Južna Koreja je uvjerena da se Kim Jong Un priprema za još jedno testiranje hidrogenske bombe

Obavještajne agencije su i ranije upozoravale na ovu mogućnost

People watch a television news report, showing file footage of North Korean leader Kim Jong-Un, at a railway station in Seoul on September 9, 2016.
North Korea claimed September 9 it has successfully tested a nuclear warhead that could be mounted on a missile, drawing condemnation from the South over the "maniacal recklessness" of young ruler Kim Jong-Un. / AFP PHOTO / JUNG YEON-JE
FOTO: AFP

Južnokorejska vojna obavještajna agencija objavila je rano ujutro po europskom vremenu novu senzacionalnu vijest: unatoč svim, do sada najozbiljnijim prijetnjama i upozorenjima SAD-a i svijeta Sjevernoj Koreji zbog nedeljnog testiranja hidrogenske bombe, sve tajno prikupljene informacije upućuju da sjevernokorejski diktator Kim Jong-un priprema još jedno testiranje hidrogenske bombe. Da ta vijest nije bez osnove, govori činjenica da su obavještajne agencije Južne Koreje bile u pravu kad su početkom prošlog tjedna upozorile da Pjongjang planira izvršiti podzemni pokus s atomskom bombom.

Ako se to dogodi, a takvu mogućnost više nitko ne iskljujuče s obzirom na potpunu nepredvidljivost sjevernokorejskog diktatora Kim Jong-una, onda će svijet doista doći do samog ruba nukleranog rata koji bi odnio živote milijuna ljudi i izazvao do sada neviđena razaranja. Sad više čak ni čuvena kubanska kriza šezdesetih godina prošlog stoljeća, kad je zaprijetio izravni sukob između SAD-a i tadašnjeg SSSR-a, ne izgleda toliko dramatično kao najnovije zaoštravanje odnosa na Korejskom poluotoku u koje su sada već duboko uvučene SAD, Kina, Japan, Rusija…

Sjeverna Koreja priprema lansiranje novih projektila

U razgovoru s članovima parlamentarnog Odbora za nacionalnu sigurnost, šef Nacionalne obavještajne agencije Suh Hoon objasnio je da su nakon nedjeljenog pokusa još dva podzemna poligona ostala neoštećena te da se mogu odmah iskoristiti za još jedan nuklearni test. Južnokorejski špijuni također su javili da postoje jasne naznake da Sjeverna Koreja priprema i lansiranje drugog interkontinentalnog balističkog projektila, ICMB, prema Tihom oceanu. I to vjerojatno 9. rujna kad se u Pjongjangu priprema velika proslava Dana nezavisnosti.

Isto tako ne isključuju se mogućnost da Sjeverna Koreja uskoro lansira nekoliko balističkih raketa, SLBM, s podmornice. Chang Kyung-soo, vršitelj dužnosti šefa Ureda za planiranje u Ministarstvu obrane kazao je kako se na poligonima predviđenim za lansiranje raketa te testiranje nuklearnih bombi i dalje uočava velika užurbanost i aktivnost. Ministarstvo obrane Južne Koreje najavilo je da će američka vojska Koreja (USFK) uskoro instalirati još četiri THAAD raketne bombe na svojoj novoj južnoj bazi.

Mattis upozorio da imaju više opcija za napad

Da je situacija zaista krajnje opasna pokazuje i to da je američki ministar obrane Jim Mattis u nedjelju, neposredno poslije sjevernokorejskog testiranja hidrogenske bombe, a nakon sastanka s predsjednikom Donaldom Trumpom i timom za nacionalnu sigurnost, upozorio da je Pentagon već razradio više opcija napada na Sjevernu Koreju te da ga je predsjednik Trump zatražio da ga detaljno upozna sa svakom posebno.

