Je li ovo novi posao za EPPO? Na velikom projektu kanalizacije u Slavoniji ugrađuju preuske cijevi, reakcija HDZ-ovog načelnika je nestvarna

Na dogradnji kanalizacije u Donjoj Motičini službeno su predviđene cijevi promjera 160 milimetara, no kako smo se uvjerili, stavljaju se bitno uže

HDZ-ov načelnik općine kaže da ne vidi problem jer Donja Motičina, općina od tisuću stanovnika, nema zgrada poput zagrebačke mamutice, pa je promjer cijevi sasvim dovoljan. "Nitko nije oštećen, jamčim vam, a da jest, ja bih vas prvi zvao da o tome pišete", kazao je načelnik Kovačević za Telegram

Među poduzetnicima koji se bave niskogradnjom kola pošalica kako su najbolji poslovi oni koji se, kada budu završeni, prekriju slojem zemlje ili asfalta. Jedan od takvih poslova, projekt poboljšanja vodnokomunalne infrastrukture aglomeracije Našice, u sklopu kojeg je i dogradnja kanalizacije u Općini Donja Motičina, upravo je u tijeku.

Vrijednost cijelog posla aglomeracije Našice s PDV-om iznosi 27.582.880 eura, od čega su bespovratna sredstva iz Kohezijskog fonda 15.457.083 eura. Osječka tvrtka Hidroing koja je radila izmjene i dopunu potvrde glavnog projekta predvidjela je da se kod plitke i duboke kanalizacije ugrađuju PVC cijevi promjera 160 mm, međutim, u Općini Donja Motičina – u to smo se uvjerili i na gradilištu – ugrađuju se uže cijevi čiji je promjer 125 mm.

Investitor radova je Našički vodovod. Obratili smo im se s upitom koliki je promjer PVC cijevi koje se ugrađuju kod plitke, a koliki kod duboke kanalizacije.

Dobili smo nejasan odgovor

Telegramov reporter obišao je gradilište

Međutim, umjesto iz Našičkog vodovoda odgovor je stigao iz EKONERG-a, Instituta za energetiku i zaštitu okoliša, Odjela za zaštitu okoliša i održivi razvoj s potpisom Dore Stanec Svedrović koja je, u ime investitora, Našičkog vodovoda, zadužena za pružanje usluga promidžbe i vidljivosti spomenutog projekta.

Odgovor je bio prilično nejasan, tim više što se nigdje ne spominju cijevi promjera 125 mm, kakve se ugrađuju u Donjoj Motičini i kakve smo zatekli na gradilištu. ”Za gravitacijske cjevovode se ugrađuju cijevi od PVC-a sukladne normi HRN EN 1401. Promjer cjevovoda je općenito neovisan o dubini cjevovoda i na čitavom ugovoru se ugrađuju cijevi nazivnih promjera (DN) od 250 i 300 mm. Svi gravitacijski cjevovodi se izvode od cijevi obodne čvrstoće od 8 kN/m2. Tlačni cjevovodi se izvode od cijevi od polietilena visoke gustoće (PEHD) promjera 90, 110, 140 i 160 mm”, stoji u odgovoru.

Smanjivanje promjera cijevi

Cijev koja se ugrađuje

Ponovno smo se 1. ožujka obratili investitoru, Našičkom vodovodu i gospođi Dori Stanec Svedrović, zaduženoj za promidžbu i vidljivost spomenutog projekta, i zamolili jasan, precizan i konkretan odgovor: ugrađuju li se u dogradnji vodokomunalne infrastrukture u Općini Donja Motičina cijevi promjera 125 mm, umjesto 160 kako je predviđeno projektom. Odgovor nismo dobili. Uzalud smo ostavljali poruke tajnici direktora Našičkog vodovoda, Josipu Mateku, no nije odgovarao.

Direktor i suvlasnik Hidroinga, Vjekoslav Abičić, potvrdio je Telegramu kako je projektom koji je radila njegova tvrtka predviđena ugradnja isključivo cijevi promjera 160 milimetara. Rekao je kako su ga investitori pokušali nagovoriti da širinu kanalizacijskih cijevi u projektu smanji na 125 milimetara na što on nije pristao.

