Kupa se probila kroz kanalizaciju u Petrinji. Šef Hrvatskih voda pokušao objasniti zašto je puknuo nasip, nadrealno je

Uživo pratimo stanje s obranom od poplava u brojnim mjestima

U Hrvatskoj još uvijek traje borba s poplavama koje su pogodile područje Karlovačke i Sisačko-moslavačke županije. U Sisku i Petrinji tek se očekuje vrhunac vodenog vala te je situacija na pojedinim mjestima kritična.

Vodeni val prošao je kroz Karlovac, rast tamošnjih rijeka stagnira, no neka mjesta su i dalje poplavljena i odsječena. Popravlja se situacija u Hrvatskoj Kostajnici gdje je vodostaj rijeke Une u padu.


PRATIMO RAZVOJ SITUACIJE S POPLAVAMA:


DHMZ analizirao što je dovelo do katastrofalnih poplava u Gračacu

  • DHMZ je objavio analizu zašto je u ogromnim poplavama koje su Hrvatsku pogodile proteklih dana najviše pogođeno područje južne Like i Dalmacije s naglaskom na Gračac. U tom gradu su, naime, premašeni apsolutni dnevni i mjesečni maksimumi količine oborine. Tamo je , naime, u 17 dana palo 500,3 milimetara oborine što je gotovo četiri puta više oborine nego što je uobičajeno za svibanj, 128,5 milimetara. U Gračacu je 15. svibnja 2023. u osam ujutro izmjereno 256,4 milimetara i time je premašen maksimum dnevne količine oborine za ovu postaju na kojoj se mjeri od 1960. godine.

Navodeći još neke primjere rekordnih oborina u proteklim danima, DHMZ javlja kako rezultati statističke analize pokazuju kako su značajno premašeni višednevni maksimumi koji se mogu očekivati s povratnim razdobljem većim od 500 godina. Objasnili su i koja je uloga rijeke Zrmanje u cijeloj priči. Više možete pročitati ovdje.


U Osječko-baranjskoj županiji ne očekuje se ozbiljniji vodeni val

  • Na području Osječko-baranjske županije poduzete su sve potrebne mjere obrane od poplava u ovlasti Hrvatskih voda i županijskog Stožera Civilne zaštite i ne očekuje se ozbiljniji vodeni val, izvijestio je u petak taj stožer. Nakon obilaska nasipa u vikend-naselju Karašici, u blizini Osijeka, načelnik Stožera dožupan Mato Lukić izjavio je kako su, u slučaju većeg pogoršanja, spremne operativne snage te oprema i infrastruktura.

Imamo dovoljne količine vreća, pijeska, isušivača i pumpa. Nadamo se da to neće biti potrebno, ali bit ćemo spremni intervenirati pokaže li se potreba. Na mjestima gdje je situacija nešto lošija povremeno se angažiraju lokalni stožeri, ali nadamo se da će sve ostati na toj razini, rekao je Lukić. Direktor osječkoga vodno-gospodarskog odjela Hrvatskih voda Željko Kovačević izvijestio je kako je Drava u Osijeku pred proglašenjem redovitih mjera od poplava, koje se očekuje u iduća dva do tri dana s obzirom na to da je trenutačni vodostaj 312 centimetara, a redovite mjere proglašavaju se na razini od 350 centimetara.

“Što se tiče manjih slijevova Karašice i Vučice, imamo izvanrednu obranu od poplava na Vučici, kod mjesta Marjančaci, i taj vodeni val lagano ulazi u Dravu. Na većini manjih vodotoka situacija je pod kontrolom, vodostaji stagniraju ili opadaju, nema značajnijih povećanja pa ne očekujemo neki ozbiljniji vodeni val”, dodao je Kovačević.


