Jedna od šefica iz AstraZenece, inače Hrvatica, za HRT: 'Cjepivo je sigurno za starije i čuva od britanskog soja'

Tvrdi i da se cjepivo pokazalo gotovo jednako učinkovito na britanski soj

FOTO: Screenshot/HRT

Iskra Reić, viša potpredsjednica AstraZenece za Europu i Kanadu, večeras je u intervjuu za HRT komentirala kašnjenje cjepiva protiv Covida, pričala o utjecaju cjepiva te kompanije na nove sojeve, ali i o njegovoj učinkovitosti na građane starije od 65 godina.

Reić, Splićanka koja je vani ostvarila uspješnu karijeru, još jednom je ponovila kako nije točna informacija da će kompanija isporučiti tek polovinu dogovorene količine cjepiva. Tvrdi kako se radi na tome da isporuče ono što su dogovorili s Europskom komisijom.

Priznaje i da je bilo problema u početku proizvodnje. “Moram naglasiti da je proizvodnja cjepiva kompleksan biološki proces, gdje radite sa živim organizmima. Potrebno je nekoliko mjeseci da stanice koje proizvode cjepivo narastu i podijele se, a nakon toga imate nekoliko tisuća kompleksnih parametara koje morate podesiti kako bi dobili maksimalnu količinu doza po litri supstance cjepiva, a isto tako kako bi svaka serija bila sukladna i dobra da prođe kontrolu kvalitete prije puštanja u promet”, obrazlagala je Reić.

Učinkovitost za starije od 65

Osvrnula se i na probleme s cjepivom vezane uz cijepljenje starijih od 65. A pritom se pozvala i na rezultate iz stvarnog života. “Ako pogledate danas podatke koje imamo, bilo da se radi o kliničkim studijama, bilo da se radi o podacima iz stvarnog života, tzv ‘real world evidence’ podaci, vrlo je jasno da je cjepivo AstraZenece i Sveučilišta u Oxfordu vrlo učinkovito i sigurno, bez obzira na životnu dob.

Jednako tako više podatka koji jasno dokazuju učinkovitost i sigurnost u populaciji starije životne dobi trebali bi promijeniti i preporuke koje neke zemlje imaju”, kazala je te dodala kako su neke zemlje preporuke već promijenile a da očekuje da to učini i Njemačka.

Učinkovitost na mutacije

Govoreći o utjecaju cjepiva na nove mutacije kazala je kako je trenutno puno studija u tijeku. “Mogu podijeliti kako se cjepivo pokazalo ili gotovo jednako učinkovito na Kent mutaciju ili britanski soj. Za južnoafričku mutaciju napravljena je studija na većini cjepiva. Ono što se pokazalo da iako sva cjepiva imaju nešto nižu učinkovitost na mutaciju iz Južne Afrike, ipak još uvijek imaju učinkovitost prema teškim oblicima i hospitalizacijama, što je na kraju dana najvažnije. Ne postoje još uvijek finalni podaci na mutaciju iz Brazila”, rekla je.

Također je istaknula kako AstraZeneca radi na novoj generaciji cjepiva te da su ona na bazi viralnog vektora. “Ono što je dobra vijest je što se cjepiva koja su na bazi viralnog vektora mogu modificirati u laboratoriju tako da se već uzela modifikacija s obzirom na genetičku promjenu spike proteina na virusu i na tome se radi”, zaključila je.

Iskra Reić rođena je Splićanka, po struci doktorica dentalne medicine, a diplomu je stekla na Medicinskom fakultetu u Zagrebu. Britansko-švedskoj kompaniji pridružila se 2001. godine, a izvršna potpredsjednica za Europu i Kanadu postala je u travnju 2017. Odgovorna je za rezultate šest tisuća zaposlenika u trideset zemalja.