Velika razlika u cijeni

U odgovoru Telegramu koji je potpisala Dora Stanec Svedrović stoji kako je jedan od dobavljača kanalizacijskih cijevi i tvrtka PEŠTAN d.o.o. iz Aranđelovca u Srbiji. Upravo smo njihove cijevi zatekli na gradilištu. Na mrežnim stranicama jednog od prodavača njihovih cijevi u Hrvatskoj pronašli smo cijene: cijev od pet metara promjera 160 mm prodaje se za 56,41 euro, a one uže, promjera od 125 mm, kakve se ugrađuju u Donjoj Motičini, iznose 39,90 eura. Razlika samo na jednoj cijevi dužine pet metara je 16,51 euro.

Zanimljiv je i dio odgovora o dužini kanalizacijske mreže koji nam je poslala Dora Stanec Svedrović. ”Tijekom izvođenja radova u naselju Donja Motičina, pri izvođenju predviđenih probnih iskopa na dijelu planiranih trasa kanalizacije, utvrđeno je postojanje mnogobrojnih postojećih podzemnih instalacija o kojima Našički vodovod d.o.o. u fazi projektiranja nije imao saznanja.

Iz tog razloga je dio trasa izmijenjen, odnosno skraćen, budući da su se planirani cjevovodi s obje strane prometnica sveli na jedinstveni cjevovod u trupu prometnice na koji će se priključivati stambeni objekti s obje strane prometnice. Tako će se u naselju Donja Motičina umjesto izvorno planiranih cca. 5484 m’ gravitacijskih i cca. 560 m’ tlačnih cjevovoda izvesti cca. 4180 m’ gravitacijskih i cca. 435 m’ tlačnih cjevovoda”, napisala je.

Načelnik ne vidi problem

Ako bi se na tih 4180 metara ugrađivale kanalizacije cijevi dužine pet metara, razlika između onih šireg promjera (160 mm) i užeg (125 mm) iznosila bi više od 33.300 eura. Jedan od Telegramovih sugovornika tvrdi kako su se uže, umjesto širih cijevi, ugrađivale i u kanalizacijsku sustav obližnjeg naselja Seona, što je također dio projekta poboljšanja vodnokomunalne infrastrukture aglomeracije Našice.

Željko Kovačević, HDZ-ov načelnik Općine Donja Motičina, koja je uz Grad Našice te općine Podgorač i Feričanci osnivač Našičkog vodovoda, kaže za Telegram kako je i on čuo da se u tamošnju kanalizacijsku mrežu ugrađuju cijevi užeg promjera, od onih predviđenih projektom, ali u tome ne vidi problem, jer Donja Motičina, općina od tisuću stanovnika, nema zgrada poput zagrebačke mamutice, pa je promjer cijevi dovoljan.

Možda bude posla i za EPPO

Pojašnjava kako ga je izvođač radova uvjeravao da se ugrađuju najkvalitetniji materijali, ali da razni zlobnici pričaju koještarije pokušavajući obezvrijediti cijeli projekt na kojem je mukotrpno radio. ”Nitko nije oštećen, jamčim vam, a da jest, ja bih bio prvi koji bi vas zvao da o tome pišete”, kaže Kovačević.

“Treba jasno utvrditi jesu li se sredstva trošila nenamjenski, koruptivno ili na bilo koji drugi krivični način, a odgovorne osobe, ako se to utvrdi, treba kazniti. Naravno da se postavlja pitanje kako trenutni načelnik Općine koji je trebao sudjelovati na koordinacijama nije uočio takve nepravilnosti, stoga postavljam otvorenu sumnju u njegovu možebitnu umiješanost. Isto tako smatram da je on kao načelnik trebao pridati veću pažnju u zaštiti interesa naše Općine i njenih mještana”, kaže za Telegram Dominik Mihaljević, vijećnik u Općini Donja Motičina.

Posao napreduje, dio cijevi već je zatrpan i pod zemljom, no možda na kraju bude posla i za EPPO, Ured europskog javnog tužitelja.