Kadirov: 'Moskva bi trebala razmotriti korištenje taktičkog nuklearnog oružja u Ukrajini'

Kadirov se oglasio na Telegramu, nakon što je Putin jučer ponovno prijetio nuklearnim oružjem

Chechnya leader Ramzan Kadyrov attends a ceremony formally annexing four regions of Ukraine Russian troops occupy - Lugansk, Donetsk, Kherson and Zaporizhzhia, at the Kremlin in Moscow on September 30, 2022. (Photo by Mikhail METZEL / SPUTNIK / AFP)
FOTO: AFP

Ramzan Kadirov, čelnik ruske regije Čečenije, rekao je da bi Moskva trebala razmotriti korištenje nuklearnog oružja male snage u Ukrajini, nakon novog velikog poraza na bojnom polju.

“Po mom osobnom mišljenju, treba poduzeti drastičnije mjere, sve do proglašenja izvanrednog stanja u pograničnim područjima i upotrebe nuklearnog oružja niže snage”, napisao je Kadirov na Telegramu nakon što je Rusija izgubila strateški bitno uporište Liman u istočnoj Ukrajini.

Je li Putin ozbiljan kada prijeti nuklearnim oružjem?

Kadirov je istupio dan nakon što je predsjednik Vladimir Putin proglasio aneksiju četiri ukrajinske regije, uključujući Donjeck, gdje se nalazi Liman. Putin je te regije stavio ih pod “ruski nuklearni kišobran”, rekavši da će Moskva braniti zemlje koje je zauzela “svom svojom snagom i svim našim sposobnostima”, prenosi Reuters.

O tome koliko je Vladimir Putin ozbiljan kada prijeti korištenjem nuklearnog oružja, oglasio se sinoć i Institut za rat (ISW) specijalnim izvještajem. ISW kaže da Putin vjerojatno netočno procjenjuje da će njegovo nuklearno oružje navesti SAD i njihove saveznike da izvrše pritisak na Ukrajinu oko pregovora s Rusijom. Međutim, Ukrajina i njezini zapadni saveznici jasno su dali do znanja da neće prihvatiti pregovore pod prijetnjom oružjem i da se neće odreći suverenog prava Ukrajine na njezine teritorije.

Teško je da bi se Putin kockao s nuklearnim oružjem

Da bi postigao ikakav operativni učinak, poput zamrzavanje linija bojišnice i zaustavljanja protuofenzive, Putin bi vjerojatno trebao upotrijebiti višestruko taktičko nuklearno oružje. No, operativni učinak trebao bi, dodaju, nadmašiti potencijalno vrlo ozbiljne posljedice moguće odmazde NATO-a.

Putin bi također mogao pokušati izvesti nuklearni teroristički napad na jedan ili više velikih ukrajinskih naseljenih centara ili kritične infrastrukture u nadi da će šokirati Ukrajinu da se preda ili da će Zapad prekinuti pomoć Ukrajini. Međutim, vrlo je malo vjerojatno da će takvi napadi natjerati Ukrajinu na predaju i bili bi golemi kockarski potezi koje je Putin povijesno odbijao prihvatiti i koji bi postigli ograničene dobitke.