U Petrinji spremni za vodostaj 1020, očekuju manje

  • Predsjednik Stožera civilne zaštite Sisačko-moslavačke županije Mihael Jurić rekao je da je na mjernoj postaji Farkašić voda na vrhuncu. “Na nekakvom smo očekivanom maksimalnom vodostaju. Možda će još porasti par centimetara s obzirom na stanje kakvo je bilo na karlovačkom području. Tako da vjerujemo da će tijekom dana vrh vodnog vala proći ovdje kroz Petrinju”, kazao je.

Spremni su, ispričao je, za vodostaje do 1020 centimetara, ali očekuju dosta manje. “Vjerujem da će sve to danas proći u najboljem redu”, kazao je.


Komes: ‘Pratimo val iz Karlovca’

  • Gradonačelnica Petrinje Magdalena Komes kazala je za HRT da trenutno prate val koji je u tijeku z Karlovca danas i tijekom noći. Kazala je i da voda u Petrinji nije probila nasip već je vjerojatno kanalizacijska cijev oštećena u potresu i kroz nju izbija voda.

“Međutim, Hrvatska vojska cijelo je vrijeme s nama na terenu. Pune vreće s pijeskom i ovdje izrađuju jedan zdenac koji će osigurati da se dalje ovaj dio ne puni vodom kako bi se osigurao prilaz do takozvane Krnice, gdje se prati situacija koja je zapravo najkritičnija točka u ovom trenutku u Petrinji”, rekla je.

“Pripremili smo zaista i same nasipe i pristupe ugroženim kućama za onaj najcrnji scenarij. Međutim, nadamo se da do toga neće doći. Predviđeni najviši vodni val se tijekom prethodnih sati zapravo smanjio. Neće, dakle, doći do onoga najvišeg za što su pripremljeni nasipi i sada se nadamo i vjerujemo da će nasip izdržati taj pritisak”, rekla je.


Grad Ivanec ima 12 klizišta, više od 20 odrona i štetu između 1,5 ii 2 milijuna eura

  • Grad Ivanec objavio je kako je na njihovom području zbog kiša nastala nezapamćena katastrofa s poplavama. Zahvatila je cijelo područje grada, a nabujale oborinske i podzemne vode su poplavile kuće i okućnice, podrume stambenih zgrada, gospodarske objekte, gradske i županijske ceste, poljoprivredne površine te prouzročile ogromne štete.

Prema podacima gradske uprave evidentirano je 12 klizišta i više od 20 odrona. Gradonačelnik Milorad Batinić kazao je da je najveće i najopasnije klizište u Ulici Ivanušec u Ivancu te da ono prijeti obiteljskim kućama. Jeda obitelj je evakuirana i preseljena na sigurno.

“Aktiviranje novih klizišta i odrona tek se očekuje, tako da ove štete nisu konačne. Do ovoga trenutka ukupne štete procjenjujemo, ugrubo, između 1,5 do 2 milijuna eura”, kazao je.


U Karlovcu preminula žena

  • HRT javlja kako je u Karlovcu preminula žena. “Jednoj našoj sugrađanki je, nažalost, pozlilo. Vatrogasci su u tom trenutku bili baš blizu. Hitna pomoć je krenula i rijekom i cestom, stigla je cestom prije, ali, evo, nažalost, nisu uspjeli pomoći”, kazao je gradonačelnik Karlovca Damir Mandić.

Još uvijek odsječena sela kod Dvora

  • U Hrvatskoj Kostajnici vodostaj Une nastavlja opadati, voda se povukla iz grada, a na snazi su redovite mjere obrane od poplava. Međutim, problema još ima. Kako javlja HRT, prema Hrvatskoj Dubici odsječeno je još uvijek jedno mjesto, Slabinje, a prema Dvoru na Uni četiri sela. Prema njima i dalje stiže interventni tim Crvenog križa koji im dostavlja najbitnije potrepštine poput kruha i vode.

Vodostaj Mure u Međimurju i dalje u padu

  • Nakon što je Mura u Murskom Središću u četvrtak dosegnula najviši vodostaj od 459 centimetara i protok vode od oko 813 prostornih metara u sekundi, vodostaj je počeo padati te je razina obrane od poplave vraćena na redovnu, priopćila je u petak Međimurska županija. Napomenula je da se u Gornjem Međimurju aktiviralo klizište u Banfiju.

