Je li Trump, kako tvrdi, pokraden na izborima i zašto mu se stalno topi prednost u nekim državama?

Od kasnog proljeća Trump tvrdi da mu se priprema velika izborna krađa. O čemu se radi?

FOTO: Profimedia

Još od izborne noći, američki predsjednik Donald Trump tvrdi da je grubo pokraden na predsjedničkim izborima, te da mu prevarantski demokrati pokušavaju uskratiti pobjedu. Njegovi lojalisti poput Rudyja Giulianija održavaju skupove protiv izborne krađe, pristaše se okupljaju ispred izbornih odbora i traže obustavu brojanja glasova (a negdje pak traže dodatno brojanje, ovisno kako im paše), a stožer priprema tužbe kojima želi zaustaviti brojanje glasova.

U nekoliko saveznih država, Trump je uistinu u izbornoj noći imao golemu prednost od nekoliko stotina tisuća glasova, koje se zatim postepeno istopila. U Michiganu i Wisconsinu, bio je debelo ispred protukandidata Joea Bidena, da bi zatim izgubio obje savezne države – očitom krađom, kaže. O čemu se točno radi i zašto američki predsjednik tvrdi da je pokraden?

Preko 100 milijuna dopisnih glasova

Donald Trump već mjesecima upozorava na navodnu izbornu prevaru koja mu se priprema. Telegram je o tome ekstenzivno pisao prije nekoliko tjedana, kad samo se zapitali može li Trump ukrasti izbore. Pod krinkom planirane izborne prevare, Trump je pripremao teren za pravnu i propagandnu bitku nakon što se zatvore birališta.

Ove godine, zbog pandemije koronavirusa, velik broj američkih glasača svoje je pravo glasao odlučilo iskoristiti dopisno, glasajući putem pošte. To je sasvim legitiman način glasanja kakvim se i sam Trump prethodno koristio, a razlika je samo u volumenu: zbog korone, 100 milijuna Amerikanaca ove je godine glasalo dopisno, prije otvaranja birališta.

Dopisni glasovi broje se kasnije

Znajući da će Amerikanci masovni glasati dopisno, Trump se bacio u propagandnu histeriju oko prevare. Bez ijednog dokaza ustvrdio je kako će se putem američke pošte u sustav ubaciti deseci, pa i stotine milijuna nepostojećih glasova, kako bi ga se sabotiralo na izborima (čelnik federalne pošte Trumpov je kadar). Svoje je pristaše upozoravao da ne glasaju dopisno, već da se pojave na biralištu, što je velik broj republikanaca i napravio. Demokrati su pak, u velikoj mjeri, ostali doma i glasali preko pošte.

Brojne savezne države imaju pravila i zakone koji kažu da se takvi glasovi ne mogu početi brojati prije nego se otvore redovna birališta, odnosno nakon što se prebroje glasovi s biračkih mjesta. Zbog takvih pravila, dopisni glasovi često se prebrojavaju nakon glasova s biračkog mjesta, pa se stvara dojam da se Trumpova prednost iznenada topi – ustvari, prave prednosti nije ni bilo, nego su demokrati većinom glasali dopisno, a dopisni se glasovi broje nakon glasova s birališta.

Želi izbaciti dio glasova

Dodatno, osim toga, neke savezne države imaju tendenciju brže obrade glasova s biračkih mjesta iz manjih krajeva, dok urbane sredine često ostaju za kraj. U većim gradovima ključnih saveznih država u kojim se sada broje glasovi, Biden ima osjetnu prednost, a kako se sad na kraju zbrajaju dopisni glasovi iz urbanih sredina, golema većina ide ih demokratima. To Trumpu omogućava da tvrdi kako se masovno ubacuju nepostojeći glasovi, iako za to ne postoji baš niti jedan dokaz.

Njegova je teza da treba prihvatiti samo one glasove, koji su prebrojani u izbornoj noći. No, u Americi je prilično uobičajeno da finalno brojane glasova traje nekoliko dana nakon izbora, zbog kompleksnosti sustava i velike količine saveznih država, okruga i gradova. I sam Trump pobijedio je 2016. godine tek nakon što su prebrojani svi glasovi po saveznim državama, što nije bilo moguće napraviti odmah u izbornoj noći.

Traži da se prestane brojati

Kako je mjesecima tvrdio da će biti pokraden, Trump sada može kazati da se ostvaruje ono na što je upozoravao. Proglasio je pobjedu bez obzira na to što nisu prebrojani glasovi svih Amerikanaca, te traži da se obustavi njihovo daljnje brojanje, osim u saveznim državama u kojima traže da se dodatno prebrojava.

O mogućoj ustavnoj krizi odlučit će naredni dani. Sve do početka prosinca, Trump može podizati tužbe i tražiti nova prebrojavanja glasova u saveznim državama, no u prosincu se sastaju elektori koji će na kraju odabrati novog predsjednika. Sastanak elektora u prethodnim je godinama uglavnom bila formalnost, no ove bi godine moglo doći do niza problema – a u svakom slučaju, dio Amerikanaca smatrat će da je Biden na prevaru došao do Bijele kuće.