Kako bi američki Kongres mogao zaustaviti nuklearni sporazum s Iranom

Republikancima će trebati dvotrećinska većina u oba doma. I to dvaput

US President Barack Obama looks on while making a statement at the White House in Washington, DC, on April 2, 2015 after a deal was reached on Iran’s nuclear program. Iran and world powers agreed on the framework of a potentially historic deal aimed at curbing Tehran’s nuclear drive after marathon talks in Switzerland. AFP […]
FOTO: Nicholas Kamm/AFP

Nije tajna da su američki republikanci, ali i dio demokrata nezadovoljni iranskim nuklearnim sporazum. To će nezadovoljstvo u zakon, kojim bi usporili, a možda i potpuno ukinuli ovaj sporazum, pokušati pretvoriti republikanski senator Bob Corker koji je na čelu senatskog Odbora za vanjsku politiku. Predsjednik Barack Obama već je najavio da će na takav zakon odgovoriti vetom, pa će Corkeru biti potrebna dvotrećinska većina čime bi Obama ostao bez prava veta.

Zakon republikanca Boba Corkera prijeti dogovoru s Iranom

Trenutno Obami ne treba Kongres da bi ukinuo većinu sankcija Iranu – to može učiniti preko ministarstva financija. Corker predlaže nacrt zakona prema kojem bi, nakon donošenja konačnog sporazuma s Iranom, Kongres imao 60 dana manevarskog prostora. U ta bi dva ključna mjeseca, predsjedniku bilo zabranjeno “suspendirati, ukinuti ili na bilo koji drugi način reducirati sankcije Kongresa”. Ako u tom periodu Kongres ne napravi ništa, Obama bi mogao početi postupno skidati sankcije. Ali Kongres bi u tom periodu mogao donijeti rezoluciju prema kojoj sankcije Iranu ostaju na snazi. Ako bi to učinila oba doma s dvotrećinskom većinom, Obama ne bi imao ovlasti ukinuti sankcije Iranu na čemu se temelji iranski nuklearni sporazum.

Corkerov zakon Republikanci ne mogu donijeti sami – za potrebnu većinu treba im potpora 40 demokratskih zastupnika u Predstavničkom domu i 13 u Senatu. Neki demokrati već izrazili svoje nezadovoljstvo sporazumom, a Corker kaže kako u ovom trenutku ima podršku 64 do 65 zastupnika u Senatu od potrebnih 67. Devet demokratskih senatora ranije su se potpisali kao supokrovitelji ovog sporazuma. Prema pisanju američkog dnevnog lista Politico oni su, nakon što je potpisan okvirni sporazum s Iranom, ipak nešto manje skloni Corkerovom zakonu.

Sporazum je u rukama Demokrata, ali…

Izraelski premijer Netanyahu pokušat će zaustaviti sporazum
Izraelski premijer Netanyahu pokušat će zaustaviti sporazum Mandel Ngan/AFP

Corker najavljuje da je spreman ublažiti svoje zahtjeve, kako bi pridobio, nasušno potrebne glasove Demokrata. Čeka ga težak zadatak balansiranja između jastrebova u svojoj stranci i umjerenijih Demokrata. Krajem prošlog mjeseca zastupnici u Predstavničkom domu poslali su pismo predsjedniku Obami u kojem od njega zahtijevaju oštriji pristup prema Iranu. Pismo je potpisalo više od dvije trećine zastupnika među kojima i mnogi demokrati.

Corkerkov bi akt trebao ići na izglasavanje krajem travnja ili u svibnju. Za zaustavljanje iranskog nuklearnog sporazuma republikancima bi dvaput trebala dvotrećinska većina kako bi zakon osigurali od Obaminog veta. Prvo da donesu zakon, a potom da po tom zakonu i onemoguće Obami ukidanje sankcije Iranu.

Mnogo je protivnika dogovora s Iranom. Sigurno je da će Izrael i njegov premijer Benjamin Netanyahu iskoristiti sve raspoložive mogućnosti da dogovor zaustave, a mnogi u demokratskoj stranci žele poboljšati narušene odnose s Izraelom. Sudbina ovog sporazuma je neizvjesna, ali leži u rukama Obamine stranke. Pitanje je može li je on kontrolirati.