Jedan tata od 2010. pokušava vidjeti sina. Ovo je njegova nevjerojatna borba za pravo da se druži sa svojim djetetom

Ustavni sud utvrdio je da je ovom ocu povrijeđeno pravo na suđenje u razumnom roku

Tata iz Sesvetskog Kraljevca već osam i pol godina bori se na sudovima za svoje pravo da viđa sina. Njegov slučaj promijenio je do sada već nekoliko sudova, presude su sve glasile u korist oca, nije realizirano više ovrha i sina nikako nije uspio vidjeti.

Sada je i Ustavni sud RH ocijenio kako sve to traje nedopustivo dugo. Zbog povrijeđenog prava na suđenje u razumnom roku dosuđena mu je odšteta od 13.200 kuna, a niži sudovi dobili su nalog da u roku od šest mjeseci riješe spor između njega i bivše supruga oko ostvarivanja roditeljskog prava.

Prva presuda još 2010. godine

I prije nego što je zatražio sudsku zaštitu ovaj otac imao je problema s viđenjem sina. Još u svibnju 2010. dobio je rješenje Općinskog suda u Daruvaru prema kojem mu je supruga morala dozvoliti da viđa dijete, no ona se na to oglušila. Zato u prosincu te iste godine otac podnosi zahtjev za ovrhu kako bi ostvario susrete i druženje sa sinom. Postupak kreće na Općinskom sudu u Daruvaru. U međuvremenu otac podnosi i kaznenu prijavu protiv bivše supruge.

Prvo ročište Općinski sud u Daruvaru održao je 19. siječnja 2011., no sud ne donosi nikakvu odluku već traži oca da dostavi dokaz o podnesenoj kaznenoj prijavi. On idući dan to i čini, a dan kasnije kasnije javlja se i njegova bivša supruga. Dostavlja u spis svoje očitovanje na tužbu. Sud nakon toga ipak donosi rješenje o ovrsi u korist oca, na koje se djetetova majka vrlo brzo žali.

Slučaj zato odlazi na viši sud, sud u Virovitici koji 7. srpnja 2011. ukida rješenje o ovrsi, te predmet vraća sudu u Daruvaru.

Majka sa sinom seli u drugi grad

Iduće ročište na tom sudu održava se 1. rujna 2011. godine. Na njega stiže predstavnik Centra za socijalnu skrb Daruvar s informacijom da je majka preselila u Okučane. Zato za ovaj slučaj Općinski sud u Daruvaru više nije mogao biti nadležan.

Predmet je relativno brzo, već 23. rujna 2011. ustupljen Općinskom sudu u Novoj Gradiški kao mjesno nadležnom.

Novi potez sada vuče bivša supruga gospodina iz Sesvetskog Kraljevca. Na Općinskom sudu u Novoj Gradiški pokreće paralelan proces. U njemu traži izmjenu odluke o načinu održavanja susreta oca i sina. Informaciju o tome dostavlja u sudski spis u kojem otac traži ovrhu.

Općinski sud u Novoj Gradiški 18. listopada 2011. održava novo ročište nakon kojeg od Policijske postaje Sesvete zatraži zapisnik o intervenciji protiv oca 6. studenog 2010., kao i svu dokumentacija Centra za socijalnu skrb. Majka je, naime, ranije tvrdila da otac zlostavlja dječaka.

Nadzor nad roditeljskom skrbi

Osim tih dokumenata u sudski spis stiže i rješenje Centra za socijalnu skrb Nova Gradiška kojim je majka dobila nadzor nad izvršavanjem roditeljske skrbi do 30. lipnja 2012. godine. Sud prikuplja i nalaze što su ih za dječaka izdale Psihijatrijska bolnica za djecu i mladež Zagreb, te Poliklinika za zaštitu djece Grada Zagreba.

