Je li slučajno to što se Zdravko Mamić povezao s Dragom Tadićem, pravomoćno osuđenim za podmićivanje sudaca?

Mamić i Tadić snimljeni su na fešti zajedno sa osječkim sucima zbog čega su završili na stegovnom postupku

FOTO: Screenshot RTL

Bliski kontakti pravomoćno osuđenog bivšeg savjetnika Dinama Zdravka Mamića s pravomoćno osuđenim poduzetnikom Dragom Tadićem posebno su zanimljivi u kontekstu najnovije afere u sudstvu. Otvorio ju je odbjegli Mamić nakon što mu je Vrhovni sud RH potvrdio šest i pol godina zatvora zbog izvlačenja novca iz Dinama. Optužio je šest sudaca za tešku korupciju. Tadić je pak osuđen upravo zbog sudjelovanja u pokušaju podmićivanja sudaca, i to onih Vrhovnog suda RH.

Mamić i Tadić, kako proizlazi iz fotografija što ih je sam Mamić objavio, družili su se s osječkim sucima koji su sudjelovali u procesima zbog izvlačenja novca iz Dinama. Mamić je sam sada odlučio priznati da je podmićivao suce jer je želio da mu pogoduju.

Kakva je bila uloga Drage Tadića?

Tadić je pak, od početka vlastite afere s podmićivanjem sudaca, negirao krivnju. Optužnica je Tadića i još četiri osobe – poduzetnika Srećka Jurišića, Tadićevu suprugu Božicu Ćavar Tadić, novinarku Sanju Marketić i ondašnjeg političara Ivana Drmića – teretilo za pokušaj podmićivanja sudaca Vrhovnog suda u slučaju Glavaš. Tadiću se na teret stavljalo da je organizirao i osmislio operaciju spašavanja Branimira Glavaša koji je tada u zatvoru u BiH služio kaznu zbog ratnog zločina. Željelo se utjecati na suce Vrhovnog suda koji će odlučivati o njegovoj žalbi na tu osuđujuću presudu.

Plan je bio da se Glavaševa odluka zaustavi na evidenciji i vrati novom sudskom vijeću koje bi donijelo odluku po volji Glavašu. No, cijela je akcija bila pod nadzorom USKOK-a. Kada je otvorena istraga suočeni s dokazima Jurišić, Ćavar Tadić, Marketić i Drmić priznali su djela i nagodili se. Tadić je sve od početka negirao.

SOA raskrinkala korupciju na sudu

Za ovaj slučaj doznalo se jer je Sigurnosno-obavještajna agencija (SOA) navodno nadzirala Tadićeve poslove sa Srbijom i BiH. Tako su došli do informacija i o mogućoj korupciji u Glavaševom slučaju. Bilo je to početkom srpnja 2010. godine. Već 20. srpnja USKOK na osnovu SOA-inih informacija traži prisluškivanje Tadića i ostalih.

Iz tajnih snimki moglo se čuti da su okrivljenici bili sigurni da će Glavaševu presudu kao evidentičar dobiti sudac Vrhovnog suda Ante Potrebica – kojeg nazivaju “onaj sa slovom P” ili “onaj koji ima potrebe”. No, panika nastaje kada naslućuje da će evidentičarka biti ondašnja sudska savjetnica na Vrhovnom sudu Gordana Korotaj.

Detaljni SOA-inih tajnih snimki

Jutarnji list objavio je i ono što je snimila SOA. U tim mjerama koje su nastale između 4. i 20. srpnja 2010. spominju se: sudac Vrhovnog suda Ranko kojeg zovu “čovjek s dva imena koji je na bolovanju”, sudac Vrhovnog suda Branko Brkić – koji je bio u vijeću i bio je protiv osuđujuće presude za Glavaša, a sada je sudac Ustavnog suda, ondašnja pomoćnica ministra pravosuđa Marina Dujmović Vuković – koju nazivaju “Veza u Zadru”, bivši političar Ivić Pašalić kojeg zovu “onaj s dva prezimena”, bivši predsjednik Stjepan Mesić – kojeg nazivaju “Stari”, “Čiča” ili “Brada”…

Iz snimljenih razgovora očito je da su Tadić i suoptuženici izravno ili preko posrednika uspostavljali kontakt s najmanje još troje sudaca Vrhovnog suda. Razvidno je i da su slučaj Glavaš pokušavali okrenuti preko dvije sutkinje čiji se identitet teško može naslutiti, s time da jedna od njih nikako nije pristajala na njihovu varijantu. Tu je i osoba s Vrhovnog suda kojeg nazivaju samo slovom “S”, preko koje poduzetnik Petar Pripuz za Tadića prikuplja informacije o stanju predmeta i mogućim koracima koje bi trebalo poduzeti.

Susret s predsjednikom Vrhovnog suda

U mjerama tajnog nadzora SOA-e, koje je tada objavio Jutarnji list, spominje se još poznatih imena, poput tadašnjeg ravnatelja policije Olivera Grbića – o kojem govore u kontekstu čovjeka iz Švicarske koji im je voljan dati novac, HDZ-ovog političara Vladimira Šeksa – kojeg je Tadić pokušavao pitati poznaje li sudsku savjetnicu na Vrhovnom sudu Gordanu Korotaj, ali mu Šeks ništa nije odgovorio, pjevača Miroslava Škore koji je, kako proizlazi iz tih snimki, na svoju ruku s jednim prijateljem iz Osijeka u Zadru pokušavao pomoći Glavašu, ali bez uspjeha, Mesićevog zeta Renata Obrenovića za kojeg govore da dolazi u Osijek…

Među ostalim, u tajnom nadzoru SOA-e, snimljen je i dogovor Drage Tadića s predsjednikom Vrhovnog suda Brankom Hrvatinom. Dogovaraju susret 14. srpnja 2010. u zagrebačkom restoranu Baltazar. Dan kasnije Hrvatin prijavljuje ondašnjem glavnom državnom odvjetniku Mladenu Bajiću da je Tadić raspitujući se o slučaju Glavaš “prešao granicu”.

Tadić će se kasnije, tijekom suđenja, čuditi tome. Tvrdit će da prilikom susreta s Hrvatinom ni po čemu nije mogao zaključiti da ga je naljutio ili mu izazvao nelagodu.

Drago Tadić: ‘Ja sam najgore prošao’

“Od svih optužbi točno je jedino da sam se raspitivao o stanju Glavaševa slučaja i preko supruge te informacije prenio Sanji Marketić”, uvjeravao je tijekom suđenja,

Svoju suprugu i sebe Tadić je nazvao najvećim žrtvama tog slučaja u kojem su “unatoč sporednim ulogama, najviše kažnjeni”. “Od svih bivših optuženika dobro poznajem jedino svoju suprugu, Sanju Marketić poznajem površno, a s Drmićem sam možda dva puta popio kavu”, kazao je Tadić. Dodao je njegov odnos s Glavašem kojega poznaje još od kraja osamdesetih godina nikada nije bio prijateljski, već strogo profesionalan.

Na kraju je Tadić ipak pravomoćno osuđen, a presudu mu je potvrdio upravo Vrhovni sud RH. No, pobjegao je iz Hrvatske u BiH gdje mu je kazna umanjena, pa ju je na kraju otkupio. O tome je Telegram detaljno pisao.