Neobičan sastanak Trumpovog sina sa sirijskom političarkom ukazuje na zbližavanje SAD-a i Rusije

Randa Kassis je bliska Rusima, dobra je prijateljica sa ruskim ministrom Lavrovom

Sin novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa prošlog se mjeseca u Parizu sastao sa sirijskom političarkom koja snažno podupire rusku intervenciju. Guardian piše kako je susret između Donalda Trumpa Mlađeg i Rande Kasis još jedan znak kako će administracija novog američkog predsjednika stati na stranu Moskve u sirijskom sukobu. Dvojac se sastao u pariškom hotelu Ritz 11. listopada, izvijestio je Wall Street Journal.

Randa Kassis zagovara političku suradnju sa sirijskim liderom Bašarom al Asadom, smatra je se prorežimskom osobom, a k tome podržava i rusku intervenciju. “Rusija je intervenirala da spasi zemlju, u korist Sirije”, izjavila je za Al Jazeeru u utorak. “Problem je u tome što vi ne znate Ruse, ne razumijete ih. Samo ih optužujete da su protivopozicije, ali morate ih razumjeti”, dodala je sirijska političarka tom prilikom.

Suprug je povezao s Lavrovom

Kasis ima svoju organizaciju, a Basam Barabandi, bivši sirijski diplomat koji je prebjegao i sada je u Washingtonu, kaže da ona ne uživa široku podršku. “Tu je samo ona i skupina njezinih prijatelja”, rekao je Barabandi za Guardian. “Nitko je drugi u Siriji ne prepoznaje kao opoziciju, osim režima.”

Njezin suprug Fabien Baussart je francuski biznismen koji vodi mali think tank Centar za političke i vanjske poslove sa sjedištem u Parizu. S obzirom na to da ima jake trgovačke veze u Kazahstanu i Rusiji, Baussart je povezao suprugu sa Sergejom Lavrovom, ruskim ministrom vanjskih poslova, smatra Joseph Bahout, sirijski stručnjak koji radi u Zakladi za međunarodni mir Carnegie.

“Ona je dobra prijateljica s Lavrovom, a on ju je nekoliko puta, zajedno s nekolicinom drugih, pozvao u Moskvu i oni su stvorili ono što je poznato, u ironičnom smislu, kao “Moskovska oporba”, kaže Bahout. “Rusi su svojim cinizmom pokušali nametnuti te ljude kao izaslanstvo oporbe na mirovnim pregovorima u Ženevi. Ali, naravno, ostatak oporbe je na to imao prigovora.”

Dojmove napisala na Facebooku

Kassis je nedavno na svom Facebooku objavila dojmove sa sastanka s Trumpovim najstarijim sinom u Parizu: “Sirijska opozicija je dobila nadu da će politički proces krenuti naprijed i da će Rusija i Sjedinjene Države postići sporazum po pitanju sirijske krize, a sve zbog Trumpove pobjede. Takva nada i vjera je rezultat mog osobnog susreta s Donaldom Trumpom Mlađim u listopadu.” Dodala je i kako je kroz razgovore sa Trumpovim sinom uspjela doći na ideju o načinu suradnje da bi se postigao dogovro između Rusije i Sjedinjenih Država o Siriji.

Tijekom svoje kampanje Donald Trump nije štedio riječi pohvale za Rusiju i sirijski režim po pitanju borbe protiv ISIS-a, unatoč tome što je zapravo mali dio njihovih napora konkretno bio usmjeren na ISIS. Njihove redovite mete zapravo su bile pobunjeničke skupine, a u ruskim zračnim napadama stradao je veliki broj civila, što potvrđuju i izvješća skupina za ljudska prava.

Oslanjanje na obiteljske veze u vanjskoj politici

Ranije ovog mjeseca sirijski predsjednik Asad oprezno je pozdravio Trumpovu pobjedu. Naglasio je kako će mu Trump biti “prirodni saveznik” ako ispuni svoje obećanje da se bori protiv terorista. U intervjuu koji je u srijedu dao za New York Times Trump je pak znakovito poručio kako on ima “drugačiji pogled na Siriju nego svi ostali.” Nije davao nikakve konkretne informacije što bi to trebalo značiti.

U istom intervjuu, Trump je sugerirao da bi njegov zet Jared Kushner mogao biti izaslanik u izraelsko-palestinskom sukobu. Taj prijedlog, isto kao i ovaj u kojem se njegov sin u Parizu sastao sa sirijskom političarkom, dodatno pojačavaju dojam da će se Trump jako oslanjati na osobne i poslovne odnose u vanjskoj politicii, koristeći vlastite članove obitelji kao posrednike, unatoč njihovom nedostatku iskustva.

Ključna osoba za povezivanje Trumpa s Moskvom

Još jedna osoba mogla bi odigrati bitnu ulogu u približavaju Sjedinjenih Država Moskvi. Radi se o Nikki Haley, guvernerki Južne Karoline, koju je Trump postavio kao svoju veleposlanicu u Ujedinjenih Narodima. Haley, koja nema nekih značajnijih iskustava u vanjskoj politici, vjerojatno će slijediti Trumpa po pitanju odnosa s Kremljom, piše Politico. No njeni potezi sigurno će biti pod povećalom država UN-a.

Primjerice, Sjedinjene Države već mjesecima pozivaju Rusiju da podrže sankcije sirijskoj vladi zbog njihovih upotreba kemijskog oružja, no bezuspješno. Ako Haley odustane od te borbe, to bi moglo primiriti Ruse, no moglo bi izazvati suprotne reakcije na strani predstavnika Velike Britanije i Francuske, američkih tradicionalnih saveznika u Vijeću sigurnosti. Činjenica je da su odnosi između dviju zemalja, Rusije i Sjedinjenih Država, trenutno na najnižim granama još od Hladnog rata, a ostaje za vidjeti kako će se taj odnos, kao i sukob u Siriji razvijati za vrijeme Trumpove administracije.