Otac 23. prosinca 2011. šalje sudu požurnicu. Konačno, 25. siječnja 2012. Općinski sud u Novoj Gradiški određuje ovrhu i nalaže djetetovoj majci da poštuje ono ranije rješenje suda u Daruvaru iz svibnja 2010. godine, te da bivšem suprugu omogući druženje i susrete sa sinom.

Majka se ponovno žali. Sudski spis zajedno s njezinom žalbom 29. veljače 2012. odlazi na Županijski sud u Slavonskom Brodu. Sredinom travnja 2012. žalba joj je odbijena.

Otac nikako ne uspijeva vidjeti sina

Unatoč tome, otac ponovno ne dobiva priliku vidjeti dijete. O tome 20. lipnja 2012. piše Općinskom sudu u Novoj Gradišci. Uz dopis predlaže da sud kazni njegovu bivšu suprugu s 5.000 kuna, te da joj nastavi izricati novčane kazne sve dok ne ispoštuje nalog suda.

Ne događa se ponovno ništa, pa 2. srpnja šalje novu požurnicu. Općinski sud u Novoj Gradišci 13. srpnja održava ročište na kojem ispituje dječakove roditelje i psihologinju iz Centra za socijalnu skrb Nova Gradiška. Majka doista tada biva kažnjena. Dobila je upozorenje i da će joj kazna biti izrečena svaki idući put kad ne dozvoli ocu druženje s dječakom.

Unatoč tome, otac ponovno ne dobiva sina u dogovoreno vrijeme, pa 19. srpnja ponovno požujue ovrhu, odnosno realizaciju svog prava da vidi dijete.

Protiv rješenja kojim joj je izrečena novčana kazna majka 1. kolovoza 2012. podnosi žalbu, te ukazuje kako se još rješava njezin zahtjev za promjenu odluke o održavanju susreta oca sa sinom.

Rješenje, odluka, žalba, rješenje…

Slučaj ponovno dolazi na viši sud. Županijski sud u Slavonskom Brodu 7. rujna 2012. potvrđuje novčanu kaznu što ju je mama dobila, ali prihvaća djelomično i njezin prijedlog da se odgodi ovrha. I sve se ponovno vraća na prvostupanjski sud.

Početkom studenog 2012. proces na Općinskom sudu u Novoj Gradiški kreće iznova. Sada taj sud odlučuje ipak odgoditi ovrhu dok sudskim putem ne bude donijeta nova odluka o susretima oca i sina, što je tražila dječakova majka. Otac se tome protivi, no sud ipak u travnju 2013. odgađa ovrhu.

Sada on ulaže žalbu. Podnio ju je 2. svibnja, a već 22. svibnja požuruje njezino rješavanje. Sudski spis tada odlazi Općinskom državnom odvjetništvu u Slavonskom Brodu koje vodi posupak na osnovi kaznene prijave što ju je otac podnio protiv bivše supruge. Prijavio ju je za kazneno djelo sprečavanja i neizvršavanja mjera za zaštitu djeteta i maloljetne osobe. Svu traženu dokumentaciju sud iz Nove Gradiške dostavlja 5. lipnja 2013. tužiteljstvu.

Dan kasnije, 6. lipnja Županijski sud u Slavonskom Brodu odbija žalbu koju je otac podnio na odluku o prekidu postupka ovrhe.

Nova odluka o susretima oca i sina

U međuvremenu se odlučuje o tome kako će otac ostvarivati pravo da viđa sina. No, ni nakon što je odluka donijeta ne uspijeva se susresti s djetetom. Zato, 26. ožujka 2015., traži nastavak ovršnog postupka. Mjesec dana kasnije obavještava sud da se ni uz sudjelovanje djelatnika Centra za socijalnu skrb Nova Gradiška nije uspio vidjeti sa sinom. Traži da sud angažira sudskog ovršitelja.

