Reutersova analiza: kolika je mogućnost da Putin stvarno baci nuklearnu bombu i u kakvom mu je stanju oružje

Uspješne ukrajinske ofanzive gurnule su svijet malo bliže nuklearnom ratu

FOTO: AFP

Sve veći problemi s kojima se susreću okupacijske snage u Ukrajini povećavaju vjerojatnost ruske uporabe taktičkog nuklearnog oružja. Taj zaključak iznio je jučer John Bolton, bivši američki savjetnik za nacionalnu sigurnost i veleposlanik u Ujedinjenim narodima. Bolton nije jedini stručnjak koji iznosi alarmantna predviđanja. Učestalost analiza koje ističu da je uporaba nuklearnog oružja sve realnija, rastu još od početka uspješnih ukrajinskih protuofenziva u rujnu.

I različiti ruski radikali sve češće pozivaju na to da se nuklearnim oružjem napadne Ukrajinu, ili barem ukrajinske vojne snage na frontu. Na kraju krajeva, sam je predsjednik Vladimir Putin nedavno istaknuo da “ne blefira” kada je rekao da je Rusija spremna upotrijebiti i nuklearno oružje kako bi obranila svoj teritorij. S obzirom na sve prijetnje i sumorne analize, logično je da bojazan od nuklearnog rata u svijetu raste.

Reuters se danas pozabavio procjenom vjerojatnosti da Putin upotrijebi nuklearno oružje, usput odgovorivši na pitanja koliko takvog oružja Rusija ima, te kako bi Sjedinjene Države i NATO savez mogli odgovoriti na potencijalni napad.

Što kad Putin shvati da je izgubio rat?

Ključno pitanje o kojem ovisi vjerojatnost nuklearnog napada jest kako Putin doživljava prijetnju ruskoj državi i svojoj vladavini? Ruski predsjednik rat u Ukrajini opisuje kao egzistencijalnu bitku između svoje zemlje i Zapada, za koji kaže da želi uništiti Rusiju i preuzeti kontrolu nad njezinim ogromnim prirodnim resursima. Neki zapadni analitičari uvjereni su da Putin blefira kada spominje nuklearno oružje, ali Washington tu opasnost shvaća vrlo ozbiljno.

Opasnost od nuklearizacije konflikta snažno je porasla nakon ruske aneksije četiri ukrajinske regije, budući da bi Putin svaki napad na nove teritorije mogao protumačiti kao napad na samu Rusiju. Naime, ruska nuklearna doktrina dopušta nuklearni udar nakon “agresije na Rusku Federaciju konvencionalnim oružjem, ako je ugroženo samo postojanje države”. S obzirom na to da je uspješna ukrajinska protuofenziva zahvatila i područja koja je Putin nedavno pripojio Rusiji, situacija postaje vrlo opasna.

“On trenutno blefira”, uvjeren je Jurij Fjodorov, vojni analitičar iz Praga. “Ali što će se dogoditi za tjedan ili mjesec dana, kada shvati da je rat izgubljen, to je teško reći.” Upitan vodi li Putina razvoj situacije na terenu prema nuklearnom napadu, direktor CIA-e William Burns rekao je za CBS: “Moramo vrlo ozbiljno shvatiti njegove prijetnje, s obzirom na to što je sve u pitanju.” Burns je, međutim, kazao da američke obavještajne službe nemaju “praktične dokaze” da se Putin priprema za upotrebu taktičkog nuklearnog oružja.

Taktičko nuklearno oružje

Na svu sreću, niti jedan ruski dužnosnik dosad nije pozvao na napad strateškim nuklearnim oružjem, golemim projektilima dizajniranim za uništavanje velikih gradova. Takvi zahtjevi zasad stižu samo od marginalaca na medijskoj sceni Ruske Federacije. Ramzan Kadirov, šef ruske regije Čečenije, rekao je da bi Moskva trebala razmotriti korištenje taktičkog nuklearnog oružja male snage u Ukrajini.

Riječ je o nuklearnom oružju koje se koristi na bojnom polju u “taktičke” svrhe, za uništavanje žive sile ili teško utvrđenih objekata, čija je moć značajno manja od one velikih bojevih glava koje nose interkontinentalni balistički projektili. Taktičko oružje moguće je izbaciti iz zrakoplova, ispaliti projektilima sa zemlje, s brodova ili podmornica, ili ga mogu detonirati kopnene snage. Važno je napomenuti da bi udar takvim oružjem na ukrajinske vojnike mogao ugroziti i ruske trupe koje se zateknu u blizini.