Sve operativne snage koordinirane Stožerom civilne zaštite Međimurske županije 17. svibnja bile su na terenu te pripremile obranu Murskog Središća od nailazećeg vodenog vala, a dan kasnije stigle su prve dobre vijesti iz Hrvatskih voda. Oborine su prestale i na područjima gornjeg toka Mure te se vodostaj rijeke i u Murskom Središću počeo snižavati od 16 sati, otkada je u konstantnom padu.

Načelnik Stožera civilne zaštite Međimurske županije, zamjenik župana Josip Grivec istaknuo je da su operativne snage bile u punoj pripravnosti te da su u Murskom Središću, koje je bilo kritična točka, pripremili sve za obranu ljudi i imovine.

Kako je rijeka rasla cijelu noć, već se u kasnijim prijepodnevnim satima 18. svibnja u manjem obimu prelila preko dijela šetnice u Murskom Središću, no srećom na tome je stala. U petak ujutro je vodostaj Mure bio 407 centimetara s tendencijom daljnjeg opadanja.

U Hrvatskim vodama procjenjuju da zbog obećavajuće vremenske prognoze daljnjih ugroza za područje Međimurja više ne bi trebalo biti.

Tijekom jučerašnjeg dana od bujičnih nanosa očišćene su sve prometnice u nadležnosti Županijske uprave za ceste, a većih intervencija više nisu imali ni vatrogasci, ističe se u priopćenju Stožera.

Zapovjednik Vatrogasne zajednice Međimurske županije Robert Meglić kaže da je bilo tek sporadičnih ispumpavanja vode iz podruma u Murskom Središću.

Mura je u povlačenju i u Podturnu, a u Goričanu se vodostaj stabilizira pa se u idućim danima očekuje potpuno smirivanje situacije. Drava u Donjem Međimurju usprkos nabujalosti i tek neznatnom prelijevanju nije prouzročila štete, a Grivec ističe da operativne snage još nadgledaju teren.

Jedinice lokalne samouprave procijenit će u sljedećim danima štete izazvane bujicama od obilnih padavina tijekom 16. i 17. svibnja, nakon čega će se u Međimurskoj županiji donijeti odluka o eventualnom proglašenju elementarne nepogode.


U Karlovcu izvanredno stanje samo za Koranu

  • Vodostaji rijeka Korane i Kupe u Karlovcu su u opadanju, izvijestilo je u petak Ravnateljstvo Civilne zaštite, navodeći da je situacija na terenu pod kontrolom te da je izvanredno stanje još na snazi za Koranu dok za rijeku Kupu vrijede izvanredne mjere obrane od poplave. Korana je s razine od 849 centimetara pala u petak u 11 sati za 55 centimetara, sada iznosi 794, što je četiri centimetra manje nego sat ranije. Još je na razini izvanrednog stanja, što će trajati dok ne padne ispod 780 cm. Kupa je od 852 centimetara danas u 11 sati pala za 74 centimetra na 778, što je tri centimetra manje nego sat ranije. Kupa je izašla iz izvanrednog stanja kod razine kod 830 centimetara.

Mrežnica je na mjernom mjestu u Juzbašićima sa rekordnih 318 cntimtara u srijedu pala za 51 cm i sada iznosi 267, te i dalje pada. Prema izvješću Ravnateljstva Civilne zaštite još je veliki broj stambenih i gospodarskih objekata poplavljen kao i velika poljoprivredna površina. Prema sinoćnjim podacima županijskog stožera Civilne zaštite voda je ušla u više od 300 kuća. Zbog vode su još zatvorene brojne ceste, pogotovo na širem području grada Karlovca i nizvodno od Karlovca te operativne snage i Hrvatska vojska i dalje rade na ispumpavanjima.


