Kakav hit. Državna revizija uhvatila Domovinski pokret: ‘Kupovali odjeću i knjižili je kao uredski materijal’

Aktualno vodstvo stranke krivi bivše, na čelu s Miroslavom Škorom

FOTO: Pixsell/Telegram

Od 53 političke stranke i pet nezavisnih zastupnika čije je poslovanje u prošloj godini češljala Državna revizija, jedino je Domovinski pokret, stranka koju vodi vukovarski gradonačelnik Ivan Penava, dobila nepovoljno mišljenje. I to u obje kategorije – financijskim izvještajima i usklađenosti poslovanja.

“Iz navedenog je vidljivo da poslovne knjige i financijski izvještaji Stranke za 2021. ne pružaju objektivnu i realnu sliku financijskog položaja i poslovanja Stranke”, navela je Revizija u svom izvješću na 50 stranica koje je prepuno kritika na način kako Domovinski pokret (DP) vodi poslovne knjige.

Telegram je proučio izvješće i izvukao nekoliko najzanimljivijih detalja. Uz ostalo, Revizija je utvrdila bizarnosti poput one da je DP platio školarinu na visokom učilištu za člana koji nije zaposlenik Stranke u iznosu od 13.700 kuna (od čega je evidentirano samo 11.200 kuna), da je nabava odjeće u iznosu od 2250 kuna iskazana kao rashod za uredski materijal ili da je s bankomata podignuto 50.000 kuna za koje se ne zna za što su utrošene.

Netransparentno trošenje na promidžbu

Utvrđeno je i da “knjiga ulaznih računa ne sadrži osobni identifikacijski broj i sjedište dobavljača”, a od ukupno 1079 evidentiranih ulaznih računa, za 158 nije naveden ukupni iznos s PDV-om, dok je 14 ulaznih računa upisano tri puta, svaki put pod različitim rednim brojem. “Ostvareni rashodi po 14 navedenih računa u ukupnom iznosu od 91.179 kuna u glavnoj knjizi su evidentirani pa stornirani u okviru rashoda za izbornu promidžbu”, stoji u izvješću.

Navodi se i kako je DP na izborima za predstavnička tijela jedinica lokalne i područne samouprave sudjelovao u 203 kandidacijske liste, a otvorili su samo 201 poseban račun za financiranje troškova izborne promidžbe. Također je ustanovljeno da Stranka nema podatke o zaključenim koalicijskim sporazumima (od ukupno 56 koalicijskih sporazuma pribavljena su samo tri).

Stoga su u poslovnim knjigama rashodi za aktivnost izborne promidžbe za provedbu izbora evidentirani u iznosu od 1.948.387 kuna, a uvidom u račune utvrđeno je da se potrošilo 516.626 kuna ili 26,5 posto više. K tome, značajan dio računa ne sadrži podatke iz kojih bi se moglo potvrditi kada su i jesu li promidžbene poruke emitirane. Za čak 36.375 kuna utrošenih u promidžbu nema opisa izvršene usluge. Rashodi za analize medijskih objava, pripreme medijskih nastupa i upravljanje komunikacijama u iznosu od 128.000 kuna ostvareni su na temelju računa bez priloženih izvješća, specifikacija i potvrda o izvršenju usluga.

Kaos s putnim nalozima

Nadalje, DP je za najam automobila vodio pomoćnu evidenciju s podacima o vozilu koja ne sadrži podatke o svrsi korištenja vozila i povezanim troškovima goriva. Rashodi za službena putovanja zaposlenika i vanjskih suradnika ostvareni su u iznosu od čak 254.084 kuna, a Stranka je u 2021. vodila čak tri evidencije službenih putovanja. Prema njima ispostavljen je 161 putni nalog, a sredstva za službena putovanja isplaćena su na temelju 183 ispostavljena putna naloga – dakle čak 22 putna naloga nisu evidentirana.

Od ukupno 183 ispostavljena putna naloga, 160 ih ne sadrži brojčanu oznaku putnog naloga, a 20 ih je ispostavljeno nakon datuma polaska na put. Na 15 putnih naloga nije navedeno početno i završno stanje brojila, 31 putni nalog nema obračun troškova, 70 ih nije potpisala ovlaštena osoba, deset ih nema potpis podnositelja putnog naloga, 100 ih nema potpis odgovorne osobe nakon obračuna putnog naloga, 180 nema potpis likvidatora ili blagajnika, a uz 17 putnih naloga nije priloženo izvješće sa službenog puta.

Po obračunu, tri putna naloga u iznosu od 6800 kuna isplaćena je dnevnica članu koji nije zaposlenik Stranke, za tri isplate u vezi sa službenim putovanjima u iznosu od 2705 kuna Stranka, tvrdi se, nema vjerodostojnu dokumentaciju na temelju koje je spomenuta isplata izvršena, a po jednom putnom nalogu troškovi službenog putovanja u iznosu od 1200 kuna isplaćeni su osobi koja nije nositelj troškova i ne može se povezati s ostvarenim službenim putovanjem. Iskazana su i službena putovanja člana Stranke koji nije zaposlenik u iznosu od 36.520 kuna.

Sumnjiva pozajmica

Uvidom u promet podračuna organizacijske jedinice Splitsko-dalmatinske županije, Revizija je utvrdila da je DP od fizičke osobe u ožujku 2021. primila pozajmicu u iznosu od 40.000 kuna koja je vraćena u kolovozu 2021. Za primljenu pozajmicu Stranka nema ugovor te nisu obračunate i naplaćene kamate. U poslovnim knjigama Stranke poslovni događaj nije evidentiran.

“U poslovnim knjigama prihodi i rashodi nisu iskazani u stvarnim iznosima, odnosno prihodi su trebali biti 6 posto veći od navedenih, a rashodi 7.1 posto više od navedenih”, stoji u reviziji.

Dodaju i kako se ne može utvrditi tko je sastavio blagajnički izvještaj i proveo kontrolu uplata i isplata novčanih sredstava. “Dio blagajničkih isplatnica potpisala je ista osoba kao isplatitelj, likvidator i primatelj novčanih sredstava.

Sadašnje vodstvo: ‘Kriv je Škoro!’

Sadašnje vodstvo Domovinskog pokreta za sve ove nepravilnosti optužuje bivše vodstvo stranke na čelu s bivšim predsjednikom Miroslavom Škorom. Kažu kako ih to nije iznenadilo.

“Treba naglasiti da tijekom preuzimanja dokumentacije u srpnju 2021. godine nismo zatekli gotovo nikakvu dokumentaciju, bilo je neuredno i vrlo površno vođenje papirologije. Uostalom, po našim saznanjima, institucije ispituju sve to skupa. Dolaskom novog predsjednika i vodstva sve su te stvari ispravljene i ne postoje više nikakve nepravilnosti”, tvrdi u priopćenju Mario Radić, zamjenik predsjednika Domovinskog pokreta.

Kaže kako su ispravili sve nepravilnosti za ovu godinu prema uputama Državne revizije te da su sigurni da takvih propusta više neće biti. Za kraj dodaje kako će Domovinski pokret nastaviti i dalje, “jer onaj tko ne zna počistiti u svome dvorištu, neće znati ni u državi”.