Iako Rusija ima specijalizirane nuklearne snage obučene za borbu na području netom zahvaćenom taktičkim nuklearnim udarom, većina njezine vojska sastavljena je od regularnih trupa, plaćenika, unovačenih rezervista i lokalnih milicija. Riječ je o ljudima koji se gotovo sigurno ne znaju ponašati u takvom okruženju. To je jedan od razloga zbog kojih bi Putin mogao oklijevati pri upotrebi taktičkih nuklearki.

Sudbina svijeta mogla bi ovisiti o odgovoru SAD-a

Ako Rusija zaista upotrijebi nuklearno oružje u Ukrajini, ključno pitanje za sigurnost, a možda i opstanak svijeta, jest odgovor SAD-a na takav napad. Prema analizi Reutersa, američki predsjednik Joe Biden u tom bi slučaju imao tri opcije: odgovor bez uporabe sile, konvencionalni napad na Rusiju ili na ruske snage u Ukrajini, te napad nuklearnim oružjem.

Američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan rekao je da je Washington upozorio Moskvu na “katastrofalne posljedice” koje će uslijediti ako upotrijebi nuklearno oružje, ne preciziravši kakve bi to posljedice bile. Umirovljeni general i bivši šef CIA-e David Petraeus, koji, napomenimo, više nije službena osoba, procijenio je da će, u slučaju da Moskva upotrijebi nuklearno oružje, Sjedinjene Države i njezini NATO saveznici napasti ruske trupe i opremu u Ukrajini, te potopiti cijelu njezinu Crnomorsku flotu.

Koliko nuklearnog oružja imaju SAD i Rusija?

Kada se već razmatra vjerojatnost nuklearnog sukoba, korisno je podsjetiti kolikim arsenalom raspolažu strane u potencijalnom sukobu. Službeno, Rusija je najveća svjetska nuklearna sila prema količini oružja. Vladimiru Putina na raspolaganju stoji 5977 bojevih glava, dok ih Sjedinjene Države imaju 5428, prema podacima Federacije američkih znanstvenika. Te brojke uključuju uskladištene i “umirovljene” bojeve glave.

Treba napomenuti da dio stručnjaka izražava skepsu oko brojnosti ruskog nuklearnog arsenala. Vjerojatno je točno da je Rusija nakon raspada Sovjetskog Saveza naslijedila oko 6000 komada bojevih glava, ali pitanje je koliko je tog oružja danas funkcionalno. Održavanje takvog arsenala izuzetno je skupo, a Rusija je nakon poraza u Hladnom ratu bila u dugotrajnoj ekonomskoj krizi, s ograničenim sredstvima za tu svrhu.

Nadalje, s obzirom na očajno stanje ruskih konvencionalnih snaga, za koje većina analitičara krivi široko rasprostranjenu korupciju, pitanje je koliko je novca namijenjenog održavanju nuklearnog oružja zaista utrošeno u tu svrhu. No, sve i ako ruski arsenal jest značajno manji od opće prihvaćene brojke, izgledno je da Moskva, kao i Washington, još uvijek ima dovoljno vatrene moći da višestruko uništi svijet.

Pola američkog taktičkog arsenala je u Europi

Prema službenim podacima, Rusija ima 1458 strateških nuklearnih bojevih glava spremnih za ispaljivanje. Prema posljednjim javno dostupnim podacima, Sjedinjene Države imaju ih 1389. Te se bojeve glave nalaze na interkontinentalnim balističkim projektilima, balističkim projektilima na podmornicama i u strateškim bombarderima. Kada je riječ o taktičkom nuklearnom oružju, Rusija ga ima oko 10 puta više od SAD-a.

Oko polovice od 200 komada američkih taktičkih nuklearnih oružja raspoređeno je u bazama u Europi. Riječ je o oružju snage od 0,3 do 170 kilotona. Za usporedbu, moć atomske bombe bačene na Hirošimu bila je ekvivalentna količini od oko 15 kilotona dinamita. Nema razloga vjerovati da je razorni potencijal ruskog strateškog nuklearnog naoružanja manji od američkog, osim što je daleko brojnije.