U Petrinji Kupa probila kroz kanalizacijski sustav

  • Došlo je do probijanja rijeke Kupe kroz kanalizacijski sustav u Ulici Antuna Mihanovića te je poslana vojska kako bi se osiguralo mjesto gdje je probila voda, javlja HRT.

Sanira se nasip u Sisku

  • Kako javlja N1, još uvijek se saniraju pojedine točke nasipa koji je puknuo u Sisku. Radnici s vrećama utvrđuju pojedine dijelove nasipa te kažu kako je stanje pod kontrolom. Voda se ispumpava s terena udruge za terapijsko jahanje KAS. Na području Sisak nije došlo do izlijevanja vode, tek na pojedinim cestama, no to se, kazali su iz Hrvatskih voda, događa i tijekom ljetnih mjeseci. Također tvrde da je situacija pod kontrolom.

Klizišta i odroni u Ivancu

  • Milorad Batinić, gradonačelnik Ivanca, za N1 je kazao kako su evidentirali 12 klizišta i preko 20 odrona. “Najveće klizište je u ulici Ivanuševec u Ivancu. Jednu obitelj smo iselili zbog opasnosti od urušavanja kuće. Imamo dosta klizišta koja su aktivna, ali trenutno ne prijete. Gdje god imamo određene odrone tu su potencijalna klizišta”, kazao je Batinić.

Đuroković: ‘Nasip je pukao zbog hidrauličkog loma tla’

  • Zoran Đuroković, generalni direktor Hrvatskih voda, na sjednici Vlade je govorio o situaciji s poplavama u Hrvatskoj. Kazao je da je vodostaj rijeka u Gračacu i Obrovcu pao. Zahvalio je Vladi na 500 vojnika te kazao kako smatra da je sustav obrane od poplava dobro postavljen. Kazao je i da je pao vodostaj u Hrvatskoj Kostajnici te da su ukinute mjere izvanrednog stanja. Očekuje se, kaže, pad Korane i Kupe u Karlovcu. S oba područja povukla se vojska, a svi resursi, kazao je Đuroković, prebacit će se na kritična područja Petrinje, Siska i Jasenovca. Osvrnuo se i na puknuće nasipa u Sisku. Radi se o privremenom nasipu koji je izgrađen u siječnju 2021. godine. Na nasipu su zbog potresa bile pukotine 3 do 4 metra. “Pao je snijeg kad smo geo radarom ispitivali područje, ali nismo mogli ispitati u tim trenucima trase na kojima smo slagali privremeni sustav nasipa. Došli smo na područje gdje su bile velike količine pješčanog materijala ispod površine, u zoni likvefakcije i riječ je bila u jednom dijelu nestabilnog podložnog tla. Došlo je do hidrauličkog loma tla”, kazao je Đuroković. Dodao je i da je zbog puknuća nasipa potopljen prostor udruge za terapijsko jahanje KAS te prostorije Crvenog križa. Kazao je kako su iduća dva tri dana presudna te da se na terenu traže iznimne mjere budnosti.

‘Situacija na terenu u Petrinji je odlična’

  • Zvonimir Ljubičić, zapovjednik JVP Petrinja za N1 je komentirao situaciju s poplavom u gradu. “Uvijek ima razloga za brigu, ali stanje na terenu je jako dobro, mogu slobodno reći odlično. U Relkovićevoj ulici se uvijek dešava poplavljivanje, ovo je povratak kanalizacijske odvodnje. Desetak kuća je pod vodom, ali 2014. kad je vodostaj bio veći, cijela ulica je bila pod vodom, a voda nije ušla u kuće. Voda još uvijek nije ušla u niti jedan gospodarski objekt. Val će noćas proći kroz Petrinju i nadam se da neće doseći tih 988 centimetara”, kazao je. Kazao je i kako je situacija na nasipu pod kontrolom, ali da se recimo može dogoditi potres pa se nešto može dogoditi. Istaknuo je i da ne želi da se širi panika među građanima jer imaju dovoljno pumpi koje održavaju nivo vode.

