijestolje može naslijediti samo muškarac. Naruhitovim stupanjem na prijestolje, nasljednik carske vlasti trebao bi postati njegov mlađi brat Akishino (53) koji ima muškog potomka, danas 12-godišnjeg Hisahita, jednog Akihitova unuka.