Sud u Novoj Gradiški 20. travnja 2015. ponovno donosi rješenje o ovrsi kojim nalaže majci da omogući druženje i susrete sina s ocem. To otac 1. svibnja ne uspjeva, pa od suda ponovno traži kaznu za bivšu suprugu. Ponovno traži i da sudski ovršitelj oduzme dijete. Sud 15. svibnja 2015. to i odobrava. U Okučane, pred obiteljsku kuću stižu ovrhovoditelj, djelatnici Centra za socijalnu skrb i policija.

‘Hoću ostati sa svojom mamom!’

Mučni pokušaj ovrhe trajao je punih pet sati. “Neću ići, pustite me! Hoću ostati sa svojom mamom. Mamaaa, ne daj me”, zapomagao je kroz suze tada osmogodišnji dječak opirući se rukama i nogama ovršitelju i dvojici policajaca. Ovrha je na kraju odgođena.

Majku su još upozorili kako odgoda same ovršne radnje ne znači i odgodu postupka, te da i dalje pravno egzistira “rješenje o oduzimanju djeteta i predaji ocu radi susreta i druženja”. Ona je na to rješenje 25. svibnja uložila žalbu, te priložila dječakovu medicinsku dokumentaciju. Ipak, 5. lipnja događa se novi pokušaj ovrhe, koji je također propao.

Centar za socijalnu skrb sada zaključuje kako “nije u interesu djeteta da se ide s prisilnim oduzimanjem, jer je pravo djeteta uvijek iznad prava roditelja”.

Nastavak sudske borbe roditelja

I u idućih godinu dana otac i majka nastavljaju sudsku borbu. U konačnici sud 13. srpnja 2016. određuje novu ovrhu, koja ponovno nije provedena. Naime, ni majka ni dijete nisu bili kod kuće. Otac sina nije dobio ni 29. srpnja, kada je propala još jedna ovrha.

Majka krajem kolovoza ponosi žalbu na rješenje o ovrsi, te traži izuzeće suca. Njezinu žalbu sud u Požegi usvaja 24. kolovoza i odgađa ovrhu na šest mjeseci, no sudac u postupku ostaje isti. Sud još nalaže i detaljnu obrade dječaka i njegovih roditelja u Klinici u Zagrebu za psihotraumu djece.

U travnju 2017. sud provjerava jesu li roditelji i dječak bili na toj obradi, a majka javlja sudu da “nije pokrenula postupak obrade”, jer smatra da “to nije njena dužnost”. Spremna je, kaže, na taj postupak kada sud o tome donese rješenje.

Sad i sud kaže da je ovrha neprovediva

U međuvremenu, otac obavještava sud da još uvijek nije uspio vidjeti sina. Novo ročište u ovršnom postupku održano je 6. listopada 2017. godine. Tada je predstavnik Centra za socijalnu skrb Nova Gradiška tražio od suda da “apelira na ovršenicu da prihvati postupak”.

Sud konačno šalje roditelje u Psihijatrijsku bolnicu za djecu i mladež u Zagrebu na obradu, ali se majka na dogovorenom susretu 17. rujna 2018. ne pojavljuje. Sud nastavlja provođenje ovrhe 2. studenog, no majka na to rješenje ulaže žalbu. Žalba joj je odbijena 30. listopada lani.

Ovrha ponovno nije provedena jer je dječak odbio poći s ocem. Tada i sud donosi odluku da je ovrha neprovediva, te obustavlja postupak, ali se otac na to žali. Kako mu je žalba usvojena sve je vraćeno na početak.

Ovom gospodinu iz Sesvetskog Kraljevca već je ranije odlukom Županijskog suda u Slavonskom Brodu iz 2016. plaćena naknada od dvije tisuće kuna zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku. Kako ni nakon toga proces nije okončan u roku od šest mjeseci, odlučio se na ustavnu tužbu, koja mu je sad usvojena. Ni nakon toga, rekao nam je njegov odvjetnik, nije uspio vidjeti sina.