Prohodne ceste u Lici

  • Na području Kosinja u općini Perušić zbog poplave su i u petak zatvorene ceste za Bakovac, Sušanj i Rudinku, vodostaj rijeke Like u Selištu i dalje lagano raste po jedan cm na sat, a u ostalom dijelu Like sve ceste su prohodne jer su vodostaji u opadanju, priopćeno je iz Hrvatskih voda.

Kako je Hini rekla voditeljica ličko-senjske ispostave Hrvatskih voda Lidija Pernar tijekom dana se očekuje daljnji pad dotoka rijeke Like što će dodatno usporiti porast vodostaja u Kosinju. Po prognozama je tijekom dana određena količina novih oborina moguća u višim predjelima sliva, dok se u nižim predjelima ne očekuju nove oborine.

“Ako na Velebitu ovih dana više ne bude obilnih oborina doći će do daljnjeg pada dotoka rijeke Like u akumulaciju Kruščica, a samim time i do smanjenja prelijevanja prema Lipovom polju pa i do stagnacije vodostaja na Selištu, odnosno u Kosinju, gdje se taj vodomjer nalazi” rekla je Pernar i s podatkom o protoku vode ilustrirala koliko se stanje primirilo.

Naime, dotok je jučer bio toliko velik da je protok na Selištu bio 350 kubičnih metara u sekundi, a jutros je on 182 m3/s. Vodostaji su inače svuda u Lici znatno pali i voda se povukla sa svih ostalih prometnica, te su prohodne sve prometnice osim kosinjskih. Promet se potpuno normalizirao.


Kupa i Korana se povlače

  • Gradonačelnik Karlovca Damir Mandić kazao je za N1 da se Kupa i Korana lagano vraćaju u svoja korita.

“Vodostaj se spustio oko 60 cm. Rekord je bio 847, sad je 787 cm. To znači da se vodostaj spušta otprilike 3 centimetra na sat. “Korana je ovaj put došla do svog rekorda od 852 cm, ali tu su napravljeni nasipi pa nije bila nijedna kuća koja je poplavila. Kupa je napravila probleme. Gradac, Donje Mekušje, Husje, Vodostaj, Kobilić, Koritinja, Šišnjalić – ta naselja su jako nastradala”, kazao je gradonačelnik.


U Hrvatskoj Kostajnici problemi s pitkom vodom

  • Iako je pala Una u Hrvatskoj Kostajnici, na snazi su i dalje izvanredne mjere obrane od poplave, javlja HRT. Na terenu Crveni križ ima pune ruke posla zbog pitke vode. “Voda nije za piće u tri općine – u Majuru, Donjim Kukuruzarima i gradu Hrvatska Kostajnica”, kazala je ravnateljica GDCK Hrvatska Kostajnica Maja Böhm. Crveni križ postavio je i šator u centru grada kako bi građani mogli doći do pitke vode. Kazala je i da Crveni križ sa svojim spasilačkim timom čamcima obilazi teško dostupna mjesta jer još uvijek postoje naselja koja su uslijed poplave odsječena.

‘Imali smo poplave diljem Hrvatske’

  • Tomislav Novosel iz Glavnog centra za obranu od poplava Hrvatskih voda, kazao je za N1 da su vodostaji na području Karlovca pali za pola metra, te da se očekuje da će do kraja dana pasti za još pola metra. Komentirao je i vodeni val koji će pogoditi Sisak i Petrinju.

“Kad se dogodio vrh vodnog vala u Karlovcu, treba nekih 36 do 48 sati da se on spusti nizvodno do petrinjskog i sisačkog područja”, kazao je. Novosel je kazao i da je vodeni val od +847 centimetara koji se dogodio u Karlovcu treći po veličini vodeni val u posljednjih sto godina, otkad se mjere vodostaji.

Kazao je i da poplava ovih dana bilo diljem Hrvatske, u Gračacu, Krapini, Bednji, Zeleni i Vrgorcu.


