Jutros krenuo program preseljenja izbjeglica kojim bi se trebao olakšati pritisak na zemlje balkanske rute

Prvih 30 izbjeglica prebačeno je zrakoplovom iz Grčke u Luksemburg

A German police officer, representative of the EU's border management agency Frontex, helps refugees and migrants arriving on the Greek island of Lesbos after crossing the Aegean Sea from Turkey, on October 17, 2015. Twelve migrants drowned when their boat sank off the Turkish coast as they were seeking to reach Greece, while around 25 others were rescued, the Anatolia news agency reported.   AFP PHOTO / DIMITAR DILKOFF
FOTO: AFP

Prvih trideset izbjeglica koje su čekale preseljenje iz Grčke ukrcano je jutros na zrakoplov u Ateni na let za Luksemburg, javlja Associated Press.

Šest obitelji iz Sirije i Iraka koje su danas zrakoplovom napustile Grčku označavaju početak programa kojim se želi premjestiti izbjeglice iz Grčke u ostale europske države bez da moraju krenuti na iscrpljujući i opasan put pješice preko Balkana.

Zidovi ne mogu biti dio EU

Ministar vanjskih poslova Luksemburga Jean Asselborn kaže da je simbolična gesta preseljenja 30 izbjeglica iz Grčke u Luksemburg samo početak, ali vrlo, vrlo važan početak, prenosi AP.

On i ostali dužnosnici Europske unije smatraju da postavljanje bodljikave žice na državnim granicama nije u skladu s europskim vrijednostima. “Zidovi, ograde i bodljikava žica ne mogu biti dio Europske unije”, rekao je Asselborn i dodao da Europa mora promijeniti takvu sliku, inače će vrijednosti Europske unije biti uništene.

Stotine utopljenih u Mediteranu

Više od 600.000 izbjeglica i migranata stiglo je u Grčku ove godine, većina njih u zadnjih nekoliko mjeseci. Na stotine ih je izgubilo život na Mediteranu. Još njih četvero, dvoje djece i muškaraca, utopilo se u utorak navečer u Egejskom moru.

Testiranje novog sustava registracije

U međuvremenu, Europska unija započela je s testiranjem ubrzanog procesa registracije izbjeglica na grčkom otoku Lesbosu. Ukoliko to profunkcionira, vlasti planiraju isti princip primjeniti i na ostale “hot spotove,” odnosno područja koja se bore s najvećim priljevima izbjeglica, javlja AP.

Cilj ovog testiranja je da se uz pomoć prevoditelja i policije te rješavanjem određenog upitnika, što prije odredi zemlja podrijetla izbjeglica.

Tisuće migranata čeka svoj red

Na tisuće ljudi trenutno kampira na Lesbosu čekajući na svoj red na registraciju. Gužva na tom grčkom otoku nije ništa novo, obzirom da je to područje koje snosi najveći teret izbjegličke krize u Europi. Otpočetka krize registrirano je više od 300 tisućaizbjeglica , što je trostruko više od broja stanovnika otoka.

Njemačka je u ponedjeljak priopćila kako očekuje da će i drugi centri koji se suočavaju s velikim priljevom izbjeglica započeti s primjenom ubrzanog procesa registracije.

Migranti ne govore istinu o nacionalnosti

Program trenutno predvori Francisco Ramos, španjolski policajac koji kaže su njegoiv suradnici i on tijekom dana obradili već tisuću migranata u prostoru za registraciju koji je ograđen bodljikavom žicom. “Svrha ovog koraka je utvrditi pravi identitet izbjeglica,” rekao je Raos za AFP. “Pojedini migranti ne govore nam istinu o svojoj nacionalnosti”, dodao je on.

Kako je navedeno, prevoditelji koji ispituju migrante znaju regionalne dijalekte jezika, a podnosiocima zahtjeva za azil uzimaju se otisci prstiju pomoću skenera, prije nego što se pošalju informacije o njima grčkoj policiji.

Službenici agencije za vanjski nadzor granica EU Frontex surađuju s policijom i obalnom stražom u centrima za registraciju.