Trump će sudskim tužbama pokušati spriječiti svoj izgledni poraz. Evo što se događa

Strategija je jasna: tamo gdje su izgubili, dovesti u pitanje regularnost izbora

US President Donald Trump dances as he leaves after speaking during a Make America Great Again rally at Laughlin/Bullhead International Airport October 28, 2020, in Bullhead City, Arizona. (Photo by Brendan Smialowski / AFP)
FOTO: AFP

Donald Trump, koji mjesecima uvjerava da bi na predsjedničkim izborima mogao biti pokraden, veće je u izbornoj noći, sasvim neutemeljeno, proglasio svoju veliku pobjedu. Bilo je to u najmanju ruku preuranjeno: milijuni glasova Amerikanaca još nisu bili prebrojani.

Uz proglašenje pobjede – koja je bila sve, samo ne sigurna – Trump je, očekivano, “upozorio” i na “veliku prijevaru”. Bez ikakvog utemeljenja i dokaza, doveo je u pitanje regularnost američkog izbornog procesa, na isti način kako je to činio i mjesecima ranije, tvrdeći da je njegov poraz na izborima moguć samo uz prijevaru.

Što će točno, nakon prebrojavanja svih glasova, učiniti američki predsjednik koji s te pozicije i dalje u svojim rukama ima moćne mehanizme vlasti, tek će se vidjeti. No, izborna noć i dani koji su uslijedili ukazali su na trenutnu strategiju njegovog izbornog stožera: u saveznim državama u kojima su izgubili pokušat će dovesti u pitanje izborni proces i njegovu regularnost.

Kako je sve počelo?

Moglo bi se tvrditi da je počelo još puno prije izbornog dana, s obzirom da je Trump mjesecima uvjeravao da mu na izborima prijeti velika krađa i vodio kampanju protiv dopisnih glasova, što je ukazivalo da bi mogao dovoditi u pitanje legalnost izbora.

Međutim, konkretno ovoga tjedna krenulo je u izbornoj noći kada je republikanski kandidat najavio da će tražiti od Vrhovnog suda da intervenira u izborni proces.

Što je izjavio Trump?

“Što se mene tiče, već smo pobijedili”, izjavio je Trump u izbornoj noći, dodavši da je “ovo velika prijevara” američkog naroda. Pritom je spominjao intervenciju Vrhovnog suda jer, kao, ne želi da se u četiri ujutro “neki glasovi dodaju na popis”.

“Ići ćemo na Vrhovni sud. Želimo da svo glasanje stane”, najavio je svojim pristašama. U tom trenutku nije iznio nikakve detalje, a njegova izjava o stopiranju glasanja izazvala je konfuziju jer su birališta već bila zatvorena, nitko više u tom momentu nije glasovao. No, Trump je zapravo ciljao na to da se stopira prebrojavanje dopisnih glasova.

Ide li se na Vrhovni sud?

Nakon Trumpovih tvrdnji o uključivanju Vrhovnog suda, niz uglednih američkih i europskih medija analizirao je tu tvrdnju te razgovarao s pravnim stručnjacima o mogućnosti da Vrhovni sud doista intervenira promptno u izborni proces. Stvari, međutim, nisu baš tako jednostavne niti pravocrtne, kako bi to Trump sasvim sigurno želio.

Vrhovni sud odlučuje tek nakon što niži sudovi donesu svoje presude, komentirao je u srijedu Trumpove najave New York Times, napominjući da je u cijeloj državi podnesen velik broj tužbi koje imaju veze s izborima, ali se ne zna koje bi od njih mogle dospijeti do Vrhovnog suda. Zasad se, dakle, prije svega očekuju pravne bitke na nižim sudovima.

Što se trenutno zbiva?

Trumpov pravni tim nije krenuo na Vrhovni sud, nego upravo na niže sudove, u saveznim državama. Stožer Donalda Trumpa podnio je već nekoliko tužbi, u kojima uglavnom traže da se zaustavi prebrojavanje glasova. Tužbe su podnesene u srijedu u Pennsylvaniji, Michiganu i Georgiji, a očekuje se i u Nevadi. U Wisconsinu, pak, traže novo prebrojavanje glasova.

Sudovi u Michiganu i Georgiji odbacili su već zahtjeve da se zaustavi prebrojavanje glasova. Jedan od slučajeva tužbi u Pennsylvanije je nešto složeniji. Republikanci su prije izbora tražili od Vrhovnog suda da odluči mogu li se u toj saveznoj državi brojati i dopisni glasovi poslani prije ili na dan izbora, ali koji stignu i do tri dana zakašnjenja (do petka, 6. studenog). Trumpov stožer tražio je da im se dopusti uključivanje u taj slučaj, o kojem Vrhovni sud nije odlučivao prije izbora, a tek treba vidjeti hoće li to učiniti sada.

Dokad će pravne bitke trajati?

Iz zadnjih istupa Donalda Trumpa jasno je da republikanski kandidat ne misli odustati od svoje strategije da dovodi u pitanje integritet cijelog izbornog procesa u Americi. Nekoliko današnjih tvitova, pisanih velikim slovima, vrlo jasno to sugeriraju; u jednom je zatražio prekid brojanja glasova, u drugome (bez ikakve podloge) poručio da se nikakvi glasovi pristigli nakon izbornog dana neće brojati.

U trećem tvitu najavio je osporavanje rezultata u saveznim državama koje je osvojio Joe Biden, uz opet ničim potkrijepljenu tvrdnju o izbornoj prijevari. U najmanju ruku mogu se očekivati tjedni žestokih pravnih i verbalnih okršaja. Američki Ustav propisuje da predsjedniku završava mandat u podne, 20. siječnja, kada prisegu treba položiti novi predsjednik.