Jedna od vodećih američkih stručnjakinja za Rusiju: 'Putin se jako promijenio. Treba si priznati da smo ušli u Treći svjetski rat'

Fiona Hill bila je članica nekoliko američkih administracija, a sada kaže kako vidi velike promjene na Putinu

Fiona Hill, bivša članica američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost i jedna od vodećih stručnjakinja za Putinovu Rusiju, dala je veliki intervju portalu Politico. Kazala je, između ostalog, kako se Putin neće libiti upotrijebiti nuklearno oružje ukoliko procijeni da mu može koristiti, te kako se svijet, htio ili ne, već nalazi u Trećem svjetskom ratu.

Rođena u Britaniji i školovana na Harvardu, Fiona Hill dugo je radila u obavještajnim strukturama američke vlade, pod administracijama Georgea W. Busha i Baracka Obame, dok ju Donald Trump nije imenovao u Vijeće za nacionalnu sigurnost.

S Trumpom se vrlo brzo rastala, upravo na pitanju Rusije: smatrala je da je Trump previše blizak Vladimiru Putinu. “Nažalost, nalazimo se obrascima za koje smo nakon Drugog svjetskog rata mislili da ih nikad više nećemo vidjeti”, kazala je u razgovoru za Politico.

Promjene na Putinovom ponašanju

Ti obrasci, smatra Hill, uključuju zapadne kompanije koje godinama ne razumiju da financiraju ratne ambicije jednog tiranina, obožavatelje u drugim zemljama koji u autokratu vide snagu, kao i tendencije političara da se međusobno optužuju za sitne interne stvari, a zanemaruju sigurnost svoje zemlje.

Ono što je posebno brine su promjene koje vidim u Putinovim nastupima i govorima. Kao članica američkih administracija, Hill je sudjelovala na nekoliko sastanaka s Putinom, no kaže da je ruski predsjednik sada puno emotivniji i gnjevniji nego prije. Nešto slično kazala je i francuska delegacija, nakon Macronovog susreta s ruskim diktatorom.

“Putin je uvijek bio proračunat i ciničan u svojim nastupima”, kaže Hill. “U posljednjim se govorima vidi gnjev i to je jako opasno, jer oko Putina ne postoji sustav kontrole i nadzora. To se vidjeli na njegovom javnom sastanku s ruskim Nacionalnim vijećem sigurnosti”.

Izolaciju proveo u arhivama Kremlja?

Smatra da je lako moguće kako je Putin svoju izolaciju od koronavirusa provodio u arhivama Kremlja, opsesivno proučavajući stare mape i dokumente, te da je tako došao do zaključka o velikoj povijesnoj nepravdi prema Rusiji. “Uvidio je da se granice tijekom povijesti stalno mijenjaju, čini mi se, pa sada kaže: koga briga ako opet promijenimo granice? Njegov cilj nije Ukrajina, već uništavanje međunarodnog poretka koji se temelji na pravilima”.

Na ovom smo putu od 2007. godine, kada je Putin rekao da ne može pristati na proširenje NATO saveza, kazala je Hill u razgovoru za Politico. Tada su krenule agresije, prvo na Gruziju, a zatim na Ukrajinu. “Putin želi obnoviti Ruski imperium, a ne Sovjetski savez, što bi nas trebalo zabrinuti. U ruskom su carstvu bile zemlje koje nisu bile u Sovjetskom savezu. To ne znači nužno da želi okupirati sve te zemlje, ali ih želi oslabiti, učiniti financijski ovisnima, postaviti svoje ljude na čelo”.

Putin se u trenutnom ratu neće libiti koristiti oružje za masovno uništenje, smata Hill. To je govorio i Donaldu Trumpu na sastanku prije nekoliko godina, čemu je Hill svjedočila, no misli da Trump nije shvatio poruku. “Putin mu je vrlo otvoreno kazao kako Rusija ima hipersonične rakete”. Smatra da će Putin koristiti sve što mu je na raspolaganju, što je vrlo jasno rekao na televiziji.

Mi smo u Trećem svjetskom ratu

“Ako ima instrument koji može koristiti, koristit će ga”, rekla je. “Mi svaki put mislimo, pa neće valjda, ovo je previše okrutno, i onda ispadne da hoće. To nas ne bi trebalo zastrašiti, već bismo se trebali pripremiti za tu mogućnost. Treba nam savez širi od NATO-a ako ga želimo zaustaviti”.

Povlačeći paralele s Drugim svjetskim ratom, Hill je rekla: “Bez obzira da li si želimo to priznati ili ne, mi smo u Trećem svjetskom ratu. U njemu smo već neko vrijeme. Svi sukobi koje gledamo imaju korijen u nekim prethodnim sukobima, pa i raspad Austrougarske monarhije i Ruskog carstva na kraju Prvog svjetskog rata”, kazala je.

“A Putin već dugo radi na preparaciji i indoktrinaciji političara na ljevici i desnici. To je dio psihološkog i informacijskog rata koji traje već dugo. Zato vidite ljude koji govore kako je NATO za sve kriv, bravo Putin, i tako dalje. Kažem, mi smo u ratu već godinama. Putin je otvorio vrata za koja smo mislili da su zauvijek zatvorena nakon Drugog svjetskog rata”.