Više od 5200 vatrogasaca obavilo 1829 intervencija

  • Državni vatrogasni operativni centar 193 zabilježio je od nedjelje 1.829 različitih vatrogasnih intervencija u kojima su ukupno angažirana 5224 vatrogasca s 1761 vatrogasnim vozilom, izvijestila je u petak Hrvatska vatrogasna zajednica (HVZ).

Na području Hrvatske Kostajnice i dalje je na snazi izvanredno stanje obrane od poplave, a rijeka Una u Kostajnici je u postupnom opadanju vodostaja, stoji u priopćenju HVZ-a.

Na terenu su vatrogasci iz DVD-a Hrvatska Kostajnica i JVP Novska čijom se pumpom velikog kapaciteta rade ispumpavanja.

Najviše intervencija je bilo na području Novske, Kutine, Lekenika, Hrvatske Kostajnice, Popovače, Siska, Volodera i Gornje Gračenice.

Do sada je u Sisačko-moslavačkoj županiji zabilježeno 112 tehničkih intervencija ispumpavanja, uklanjanja stabala, sprječavanja prodora vode u objekte, ispiranje kolnika i izgradnja zečjih nasipa te su angažirana 406 vatrogasaca sa 116 vatrogasnih vozila te jedno plovilo.

Područje Jasenovca je u pripravnosti zbog nadolazećeg vodenog vala. I područje Petrinje je također spremno za vodeni val koji se očekuje tijekom dana i predvečer, a vatrogasci konstantno ispumpavaju vodu te same kuće nisu ugrožene.

Na području Karlovačke županije zabilježeno je do sada 350 tehničkih intervencija, izvida i ostalih operativnih aktivnosti vezanih za obranu od poplava, a koje uključuju ispumpavanja vode, uklanjanje stabala te postupke obrane od poplava: izradu zečjih nasipa, punjenje vreća s pijeskom i prijevoz ljudi.

Angažirano je 796 vatrogasca s 277 vatrogasnih vozila te šest čamaca iz postrojbi sa područja županije, a najviše intervencija je zabilježeno na području Karlovca, Duge Rese, Ogulina i Vojnića.

Provedena je i izvanredna dislokacija vatrogasnih snaga iz Bjelovarsko-bilogorske, Zagrebačke županije i Grada Zagreba, ukupno u dvije smjene, u kojima je sudjelovao 131 vatrogasac sa 44 vatrogasnih vozila te dva plovila koji su upućeni na pogođeno područje. Dostavljeno je 28 pumpi, sedam agregata i pet motornih pila te ostala oprema za rad.

U Karlovcu je na snazi izvanredno stanje obrane od poplava za vodostaj Korane dok su za Kupu sada na snazi izvanredne mjere obrane od poplava. Oba vodostaja su u trendu kontinuiranog laganog opadanja.


‘U Petrinji je Kupa pod kontrolom’

  • Vojska i dalje ojačava nasipe na mjestu Krnica u Petrinji. Kupi nedostaje još 70-ak centimetara da se izlije iz korita, no rijeka se smirila i pristiže iz Karlovca sporije nego što se očekivalo, javlja HRT.

Načelnik Stožera civilne zaštite Petrinje Željko Tonković kazao je za HRT kako mogu biti zadovoljni. “Padalina nemamo, Kupa je zapravo u svom koritu i mi apsolutno kontroliramo. Boks-barijere su čvrste”, kazao je Tonković te zahvalio Vladi na slanju vojske.

“Četiri dana pojačavamo boks-barijere i kontroliramo da ne bi došlo do bilo kakvog incidenta”, kazao je. Tonković je za N1 kazao kako boks barijere brane do 1020 cm, a voda je na 974 centimetra. Dodaje i da se građani za eventualnu pomoć mogu obratiti na broj 112 i Crvenom križu. “Ovaj vodni val od +847 centimetra Kupa-Karlovac što je bio prije 24 sata je treći po veličini vodni val u posljednjih sto godina, otkad se bilježe vodostaji. Izjednačen je vodni val na Korani u Karlovcu”, rekao je.


