Kakav dan. Vukovarac zbog greške liječnika ostao gotovo nepokretan, nakon 10 godina konačno dočekao pravdu

Općinski sud u Osijeku donio je nepravomoćnu presudu u korist Damira Kušnjira. Bolnica mu mora platiti milijunsku odštetu

Vukovarac Damir Kušnjir koji je prije više od deset godina postao osoba s invaliditetom zbog liječničke pogreške konačno je dočekao epilog sudskog procesa protiv bolnice koju je zbog toga tužio. Riječ je o vukovarskoj Memorijalnoj bolnici ‘Dr. Juraj Njavro’ u kojoj je Kušnjir završio 18. siječnja 2012., a od 2014. pokušava dokazati da mu je zdravlje dodatno narušeno upravo zbog pogreške liječnika.

Sada mu je Općinski sud u Osijeku dosudio milijunsku odštetu koju će bolnica, ako presuda postane pravomoćna, morati platiti svom teško stradalom pacijentu.

Liječnik nije završio u zatvoru

To će Kušnjiru ipak biti kakva takva naknada budući da liječnik, koji mu je tijekom operativnog zahvata umjesto vene podvezao živac i nanio tešku ozljedu, nije osuđen. Iako je optužnica protiv njega bila podignuta 2013., a prvostupanjskom odlukom bio je proglašen krivim, slučaj je zbog iznimne sporosti dviju sutkinja koje su vodile postupak, otišao 2020. godine u zastaru.

Zbog toga je svojevremeno reagirao i Vrhovni sud RH, dok je Ustavni sud Kušnjiru dosudio naknadu zbog propasti tog procesa. U listopadu 2014. tužio je bolnicu ne bi li barem dobio odštetu i nadoknadio izgubljenu zaradu.

Nemoćan bez pomoći roditelja

Na sudu je i opisao kako se veoma teško kreće uz pomoć dvije štake. Obavezno mora nositi i ortozu na koljenu jer mu iskače iz zgloba. Ograničena mu je i pokretljivost lijeve noge u kuku, koljenu i kralježnici, a zbog opterećenja boli ga i desno koljeno i kralježnica.

“Ne smijem podizati ni manipulirati težim teretima. Teško mi je duže stajati, hodati, čučati, klečati. Imam i medicinsku kontraindikaciju za rad na visini, sa strojevima i vožnju u profesionalne svrhe. Radna sposobnost mi je umanjena za više od polovice prema tjelesno i psihički zdravoj osobi, iste ili slične naobrazbe i sposobnosti”, izjavio je Kušnjir.

Trpi golemu duševnu bol

Sve to dovodi ga, kako kaže, do anksioznosti i depresivnog sindroma. “Trpim izuzetnu duševnu bol, izgubio sam bilo kakvu volju za životom, nemam više nikakvih životnih radosti. Vrlo teško podnosim činjenicu da više nikada neću biti sposoban za normalan život i rad”, priznao je.

“Posebno je depresivno to što bez pomoći svojih roditelja ne mogu zadovoljavati ni osnovne životne potrebe. Tako ne mogu sam otići po namirnice u trgovinu, ne mogu sam otići liječniku. S roditeljima živim na šestom katu u zgradi u Vukovaru, a kada lift ne radi ne mogu se po stepenicama, bez pomoći roditelja, ni vratiti u stan”, svjedočio je potreseni Vukovarac.

Bolnica je negirala grešku

Predstavnici bolnice potvrdili su da je tijekom operativnog zahvata došlo do neželjenih komplikacija, odnosno obilnog krvarenja, no uvjeravali su sud kako kirurg nije pogriješio. Naime, Kušnjir je anatomski imao femoralni živac na mjestu operativnog zahvata, iako se taj živac tamo nije trebao nalaziti.

Ipak, vještaci su na kraju potvrdili da se doista radilo o grešci. Jer, podvezati živac kako bi se zaustavilo krvarenje predstavlja propust, navedeno je u vještačenju.

Hoće li dobiti naknadu?

Sud je na kraju zaključio da se radilo o nehotičnoj grešci, no da bolnica za nju ipak mora odgovarati budući da ju je napravio njezin liječnik. Kušnjiru je nepravomoćno dosuđeno 62.298 eura, odnosno 469.385 kuna odštete, te još 57.147 eura, odnosno 430.577 kuna izgubljene zarade. Na izgubljenu zaradu obračunat će se, ako presuda postane pravomoćna, i kamate od 2012. godine. Trebalo bi mu biti pokriveno i 3,31 euro za jedan sat po danu za tuđu pomoć i njegu od 2012. godine.

Uz to, sud je odlučio da vukovarska memorijalna bolnica mora Kušnjiru ubuduće svaki mjesec plaćati rentu od 437 eura odnosno 3.296 kuna. Na ovu presudu i Kušnjir i bolnica imaju pravo uložiti žalbu.