11 najpoznatijih kraljevskih obitelji na svijetu o kojima možda i ne znate mnogo

Windsori u Ujedinjenom Kraljevstvu, Grimaldijevi u Monaku...i još 9 kraljevskih obitelji o kojima možda i ne znate previše

FOTO: Shutterstock

Na svijetu postoji 26 zemalja koje su monarhije, što znači da sve te zemlje danas imaju i kraljevske obitelji, javlja World Population Review. Od 26 monarhija diljem svijeta, 12 ih je u Europi, a 10 od njih 12 vode kraljevske obitelji po vlastitom navođenju i pravilima. To uključuje kraljevske obitelji koje su dobro poznate po svom bogatstvu, poput Windsora u Ujedinjenom Kraljevstvu i Grimaldijevih u Monaku. Međutim, monarhije u Africi i Aziji također imaju značajne kraljevske obitelji od kojih mnoge imaju zanimljive i misteriozne priče.

Najpoznatije kraljevske obitelji na svijetu

Od 26 kraljevskih obitelji, probrali smo 11 najzanimljivijih i najpoznatijih, a čak 10 od 11 kraljevskih obitelji s našeg popisa nalazi se u Europi. Ovo su najpoznatije kraljevske obitelji na svijetu.

Britanska kraljevska obitelj

Kralj Charles stupio je na britansko prijestolje u rujnu 2022. nakon povijesne 70-godišnje vladavine njegove majke kraljice Elizabete. On je, zajedno sa svojom suprugom kraljicom Camillom , okrunjen 6. svibnja 2023. pred 2200 uzvanika — uključujući mnoge članove britanske kraljevske obitelji. Moderna kraljevska obitelj Ujedinjenog Kraljevstva započela je kada se kraljica Elizabeta udala za princa Philipa 1947. Tijekom njezine 70-godišnje vladavine — koja je bila najduža od bilo kojeg britanskog monarha do danas — obitelj je pretrpjela i sretne brakove i srceparajuće razvode, tragične smrti i kraljevska rođenja. Sada s kraljem Charlesom na čelu monarhije, nekolicina članova obitelji uz njega stalno obavlja kraljevske dužnosti, uključujući kraljicu Camillu, njegovog starijeg sina princa Williama i snahu Kate Middleton.

Kraljevina Luksemburg

Veliki vojvoda Henri od Luksemburga oženio je svoju suprugu vojvotkinju Mariju Teresu u veljači 1981. Par ima petero djece: princa Guillaumea (nasljednog velikog vojvode), princa Félixa, princa Louisa, princezu Alexandru i princa Sébastiena. Princ Guillaume, nasljedni veliki vojvoda od Luksemburga, prvi je u redu za krunu Luksemburga. Godine 2012. princ se vjenčao s princezom Stephanie u građanskom obredu 19. listopada i vjerskom obredu 20. listopada. Obitelj ima sina princa Charlesa – drugog u liniji nasljeđivanja prijestolja Luksemburga.

Nizozemska kraljevska obitelj

Nakon što je njegova majka, kraljica Beatrix, abdicirala 2013. godine, kralj Willem-Alexander preuzeo je prijestolje kao kralj Nizozemske. Postao je najmlađi monarh u Europi s 46 godina i prvi čovjek koji je vladao Nizozemskom otkako mu je prapradjed preminuo 1890. godine. Kralj Willem-Alexander oženio je Máximu Zorreguietu Cerruti 2002. Par ima tri kćeri: princezu od Orangea, princezu Alexiju i princezu Ariane.

Kraljevina Belgija

Njegovo Veličanstvo kralj Philippe od Belgije najstariji je sin kralja Alberta II i kraljice Paole. Nakon što je kralj Albert II abdicirao 2013. iz zdravstvenih razloga, kralj Philippe preuzeo je prijestolje. Kralj Philippe i njegova supruga kraljica Mathilde imaju četvero djece: princezu Elisabeth, princa Gabriela, princa Emmanuela i princezu Eléonore. Princeza Elisabeth koja je vojvotkinja od Brabanta nasljednica je belgijskog prijestolja.

Švedska kraljevska obitelj

Kralj Carl XVI Gustaf jedini je sin švedskog princa Gustafa Adolfa i princeze Sibylle. Okrunjen je za kralja Švedske 15. rujna 1973. Ali nakon što je Švedski instrument vlade iz 1974. stupio na snagu, kraljeva je politička vlast formalno opozvana. Kralj Carl XVI. Gustaf trenutačno ima najviše činove u sve tri grane švedskih oružanih snaga i smatra se glavnim predstavnikom Švedske. Kralj Carl XVI. Gustaf oženio je Silviju Sommerlath 19. lipnja 1976. Kraljevski par ima troje djece i osmero unučadi. Prijestolonasljednica Victoria najstarije je dijete kraljevske obitelji i nasljednica švedske krune.