Sisak i Petrinja očekuju najviši vodeni val

  • Zbog porasta vodostaja Kupe i Save, opasnost od vodenog vala u petak prijeti sisačkom i petrinjskom području, Sava kod Crnca, nedaleko Siska, u porastu je oko jedan centimetar na sat i jutros u 7 sati vodostaj je iznosio 727 centimetara.

Oštećeni nasip Save u sisačkom predgrađu Galdovo, koji je u četvrtak bio probijen brzom je akcijom svih dežurnih službi saniran, pa se voda ispumpava iz naselja bivše radne akcije. Istodobno Sava kod Jasenovca stagnira na 868 centimetara. Kupa je u laganom porastu kod Farkašića i Šišinca, pa prijeti Novoj Drenčini kod Petrinje.

Voda se povlači iz poplavljenog dijela Hrvatske Kostajnice oko dva centimetra na sat i vodostaj Une u 7 sati iznosio je 441 centimetar, što znači da su na snazi redovne mjere obrane od poplava. Vodostaj opada i u gornjem toku Une, ali voda se sa prometnica sporo povlači i još nisu u prometu. Tako su Dvor i Kuljani još uvijek prometno izolirani, dok se neke lokalne ceste već koriste za promet, ali uz ograničenja.


Pada vodostaj Une u Hrvatskoj Kostajnici

  • Vodostaj rijeke Une u Hrvatskoj Kostajnici je u padu. U sedam sati vodostaj je iznosio 441 centimetar.

Borba s poplavama u Karlovcu

  • Kupa, Korana, Dobra i Mrežnica u Karlovcu trenutno nisu u porastu, javlja KAportal. Vodostaj rijeke Mrežnice u 5 sati iznosi je 357 cm te se stanje na području Duge Rese polako stabilizira. Rijeka Mrežnica dosegnula je najviši vodostaj od 459 cm 16. svibnja na vodomjernoj postaji Mrzlo Polje, čime je za čak 37 centimetara nadmašila dosadašnji rekordni vodostaj iz 2014. godine.

Aktivna obrana od poplave trenutno se vodi u dvije županije – Karlovačkoj i Sisačko-moslavačkoj, prenosi HRT. “Kupa Farkašić, to je već u Sisačko-moslavačkoj županiji, je u 972 centimetra i lagano raste. U Karlovačkoj županiji ona je u laganom padu. To je u izvanrednom stanju. U izvanrednim mjerama su Kupa Karlovac 793 centimetra, Sava Jasenovac 869 centimetra i stagnira, Una u Hrvatskoj Kostajnici 444 centimetra i opada”, rekao je jutros ravnatelj Civilne zaštite Damir Trut u emisiji Hrvatskog radija “U mreži Prvog”.

Izvanredno stanje i dalje je na snazi na rijeci Korani. Vodostaj danas u 6 sati iznosi je 808. Mnoge prometnice na karlovačkom području su i dalje poplavljene, a naselja prometno su odsječena od Karlovca.


Zbog poplava zatvorene državne ceste

  • Zbog vode na kolniku za sav promet zatvorene su državne ceste Leskovec Toplički-Ludbreg, DC36 Karlovac-Šišljavić, Žažina-Pokupsko, Stari Farkašić, Donja Kupčina-Šišljavić i Gradac Pokupski-Lijevo Sredičko te u Skender Brdu i Gladovcu Pokupskom, te državna cesta Dvor-Hrvatska Kostajnica i Hrvatska Kostajnica-Hrvatska Dubica na dionici Rosulje-Slabinja kao i na nizu županijskih cesta.

Vojska ojačavala nasip kod Petrinje

  • Tridesetak pripadnika postrojbe Tigrovi je noćas u Petrinji u mjestu Krnica ojačavalo dio nasipa koji je stradao u potresu, javlja HRT. Vojnici su vreće napunjene pijeskom ubacivali u kamion koji ih je vozio kilometar dalje, na kritičnu točku nasipa. Na tom području postavljene su i boks barijere.