Zajedno s generalom Joeom Dunfordom, zapovjednikom Združenog stožera američke vojske, ministar Mattis ponovio je novinarima da su SAD sposobne braniti sebe i svoje saveznike, Južnu Koreju i Japan, od bilo kakvog napada. “Naše obveze spram saveznicima su neupitne. Na svaku prijetnju SAD-u, uključujući Guam ili naše saveznike, odgovoriti ćemo masovnim vojnim odgovorom”. Mattis je, međutim, istaknuo da SAD “ne želi uništiti Sjevernu Koreju”, ali da više neće tolerirati njene provokacije.

Najnovija prijetnja ministra obrane Mattisa pokazuje da je čak i on, poznat kao najgovorljiviji zagovornik diplomatskog rješenja krize na Korejskom poluotoku, nakon još jedne provokacije Kim Jong-una, promijenio svoje stajalište. Naime, njegovo upozorenje potvrđuje da se priklonio zagovornicima “preventivnog rata” ako se pokaže da je nemoguće pregovarati s Pjongjangom te da je napad na Sjevernu Koreju neizbježan. A nakon najnovijeg upozorenja kako Sjeverna Koreja priprema još jedno testiranje nuklearne bombe, sve upućuje da je situacija dramatičnija nego ikada.

Trump zaprijetio prekidom trgovinskih veza

Dan ranije, predsjednik Donald Trump zaprijetio je da će SAD poduzeti do sada najteže sankcije protiv režima Kim Jong-una: prekinut će svaku trgovinu sa zemljama koje posluju sa Sjevernom Korejom. Istodobno, to je bila i vrlo upozoravajuća poruka Kini s kojom SAD imaju najveću trgovinsku razmjenu. Kina je istodobno i najveći trgovinski partner Sjeverne Koreje koja je ekonomski izravno ovisna o Pekingu.

Nakon što je Pjongjang objavio da je uspješno testirao hidrogensku bombu koju može montirati na svoje interkontinentalne balističke rakete, isprovocirani Trump cijeli je dan tweetao i slao upozoravajuće poruke na sve strane. Tako je, među ostalim, napisao da je Sjeverna Koreja postala “velika prijetnja i neugodnost Kini, koja joj pokušava pomoći, ali s malo uspjeha”.

Istodobno je ukorio Južnu Koreju zbog njenog previše popustljivog odnosa spram Pjongjanga tvrdeći da Seul “ne razumije da pozivanje na smirivanje situacije i pregovore nema nikakva utjecaja na Sjevernu Koreju jer oni razumiju samo jednu stvar”, misleći pri tomu na govor sile. Na pitanje novinara hoće li SAD napasti Sjevernu Koreju, Trump je kratko odgovorio “Vidjet ćemo!”

Sankcije za države koje trguju sa Sjevernom Korejom

Američki ministar financija Steve Mnuchin u međuvremenu je izjavio za Fox News da već priprema sankcije prema državama koje trguju sa Sjevernom Korejom. Nije međutim odgovorio hoće li se te sankcije odnositi i na Kinu. Dok je telefonski razgovarao s južnokorejskim kolegom Kang Kyung-wha, američki državni tajnik Rex Tillerson izjavio je pak kako će Washington tražiti “najsnažnije sankcije protiv Pjongjanga.”

Ranije su sa savjetnici za nacionalnu sigurnost predsjednika Trumpa i južnokorejskog predsjednika Moon Jae-ina dogovorili potrebu za “djelotvornim vojnim odgovorima”, Južnokorejska vojska priopćila je u ponedjeljak kako je provela kombiniranu vojnu vježbu uživo kao reakciju na šesti nuklearni test Sjeverne Koreje dan ranije.

U napadu na ciljeve koji su predstavljali sjevernokorejske raketne i atomske poligone sudjelovale su balističke rakete Hyunmoo-2A dometa 300 kilometara i F-15K borbeni zrakoplovi. Projektili zrak-zemlja SLAM-ER koji su ispaljeni iz borbenih zrakoplova F-15K točno su pogađali zadane ciljeve, priopćio je Zajednički stožer južnokorejske vojske (JCS).