Kako će završiti izborna bitka u Poljskoj? Izgleda da bi oporba mogla zadati povijesni udarac vladajućoj desnici

Iako je stranka PiS prva po dobivenoj potpori birača, tri vodeće oporbene stranke bi imale većinu u parlamentu

Poland's main opposition leader, former premier and head of the centrist Civic Coalition bloc, Donald Tusk addresses supporters at the party's headquarters in Warsaw, Poland on October 15, 2023, after the presentation of the first exit poll results of the country's parliamentary elections. (Photo by JANEK SKARZYNSKI / AFP)
FOTO: AFP

Prema izlaznim anketama, proeuropski oporbeni blok u Poljskoj osvojio je većinu na parlamentarnih izborima u nedjelju i, ako to potvrde i službeni rezultati, vladajuća ekstremno desna i nacionalistička stranka Pravo i pravda (PiS) neće dobiti treći mandat.

Prema izlaznoj anketi objavljenoj neposredno nakon završetka glasovanja u 21 sat u nedjelju, PiS je dobio potporu od 36,8 posto, a slijede ga centristička Građanska koalicija (KO) s 31,6 posto, Treći put desnog centra s 13 posto, Ljevica s 8,6 posto i krajnje desna Konfederacija sa 6,2 posto. PiS je na izborima 2019. godine osvojio 43,6 posto glasova.

Međutim, jutros, nakon što je prebrojano 25 posto listića, PiS vodi sa 40:26 posto. No, treba istaknuti da se radi o varljivim podatcima jer se u Poljskoj prvo prebrojavaju mjesta s najmanje birača, a to su uglavnom ruralne sredine gdje je podrška PiS-u visoka.

Rekordna izlaznost

Rezultate izbora s pozornošću prati Bruxelles, Washington i Kijev. Postoji suglasje, ako na vlasti po treći puta ostane PiS, on će završiti proces uspostave neliberalnog režima nalik na onaj u Mađarskoj, i onaj koji Robert Fico želi uspostaviti u Slovačkoj. Time će se stvoriti blok koji će zadati mnogo glavobolje EU i NATO paktu. Ako se potvrdi rezultat na ovim izborima koje su mnogi nazivali najvažnijima u 2023. godini, to signalizira radikalnu promjenu i u Poljskoj, i u Europskoj uniji, piše BBC.

Izbori su imali rekordni odaziv, prema izlaznoj anketi, na izbore je izašlo 73 posto birača. Iako je stranka Pravo i pravda prva po dobivenoj potpori birača, ona nije dovoljna jer, prema izlaznim anketama, tri vodeće oporbene stranke bi imale većinu u parlamentu od 460 zastupnika koje su obećale da će se udružiti kako bi svrgnule PiS.

Prema izlaznoj anketi, Pravo i pravda osvojili bi 200 mjesta, Građanska koalicija 163, Treći put 55, Ljevica 30, a Konfederacija 12. Tri vodeće oporbene stranke imale bi tako 248 mjesta u parlamentu, dok bi PiS i Konfederacija imali 212.

Korupcija PiS-a

PiS i njegova potencijalna saveznica Konfederacija (krajnja desnica) imaju 212 mjesta što je zapanjujući poraz za PiS, koji je na vlasti od 2015. godine. Stranka je mobilizirala sve državne resurse kako bi joj pomogli da pobijedi, a snažno su je podržali i državni mediji – koji su u rukama vladajuće stranke. Međutim, PiS je bio pod pritiskom sve većeg broja skandala i optužbi

U očajničkim pokušajima da sačuva vlast PiS je počeo mijenjati svoju poziciju spram rata u Ukrajini. Naime, budući da ekstremnoj desnici raste popularnost zahvaljujući njenoj antiukrajinskoj propagandi, Kaczinsky je odlučio zaratiti s EU i Ukrajinom zbog zabrane uvoza jeftine ukrajinske pšenice, kukuruza, sjemenki uljane repice i suncokreta. Tome su se žestoko usprotivili poljski seljaci, a upravo su ruralne sredine one koje svojim glasovima drže PiS na vlasti.

Treba istaknuti da se u posljednje tri godine ta potpora postupno smanjuje, uglavnom zbog ekonomske nesigurnosti i pada životnog standarda. Isto tako PiS je stranka koja je plašila birače s migrantima i izbjeglicama, a poljski konzularni odjeli, u kojima uglavnom članovi vladajuće stranke, izdali su oko 250.000 viza migrantima iz Azije i Afrike u zamjenu za mito od po nekoliko tisuća dolara.

‘Najveći skandal u Poljskoj’

Zamjenik ministra vanjskih poslova zadužen za konzularna pitanja Piotr Wawrzyk je zatim smijenjen, a uhićeno je sedam osoba zbog sumnje na korupciju u postupku izdavanja privremenih radnih viza. Oporbeni čelnik Donald Tusk nazvao je to „vjerojatno najvećim skandalom u Poljskoj u 21. stoljeću”.

Osam godina napetosti i društvenih sukoba, među kojima su i onaj oko zabrane pobačaja, vladavine prava, uvoza žitarica iz Ukrajine i loših odnosa s EU-om, koji je zamrznuo isplatu milijardi eura Poljskog zbog zabrinutosti oko vladavine prava, također su utjecali na smanjenje potpore PiS-u, piše Politico.

Čak ni referendum koji je raspisan u zadnji čas, s četiri tendenciozna pitanja koja su osmišljena da bi oporba izgleda loše, nije uspio potaknuti glasače PiS-a; na referendum nije izašlo 50 posto birača kako bi on bio legitiman.

Tusk već slavi

Čelnik Građanke koalicije, bivši premijer Donald Tusk, rekao je u nedjelju navečer da je demokracija pobijedila i da će PiS otići s vlasti. “Nikad nisam bio toliko sretan kao što sam danas s drugim mjestom. Demokracija je pobijedila. Maknuli smo PiS s vlasti”, rekao je Tusk, prenosi The Guardian.

“S našim partnerima ćemo stvoriti dobru novu demokratsku vladu”, rekao je, nazvavši proteklih osam godina “zlom”. Oporba je obećala da će obnoviti poljuljane odnose s Europskom unijom. “15. listopada Poljska se vraća u Europu”, rekao je Robert Biedroń, jedan od čelnika ljevice.

Nakon što se prebrojavanje glasova završi, sljedeći potez je na predsjedniku Andrzeju Dudi koji će, nakon izbora, najvjerojatnije prvo dati priliku za formiranje vlade stranci koja je dobila najviše glasova, a to su vladajući nacionalisti Pravo i pravda (PiS), izjavila je u nedjelju njegova pomoćnica Malgorzata Paprocka. Koga god Duda izabere, imat će 14 dana da sastavi vladu i pokuša dobiti apsolutnu većinu na saborskom glasovanju o povjerenju. Ako taj pokušaj ne uspije, parlament tada imenuje premijera.