Kraljevina Monako

Kuću Grimaldi—vladajuću kuću Kneževine Monako—utemeljio je 1160. Grimaldo Canella, ali je postala vladajuća kuća Monaka 1297., kada je Francesco Grimaldi zauzeo Monako. Godine 1956. kraljevska obitelj stekla je još veću slavu kada je princ Rainier III oženio Grace Kelly, koja se povukla iz svijeta glume da bi postala princeza od Monaka. Par je dobio sina Alberta (65) i dvije kćeri, Caroline (66) i Stéphanie (58). Princ Albert II trenutna je glava kuće Grimaldi. Oženjen je sa Charlene, princezom od Monaka, koja je prije bila olimpijska plivačica. Albert II od Monaka jedini je sin princa Rainiera III i princeze Grace. Naslijedio je svog oca i postao suvereni princ 2005.

Norveška kraljevska obitelj

Skandinavskom zemljom prvi je vladao Harald Lijepokosi, za kojeg se smatra da je preuzeo prijestolje oko 885. godine. Danas je zemlja pod vlašću kuće Glücksburg, europske dinastije koja je na vlasti u Norveškoj od 1905. godine. Norveški kralj Harald V. stupio je na prijestolje 17. siječnja 1991., a posvećen je, zajedno sa svojom suprugom kraljicom Sonjom, 23. lipnja 1991. u katedrali Nidaros u Trondheimu. Sljedeći u liniji nasljeđivanja je prijestolonasljednik Haakon, drugo dijete i jedini sin kralja Haralda i kraljice Sonje. Oženio se prijestolonasljednicom Mette-Marit 2001. Kraljevski par roditelji su dvoje djece: princeze Ingrid Alexandre i princa Sverre Magnusa.

Kraljevina Danska

Kraljica Margrethe II (rođena 1940.), vladajući je danski monarh od 1972. Njezin sin prijestolonasljednik Frederik (rođen 1968.) bit će sljedeći koji će naslijediti prijestolje, dio loze koja seže sve do Gorma Starog (vjeruje se da je rođen oko 900. godine) i Haralda Modrozubog (rođen oko 940. godine). Sin princa Frederika, Christian (rođen 2005.), nastavit će lozu u budućnosti. Današnja danska monarhija ne troši puno vremena na pompoznost. Djeca kraljevske obitelji pohađaju obične javne škole, a odrasli članovi kraljevske obitelji često su viđeni u kupovini, objedovanju ili vožnji bicikla u javnosti baš kao i svaki drugi Danac.

Kraljevina Španjolska

Trenutačne glave kraljevske obitelji su kralj Felipe VI i njegova supruga, kraljica Letizia. Njegovo puno ime je Felipe Juan Pablo Alfonso de Todos los Santos. 51-godišnji član kraljevske obitelji smatra se relativno novim kraljem, budući da je stupio na prijestolje 2014. godine nakon abdikacije svog oca, kralja Juana Carlosa I. Kraljica Letizia je Felipea upoznala dok je radila kao voditeljica vijesti, iako prvotno nije bila dobrodošla u kraljevsku obitelj. U svibnju 2004. Letizia i Felipe izmijenili su zavjete u katedrali Santa María la Real de la Almudena u Madridu. Sada zajedno imaju dvije kćeri, Leonor, princezu od Asturije (14) i Infantu Sofiju (12).

Kneževina Lihtenštajn

Njegovo Visočanstvo princ Hans-Adam II je vladajući princ kuće Lihtenštajn i državni poglavar Kneževine Lihtenštajn. Ustupio je državne poslove svom prvorođenom sinu i odredio prijestolonasljednika, Njegovo Visočanstvo nasljednog princa Aloisa. Zajedno predstavljaju kontinuitet Kneževske kuće i stabilnost zemlje. Kneževska kuća Lihtenštajna ima povijest dugu ukupno 600 godina i danas se sastoji od 122 živuća člana.

Japanska kraljevska obitelj

I za kraj, jedna kraljevska obitelj koja nije iz Europe, ali je vrlo zanimljiva. Japanska kraljevska obitelj nadaleko je poznata kao Carska kuća Japana ili Carska obitelj. Od 2019. car Naruhito je na čelu monarhije. Ima više službenih titula, uključujući cara Japana, cara emeritusa, cara Dharme, velikog kralja Yamata, kralja Wa, regenta Japana i prijestolonasljednika. Naruhito je najstariji sin cara emeritusa Akihita i carice emerite Michiko. Rođen je u Tokijskoj bolnici Carskog doma 1960. i odmah je postao nasljednik Trona Krizanteme. Sa svojom suprugom Masako Owada je u braku već 29 godina.