Jeb Bush dao je neka obećanja o ekonomiji koja jednostavno nitko ne može održati, smatraju stručnjaci

Kandidat za američkog predsjednika najavio je 19 milijuna radnih mjesta

Jeb Bush
FOTO: AFP/AFP PHOTO

Jeb Bush kandidirao se za predsjednika SAD-a, a u svom je govoru jučer rekao kako mu je cilj ekonomski rast od 4 posto na godišnjoj razini te stvaranje 19 milijuna radnih mjesta tijekom predsjedničkog mandata.

Ovo je smiješna tvrdnja, piše Business Insider. Problem je u tome što kao predsjednik ne možete samo odlučiti koliko će gospodarstvo rasti ili koliko ćete poslova stvoriti. Bush također zvuči kao da tvrdi da mi ne vidimo ekonomiju koja je bliska njegovoj viziji, što ipak nije slučaj.

Na godišnjoj razini rast BDP-a u SAD-u iznosi oko 3,5 posto još otkako je država izašla iz recesije, a s obzirom na ozbiljnost financijske krize, to se i ne čini tako loše. Što se radnih mjesta tiče, veliki broj poslova otvoren je tijekom tog oporavka. Otkako je recesija u SAD-u službeno završila u lipnju 2009. godine, otvoreno je više od 11 milijuna radnih mjesta, a zapošljavanja vlade bila su u padu.

Ekonomija ovisi o drugim faktorima

Jeb Bush, dakle, tvrde u Business Insideru, ne može davati ovakva ekonomska obećanja jer ih ne može osigurati. SAD-u se neće dogoditi određeni rast gospodarstva samo zato što je to rekao neki političar.

Ekonomija će biti ovisna o stvarima kao što su demografska kretanja jer će puno pripadnika milenijske generacije (rođeni između 1980-ih do ranih 2000-ih) postati radnici primarne dobi, a mnogo pripadnika generacije rođene nakon Drugog svjetskog rata otići će u mirovinu.

Relevantni će biti i globalni poslovni krugovi i financijska tržišta, koja ne ovise o američkom predsjedniku. Na primjer, u ovoj fazi u izbornom ciklusu na predsjedničkim izborima 2008. godine, tj. u lipnju 2007. godine, bilo je znakova koji su upućivali da će se stambeno tržište naći u problemima, ali za burze se još nije moglo predvidjeti što će se dogoditi. A čak i ljudi koji su poznavali stanje na stambenom tržištu nisu znali koliko će ozbiljno to na kraju ispasti, kako će teška recesija biti i koliko će SAD-u trebati da se iz nje izvuče.